Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie możesz podjąć decyzje o pracy opiekunki za granicą.

W Niemczech zmniejsza się ilość nowych zakażeń i zgonów. Od kilku dni jest poniżej 1000 nowych przypadków zachorowań dziennie. Według statystyk można uznać, że epidemia koronawirusa się stabilizuje lub nawet wygasa. Optymistyczne nastroje niestety przykrywa obawa nad kolejnymi falami zakażeń. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że koronawirus „nie zniknie”, a wręcz może być dużo silniejsza kolejna fala osób zarażonych za kilka miesięcy. Jako przykład tego co może wydarzyć się w Europie podawane są przypadki nowych zachorowań w Chinach.

Część Landów otworzyła się mimo wszystko na turystów. Można rezerwować nie tylko noclegi, ale również wykupić pełne wycieczki. Ciągle jednak trzeba dbać o zachowanie bezpieczeństwa i mieć na uwadze, że atrakcje mogą być odwołane jeśli zacznie się wzrost zachorowań. Jak wpłynie to na pracę opiekunek? Osoby, które pracują w dużych miastach mogą spodziewać się większego ruchu w sklepach i na ulicach. Pamiętając, że w grupie ryzyka są osoby starsze warto zadbać o ich bezpieczeństwo i unikać odwiedzania tłocznych miejsc z podopiecznym. W miarę możliwości również staraj się mimo wszystko nie spotykać się z obcymi osobami, które mogą być nosicielami.

Warto śledzić wiadomości by na bieżąco i dowiadywać się co dzieje się w kraju i w poszczególnych landach. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień więc tylko aktualne informacje mogą dać pewność co można robić, a jakie ograniczenia jeszcze obowiązują.

​​​Dodatkowe infolinie Ambasady RP w Berlinie:
+49 30 223 13 241 (dni robocze, godz. 9:00-21:00)
+49 176 178 87 888 (9:00-21:00)

Kraje związkowe wydały rozporządzenia o zwolnieniu z obowiązkowej kwarantanny po przyjeździe do Niemiec dla obywateli Unii Europejskiej. Dodatkowo niektóre landy zastanawiają się nad zniesieniem obowiązku noszenia maseczek i utrzymywania odległości w przestrzeni publicznej. W sobotę (23.05) odbył się już trzeci z rzędu weekendowy protest przeciwko kwarantannie w Berlinie jednak tym razem w związku ze złamaniem zasad doszło do aresztowań.

W Polsce aktualnie do 12 czerwca 2020 roku przywrócone są granice państwowe, jednak jest możliwość dalszego przedłużenia kontroli. Zdarzają się dni podczas których oczekiwać na wjazd do Polski trzeba nawet kilka godzin. Obecnie funkcjonują przejścia drogowe – Jędrzychowice, Olszyna, Świecko, Krajnik Dolny, Kołbaskowo, Świnoujście-Garz, Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą oraz w ruchu pieszym – Zgorzelec, Gubin, Słubice, Kostrzyn nad Odrą.

Infolinia MSZ ws. przekraczania granic:
+48 22 523 88 80 (24/7)

Dobrze zdecydować się na podjęcie nowego zlecenia własnie teraz. Sytuacja wydaje się być stabilna i to okazja do podreperowania budżetu po przerwie związanej z brakiem możliwości wyjazdu w poprzednich tygodniach. Na przełomie maja i czerwca też nastąpi duża wymiana opiekunek, które pandemię spędziły w Niemczech. Warto rozejrzeć się za ciekawymi ofertami pracy i umówić na rozmowę rekrutacyjną. Ważne jest by zadbać o wszelkie dokumenty zwłaszcza kartę EKUZ pracowniczą sprawdź też ofertę dodatkowych ubezpieczeń. W razie ponownego zaostrzenia poruszania się między państwami przygotuj się na lepiej niż na zwykły wyjazd. Zabierz ze sobą więcej lekarstw jeśli przyjmujesz jakieś stałe, by w razie braku możliwości kontaktu z lekarzem mieć zabezpieczenie.

W poprzednich artykułach pisaliśmy o pozostałych ważnych informacjach związanych z pandemią w Polsce i Niemczech. Zapraszamy do lektury:

Sprawdź

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ