Odszkodowanie za kwarantanne. Ile dostanie opiekunka.

Po powrocie z Niemiec każda osoba musi odbyć kwarantanne w Polsce. Co należy się opiekunce osób starszych za dwa tygodnie siedzenia w domu? Zapoznaj się z informacjami dotyczącymi zasiłku chorobowego. Zgodnie z przepisami, zasiłek za okres kwarantanny rządzi się tymi samymi prawami co zasiłek chorobowy.

Składa zdrowotna a ubezpieczenie chorobowe

Aby zostać zakwalifikowaną i otrzymać pieniądze za niezdolność do pracy. Na początku warto poznać różnice pomiędzy składką zdrowotną a ubezpieczeniem chorobowym.

Ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy czyli wynosi w 2020 roku 362,34 zł. Składka zdrowotna umożliwia dostęp do podstawowej opieki medycznej. Dlatego dzięki niemu możemy w trakcie choroby możemy skorzystać z pomocy lekarza NFZ i nie zapłacić za wizytę. Pozwala nam to też na leczenie za granicą kiedy wyrobioną mamy kartę EKUZ na podstawie dokumentu A1. Ubezpieczenie chorobowe to składka dobrowolna, która umożliwia otrzymanie zasiłku chorobowego. Jednak, aby ją opłacać musimy poinformować o tej chęci pracodawce. Dodatkowo, aby móc otrzymać zasiłek potrzebne jest opłacanie składek minimum przez okres 90 dni.

Dodatkowe ubezpieczenie w trakcie kwarantanny

Większość firm ubezpieczeniowych proponuje wykupienie pakietu dodatkowego. Nie wspominają jednak oni o tym, że panująca pandemia jest wyłączona z możliwości otrzymania pieniędzy za okres kwarantanny i leczenia. Jedynie w przypadku śmierci spowodowanej zarażeniem koronawirusem rodzina będzie miała wypłacone odszkodowanie. Ale to akurat należy się niezależnie od powodu w którym nastąpił zgon. Dodatkowo płatne prywatne ubezpieczenie można wykorzystać w sytuacji kiedy śmierć nastąpiła poza granicami kraju. Najważniejsze jest to, jak wiele firm kusi nie podając informacji o tym, że zarówno kwarantanna i okres leczenia szpitalnego nie zalicza się to podstawy otrzymania pomocy finansowej.

Wyłączenia w ubezpieczeniu mogą być zarówno ujęte w ubezpieczeniu na życie, dodatkowych jak i zdrowotnych oraz assistance. Największe firmy podały oświadczenie dotyczące tego które z odszkodowań mogą otrzymać chorujący na wirusa. Niestety brak możliwości podjęcia pracy w czasie kwarantanny często jest wymieniane jako okres za który ubezpieczyciel nie wypłaci pomocy.

Jeśli posiadasz dodatkowe ubezpieczenie warto zapoznac się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia lub skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Dokładnych informacji najlepiej szukać w bezpośrednim kontakcie.

Świadczenie dla opiekunek za kwarantanne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych na swojej stronie internetowej podaje informacje o tym, że świadczenie z tytułu choroby otrzymać mogą osoby objęte lwarantanną na podstawie Oświadczenia o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny. Dotyczy to osób, które odbywają obowiązkową kwarantannę po przekroczeniu granicy państwowej, która rozpoczęła się po 15 marca 2020 r. Oświadczenie należy złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny (źródło)

Wypełnione oświadczenie należy przekazać do płatnika składek czyli pracodawcy lub zleceniodawcy. Pamiętaj też o tym, że jeśli inspektor sanitarny skróci lub przedłuży kwarantanne trzeba zgłosić to od razu.

Niezbędne do otrzymania zasiłku jest opłacenie dobrowolnej składki chorobowej. Dlatego jeśli planujesz wyjazd pamiętaj, żeby składka była opłacana minimum 90 dni ciągiem, a najlepiej nie rezygnować z niej przez cały okres trwania pandemii. Dzięki temu masz pewność, że w sytuacji kiedy będziesz potrzebowała pomocy otrzymasz dodatkowe pieniądze na życie od państwa. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja otrzymania zasiłków podczas przechodzenia innych chorób.

Wszystkie informacje dotyczące Twojego ubezpieczenia, opłaconych składek i informacji związanych z ZUS możesz sprawdzić na Platformie Usług Elektronicznych PUE ZUS.

Jeśli korzystałaś z prawa do zasiłku podziel się swoimi doświadczeniami i pomóż koleżankom po fachu. Może ktoś znalazł ubezpieczyciela, który ma ofertę godną uwagi? Napisz o tym w komentarzu.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ