Rozmowa w sprawie pracy – jak się przygotować

Praca jako opiekun osoby starszej staje się coraz bardziej popularna. Polki są chwalone w Wielkiej Brytanii czy w Niemczech – mogą pochwalić się nie tylko umiejętnościami, ale również kwalifikacjami. Coraz więcej opiekunek seniorów decyduje się na kursy, uzyskuje certyfikaty potwierdzające ich umiejętności, zarówno w opiece nad osobami starszymi, jak i tymi językowymi. Jeśli szukasz pracy, jako opiekunka osoby starszej warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Podpowiadamy, jak to zrobić!

Jak się przygotować do rozmowy kwalifikacyjnej?

1. Przypomnij sobie wszystkie miejsca pracy. Najlepiej wypisać je na kartce – uwzględniając nie tylko miejsca, ale również daty (okres) i pełnione tam obowiązki. Pytanie o doświadczenie z pewnością pojawi się jako jedne z pierwszych podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

2. Na kartce wypisz sobie również wszystkie choroby podopiecznych. Dzięki temu osoba rekrutująca będzie wiedziała z jakimi seniorami najłatwiej będzie Ci podjąć pracę.

3. Oprócz doświadczenia bardzo ważnym elementem są kwalifikacje. Coraz więcej osób decyduje się na pracę w charakterze opiekuna osoby starszej, dlatego też z czasem oczekiwania osób rekrutujących w stosunku do osób ubiegających się o pracę będą rosły. Wypisz na kartce wszystkie kursy, szkolenia i certyfikaty, które uzyskałaś/odbyłaś. To z pewnością zwiększy Twoje szansę, a także wiarygodność, gdyż potwierdzi Twoje umiejętności.

4. Jeśli ubiegasz się o pracę poza granicami Polski, z pewnością przyszły pracodawca bądź agencja będzie chciała sprawdzić poziom znajomości języków obcych. Przygotuj się do krótkiego testu bądź krótkiej rozmowy w języku obcym.

5. O kwalifikacjach i umiejętnościach świadczą również Twoje referencje. Jeśli masz spore doświadczenie zadbaj, aby w razie potrzeby przedstawić kilka referencji od pracodawców, z którymi współpracowałaś najdłużej.

6. Dodatkowo, możesz spodziewać się pytań o Twój stan zdrowia czy Twoje mocne strony. Pamiętaj, aby wspomnieć również o prawie jazdy kategorii B (jeśli posiadasz), to również Twój duży atut.

7. I najważniejsze – uśmiech i pozytywne nastawienie. Kwalifikacje, umiejętności i doświadczenie nic nie wskórają, jeśli na rozmowę przyjdzie smutny i bez życia kandydat. Pamiętaj, że opieka nad osobami starszymi wymaga cierpliwości i pozytywnego podejścia do życia – koniecznie zaprezentuj je na rozmowie kwalifikacyjnej!

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ