Odszkodowanie za kwarantanne. Ile dostanie opiekunka.

Po powrocie z Niemiec każda osoba musi odbyć kwarantanne w Polsce. Co należy się opiekunce osób starszych za dwa tygodnie siedzenia w domu? Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zasiłku chorobowego. Zgodnie z przepisami, zasiłek za okres kwarantanny rządzi się tymi samymi prawami co zasiłek chorobowy.

Składa zdrowotna a ubezpieczenie chorobowe

Aby zostać zakwalifikowaną i otrzymać pieniądze za niezdolność do pracy. Na początku warto poznać różnice pomiędzy składką zdrowotną a ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy czyli wynosi w 2020 roku 362,34 zł. Składka zdrowotna umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej. Dlatego dzięki niemu możemy w trakcie choroby możemy skorzystać z pomocy lekarza NFZ i nie zapłacić za wizytę. Pozwala nam to też na leczenie za granicą kiedy wyrobioną mamy kartę EKUZ na podstawie dokumentu A1. Ubezpieczenie chorobowe to składka dobrowolna, która umożliwia otrzymanie zasiłku chorobowego. Jednak, aby ją opłacać musimy poinformować o tej chęci pracodawce. Dodatkowo, aby móc otrzymać zasiłek potrzebne jest opłacanie składek minimum przez okres 90 dni.

Dodatkowe ubezpieczenie w trakcie kwarantanny

Większość firm ubezpieczeniowych proponuje wykupienie pakietu dodatkowego. Nie wspominają jednak oni o tym, że panująca pandemia jest wyłączona z możliwości otrzymania pieniędzy za okres kwarantanny i leczenia. Jedynie w przypadku śmierci spowodowanej zarażeniem koronawirusem rodzina będzie miała wypłacone odszkodowanie. Ale to akurat należy się niezależnie od powodu w którym nastąpił zgon. Dodatkowo płatne prywatne ubezpieczenie można wykorzystać w sytuacji kiedy śmierć nastąpiła poza granicami kraju. Najważniejsze jest to, jak wiele firm kusi nie podając informacji o tym, że zarówno kwarantanna i okres leczenia szpitalnego nie zalicza się to podstawy otrzymania pomocy finansowej.

Wyłączenia w ubezpieczeniu mogą być zarówno ujęte w ubezpieczeniu na życie, dodatkowych jak i zdrowotnych oraz assistance. Największe firmy podały oświadczenie dotyczące tego które z odszkodowań mogą otrzymać chorujący na wirusa. Niestety brak możliwości podjęcia pracy w czasie kwarantanny często jest wymieniane jako okres za który ubezpieczyciel nie wypłaci pomocy.

Jeśli posiadasz dodatkowe ubezpieczenie warto zapoznac się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia lub skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Dokładnych informacji najlepiej szukać w bezpośrednim kontakcie.

Świadczenie dla opiekunek za kwarantanne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej podaje informacje o tym, że świadczenie z tytułu choroby otrzymać mogą osoby objęte lwarantanną na podstawie Oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Dotyczy to osób, które odbywają obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy państwowej, która rozpoczęła się po 15 marca 2020 r. Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny (źródło)

Wypełnione oświadczenie należy przekazać do płatnika składek czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Pamiętaj też o tym, że jeśli inspektor sanitarny skróci lub przedłuży kwarantanne trzeba zgłosić to od razu.

Niezbędne do otrzymania zasiłku jest opłacenie dobrowolnej składki chorobowej. Dlatego jeśli planujesz wyjazd pamiętaj, żeby składka była opłacana minimum 90 dni ciągiem, a najlepiej nie rezygnować z niej przez cały okres trwania pandemii. Dzięki temu masz pewność, że w sytuacji kiedy będziesz potrzebowała pomocy otrzymasz dodatkowe pieniądze na życie od państwa. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja otrzymania zasiłków podczas przechodzenia innych chorób.

Wszystkie informacje dotyczące Twojego ubezpieczenia, opłaconych składek i informacji związanych z ZUS możesz sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Jeśli korzystałaś z prawa do zasiłku podziel się swoimi doświadczeniami i pomóż koleżankom po fachu. Może ktoś znalazł ubezpieczyciela, który ma ofertę godną uwagi? Napisz o tym w komentarzu.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

Sprawdź również

Boże Ciało w Niemczech czyli Fronleichnam

Niemcy są krajem chrześcijańskim, jednak widoczny jest u nich podział na katolików oraz protestantów. Mimo to, obchody Bożego Ciała w Niemczech są ważnym wydarzeniem i przebiegają w spokojny sposób. Uroczystość […]

CZYTAJ DALEJ
Awarie sprzętu domowego – videofiszki po niemiecku.

Zwroty niemieckie z wymową dla opiekunek osób starszych. W tej videofiszce poznasz zdania, dzięki którym zgłosisz awarie sprzętu domowego. Telewizor chyba się psuje. Często nie widać obrazu. Der Fernseher scheint […]

CZYTAJ DALEJ
Nocne wstawanie i ciężkie zlecenia. Wiadomość Weroniki.

Przeczytałam ostatnią wiadomość, którą napisał jakiś opiekun i stwierdziłam, że to kłamstwo. Jeszcze nie spotkałam zlecenia gdzie za nieprzespane nocy dostawałabym wolne w dzień żeby się wyspać. A co dopiero, […]

CZYTAJ DALEJ
Praca opiekunki w Niemczech. Kiedy można bezpiecznie wyjechać do pracy?

Kolejny tydzień pandemii przynosi luzowanie obostrzeń dotyczących wjazdu do Niemiec. Czy sytuacja z pandemią się stabilizuje? Sprawdzamy jak wygląda sytuacja na dzień 25 maja 2020 roku. Dowiedz się kiedy bezpiecznie […]

CZYTAJ DALEJ