Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie możesz podjąć decyzje o pracy opiekunki za granicą.

W Niemczech zmniejsza się ilość nowych zakażeń i zgonów. Od kilku dni jest poniżej 1000 nowych przypadków zachorowań dziennie. Według statystyk można uznać, że epidemia koronawirusa się stabilizuje lub nawet wygasa. Optymistyczne nastroje niestety przykrywa obawa nad kolejnymi falami zakażeń. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że koronawirus “nie zniknie”, a wręcz może być dużo silniejsza kolejna fala osób zarażonych za kilka miesięcy. Jako przykład tego co może wydarzyć się w Europie podawane są przypadki nowych zachorowań w Chinach.

Część Landów otworzyła się mimo wszystko na turystów. Można rezerwować nie tylko noclegi, ale również wykupić pełne wycieczki. Ciągle jednak trzeba dbać o zachowanie bezpieczeństwa i mieć na uwadze, że atrakcje mogą być odwołane jeśli zacznie się wzrost zachorowań. Jak wpłynie to na pracę opiekunek? Osoby, które pracują w dużych miastach mogą spodziewać się większego ruchu w sklepach i na ulicach. Pamiętając, że w grupie ryzyka są osoby starsze warto zadbać o ich bezpieczeństwo i unikać odwiedzania tłocznych miejsc z podopiecznym. W miarę możliwości również staraj się mimo wszystko nie spotykać się z obcymi osobami, które mogą być nosicielami.

Warto śledzić wiadomości by na bieżąco i dowiadywać się co dzieje się w kraju i w poszczególnych landach. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień więc tylko aktualne informacje mogą dać pewność co można robić, a jakie ograniczenia jeszcze obowiązują.

​​​Dodatkowe infolinie Ambasady RP w Berlinie:
+49 30 223 13 241 (dni robocze, godz. 9:00-21:00)
+49 176 178 87 888 (9:00-21:00)

Kraje związkowe wydały rozporządzenia o zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Niemiec dla obywateli Unii Europejskiej. Dodatkowo niektóre landy zastanawiają się nad zniesieniem obowiązku noszenia maseczek i utrzymywania odległości w przestrzeni publicznej. W sobotę (23.05) odbył się już trzeci z rzędu weekendowy protest przeciwko kwarantannie w Berlinie jednak tym razem w związku ze złamaniem zasad doszło do aresztowań.

W Polsce aktualnie do 12 czerwca 2020 roku przywrócone są granice państwowe, jednak jest możliwość dalszego przedłużenia kontroli. Zdarzają się dni podczas których oczekiwać na wjazd do Polski trzeba nawet kilka godzin. Obecnie funkcjonują przejścia drogowe – Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą oraz w ruchu pieszym – Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Infolinia MSZ ws. przekraczania granic:
+48 22 523 88 80 (24/7)

Dobrze zdecydować się na podjęcie nowego zlecenia własnie teraz. Sytuacja wydaje się być stabilna i to okazja do podreperowania budżetu po przerwie związanej z brakiem możliwości wyjazdu w poprzednich tygodniach. Na przełomie maja i czerwca też nastąpi duża wymiana opiekunek, które pandemię spędziły w Niemczech. Warto rozejrzeć się za ciekawymi ofertami pracy i umówić na rozmowę rekrutacyjną. Ważne jest by zadbać o wszelkie dokumenty zwłaszcza kartę EKUZ pracowniczą sprawdź też ofertę dodatkowych ubezpieczeń. W razie ponownego zaostrzenia poruszania się między państwami przygotuj się na lepiej niż na zwykły wyjazd. Zabierz ze sobą więcej lekarstw jeśli przyjmujesz jakieś stałe, by w razie braku możliwości kontaktu z lekarzem mieć zabezpieczenie.

W poprzednich artykułach pisaliśmy o pozostałych ważnych informacjach związanych z pandemią w Polsce i Niemczech. Zapraszamy do lektury:

Sprawdź

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Sprawdź również

Przerwy na zleceniu to fikcja!

Drogie Opiekunki, nie pomyślcie o mnie źle. Ja wiem jaka jest naprawdę praca Opiekunki osób starszych. Wiem też, że jak się trafi na Alzheimera czy Demencję, to trzeba być ciągle […]

CZYTAJ DALEJ
Skąd mam wiedzieć, która agencja pracy jest najlepsza? Mam doświadczenie w opiece, a i tak zostałam oszukana.

Aż mi wstyd jaka byłam naiwna. Na początku myślałam, że z firmą jest bezpieczniej i więcej zarobię. Agencja pracy, z którą pojechałam udowodniła, że to nie prawda. To życie wybrało […]

CZYTAJ DALEJ
Oferta pracy w opiece – firma co innego mówi, a co innego jest na miejscu!

Zadzwoniła do mnie Rekruterka i pamiętam jej słowa: “oferta pracy idealnie dopasowana do Pani!”. Wydawało mi się wszystko jasne. Ale jak przyjechałam na miejsce nic się nie zgadzało. Moja pułapka […]

CZYTAJ DALEJ
Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ