Standardowy dzień z życia opiekunki – jak wygląda?

Praca jako opiekunka osoby starszej nie jest łatwym zadaniem. Wszystko jednak zależy od kondycji seniora i ustalonych wcześniej obowiązków. Bardzo często dzień odbywa się według rutynowego planu dnia. Zastanawiasz się, czy zacząć pracę jako opiekunka osoby starszej? Zobacz, jak wygląda standardowy dzień z życia opiekunki:

7.00 – Z reguły o tej porze wstaje opiekunka. Jednak ta godzina zależna jest w dużej mierze od pobudki seniora. Należy pamiętać, że pora pobudki opiekunki musi być ok. 3 kwadranse wcześniejsza niż pobudka seniora. Dzięki temu spokojnie można wziąć prysznic, zjeść śniadanie i wykonać parę ćwiczeń rozciągających.

8.00 – Jeśli senior jeszcze nie wstał jest czas na przygotowanie dla niego śniadania. Jeśli nadal nie wstał, dajemy mu chwilę i idziemy go zbudzić. Natomiast jeśli już wstał w tym czasie musimy zorganizować poranną toaletę. I tutaj wszystko zależne jest od aktywności seniora – może wykonać ją samodzielnie bądź z pomocą opiekunki. Śniadanie z reguły trwa godzinę.

9.00 – Kolejny czas to czas wolny. Robimy to, na co senior ma ochotę. Jeśli chce poczytać, czyta, a opiekunka w tym czasie może posprzątać mieszkanie, zaścielić łóżka itd. W tym czasie bardzo często seniorzy wychodzą na krótki spacer, w trakcie którego opiekunka osoby starszej może zrobić małe zakupy.

11.00 – Od tego momentu z reguły opiekunki starają się być w domu, aby przygotować obiad. Jeśli senior ma ochotę, może zająć się sobą – czyta, gra, rozwiązuje krzyżówki itp. Bardzo często przed obiadem mają miejsce również wizyty innych seniorów.

12.30 – Mniej więcej o tej porze opiekunka przygotowuje obiad. Jeśli senior chce może jej w tym pomóc, jeśli nie zajmuje się sobą.

13.30 – Senior w tym czasie bardzo często udaje się na drzemkę. W tym czasie opiekunka teoretycznie ma czas dla siebie. Może posprzątać bądź skorzystać z czasu wolnego w domu – czyta, korzysta z komputera itd.

15.00 – To świetny czas na wyjście z domu. Senior jest wyspany i wypoczęty, dlatego może iść na spacer. O tej porze często odbywają się jakieś aktywności w domach kultury. To również idealny czas na aktywność fizyczną, tak ważną w ich wieku.

18.00 – Powrót do domu. Opiekunka przygotowuje kolacje, senior ma czas dla siebie.
19.00 – Czas wolny dla seniora i opiekunki.
21.00 – Toaleta wieczorna po której senior idzie spać. Opiekunka ma czas wolny.

Standardowy dzień z życia opiekunki jest wypełniony sporą ilością obowiązków, dlatego organizacja i planowanie dnia jest kluczowym aspektem pracy.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ