Informacje dla pozostających w Niemczech opiekunek. #odpowiedzialnaopiekunka

Dbając o bezpieczeństw obywateli Niemiecki rząd podjął decyzje o zamknięciu granic dla pracowników sezonowych w tym Bułgarów i Rumunów. Jak wiadomo obywatele tych krajów stanowią dużą część opiekunów osób starszych. Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie ujęło w obostrzeniach pracowników z Polski. Horst Seehofer wspomina, że sytuacja będzie rozwijać się w zależności od ilości zachorowań w Polsce. Działania rządu mają na cele ograniczenie pandemii koronawirusa w Niemczech. Obecnie Niemcy są na 5 miejscu państw z największą liczbą chorych na całym świecie (Dane z 26.03.2020 r – źródło). W Polsce na dzień 26 marca 2020 z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego objętych działaniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej jest 293 463 osoby ( dane zd. 26.03.2020 źródło). Ministerstwo Zdrowa informuje, że w związku z wirusem w kraju jest 1 606 osób hospitalizowanych, 83 909 – objętych kwarantanną, 150 474 osób jest zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju a 59 081 to liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym. (dane zd. 26.03.2020 źródło)

Koronawirus – jak jeżdżą busy z Niemiec do Polski?

Wprowadzono również ograniczenia dotyczące ilość pasażerów w busem i autokarach. Duże linie jeden z większych przewoźników Sindbad na swojej stronie informuje o zawieszeniu połączeń. W obliczu rosnącego zagrożenia, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych kierowców i pilotów, a także ich rodzin i bliskich, zdecydowaliśmy o całkowitym zawieszeniu wszystkich realizowanych przez nas połączeń z dniem 29 marca. – czytamy na facebooku firmy (źródło). Ratunkiem pozostaje transport kołowy. W przypadku busów cena za bilet znacznie wzrosła. Na grupach dla opiekunek można wyczuć niepokój związany z problemami z powrotem. Przypominamy, że zawieszone są loty międzynarodowe, więc tylko samochodem można wrócić do kraju. Ceny biletów dochodzą nawet do 250 euro to jest 300 procent, dzisiaj usłyszałam od przewoźnika że teraz są takie stawki. – mówi Ania w jednej z dyskusji. Inna opiekunka Grażyna informuje: Ja na początku miałam płacić 440 zł A wczoraj już 600 zł.

Wzrost cen nie powinien nikogo dziwić. Podwyżka wynika z ograniczenia ilości przewożonych pasażerów. Rząd wprowadził ograniczenia w przemieszczeniu się środkami transportu zbiorowego w którym ustala się, że podróżować nie może więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących. Aby przejazd kierowców opłacał się nieunikniona jest podwyżka cen. Jak informuje Serwis Rzeczypospolitej Polskiej “Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Jeśli przebywasz za granicą zarejestruj się w systemie “Odyseusz” dzięki temu będzie można skontaktować się z Tobą i reagować w sytuacji gdy będziesz potrzebować pomocy. Możesz to zrobić na stronie odyseusz.msz.gov.pl. Serwis jest prowadzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i umożliwia podjęcie przez MSZ kontaktu w sytuacji nadzwyczajnej w celu udzielenia niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Dzięki temu jeśli ograniczenia w podróżowaniu między państwami zwiększą się będziesz o tym bezpośrednio poinformowana. Rejestracja zajmie Ci chwilę, a może być bardzo pomocna.

Brak pieniędzy na bilet – wzrost cen przejazdów przez koronawirus.

Jeśli zgubiłaś pieniądze bądź zostałaś okradziona i uniemożliwia to Twój powrót do Polski skontaktuj się z najbliższym polskim urzędem konsularnym. Otrzymasz tam pomoc w skontaktowaniu się z bliskimi lub zorganizowaniu transportu.

Podczas konferencji 25 marca br. Minister Mariusz Kamiński poinformował o przedłużeniu stanu przywróconych granic z Niemcami, Litwą, Czekami i Słowacją do 13 kwietnia br. Jak funkcjonuje ruch na przejściach granicznych możesz sprawdzać w codziennych raportach na stronie granica.gov.pl.

Tak samo jak w Polsce w Niemczech obowiązuje zakaz spotykania się grupach większych niż dwie osoby. Dlatego poinformuj rodzinę podopiecznego o zakazie odwiedzin Seniora. Dodatkowo do 22 marca wprowadzony został zakaz poruszania się w licznie osób większej niż dwie. Tak samo jak w Polsce w niektórych landach wprowadzono karę za złamanie restrykcji np. 200 € za spotkanie dwóch osób niespokrewnionych w miejscu publicznym od odwiedziny w domu opieki. Premier Bawarii ogłosił 16 marca br. stan katastrofy co oznacza zaostrzenie zasad bezpieczeństwa. W mieście Mitterteich została wprowadzona godzina policyjna w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Wiele miast w tym Karlsruhe, Berlin, miejscowości w Nadrenii Północnej-Westfalii nakazały zamknięcie miejsc publicznych rozrywkowych, a w niektórych przypadkach również edukacyjnych. Niedostępne są również zakłady usługowe w których niezbędne jest przebywanie blisko siebie np. fryzjer, kosmetyczka.

Pamiętaj, że możesz wyjść na zakupy, jednak najbezpieczniej robić to w pojedynkę i zachowując odległość 2 metrów lub więcej od spotykanych osób. Jeśli jesteś na wsi bądź posiadasz ogródek możecie z podopiecznych się przewietrzyć i jest to wskazane zwłaszcza jeśli masz pewność, że nie spotkacie innej osoby. Wirus przenoszony jest na ludziach dlatego unikamy kontaktu z innymi osobami, możemy wietrzyć mieszkanie oraz spędzać czas w ogródku lub na balkonie jeśli nie mają do niego dostępu osoby z zewnątrz.

Polskie opiekunki w Niemczech. Pomoc w czasie koronawirusa.

Jeśli potrafisz biegle czytać po niemiecku warto zaznajomić się z informacjami na stronie akcji Razem Przeciwko Koronie. Na stronie znajdziesz informacje oraz odpowiedzi na najczęstsze pytania. Możesz też na facebooku szukać informacji po niemiecku wpisując w wyszukiwarkę: #WirBleibenZuhause . Możesz też dołączyć do grupy Corona Care gdzie udzielana jest wzajemna pomoc. Jeśli nie masz samochodu i boisz się lub stan podopiecznego nie pozwala Ci wybrać się do sklepu na niezbędne zakupy możesz znaleźć tam pomoc. Często rodzina podopiecznych mieszka daleko i nie ma możliwości pomocy w czasie kwarantanny.

Ważne telefony. Dzwoń jeśli masz pytanie:

Infolinia całodobowa dot. koronawirusa
800 190 590

Infolinia MSZ ws. przekraczania granic:
+48 22 523 88 80 (24/7)

Centrum Informacji Konsularnej MSZ:
+49 30 7001 48 00 (dni robocze, godz. 9:00-17:00)

​​​Dodatkowe infolinie Ambasady RP w Berlinie:
+49 30 223 13 241 (dni robocze, godz. 9:00-21:00)
+49 176 178 87 888 (9:00-21:00)

Powtarzamy! Dołącz do akcji #odpowiedzialnaopiekunka jeśli nie jesteś pewna czy informacje które usłyszałaś o koronawirusie są prawdziwe poproś o podanie źródła i upewnij się przed rozpowszechnieniem, że nie jest to kłamstwo lub plotka.

Strony ze sprawdzonymi informacjami:

  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci
  • https://pacjent.gov.pl
  • https://www.premier.gov.pl
  • http://dziennikustaw.gov.pl
  • https://www.nfz.gov.pl

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym. Dziękuję, że jesteś z nami #odpowiedzialnaopiekunka

Skomentuj artykuł

Sprawdź również

Zakupy po niemiecku

– w sklepie – Ile razy szukamy w pamięci słówka chcąc poprosić o owoce, warzywa czy wędlinę w sklepie? Nie zawsze na zleceniu jest blisko do sklepu samoobsługowego, dlatego warto […]

CZYTAJ DALEJ
Przekręty pośredników zatrudniających Opiekunki bada policja!

W obławie na pośredników wzięło udział ok. 1000 funkcjonariuszy. Media w Polsce i Niemczech aż huczą od informacji o niedawnej obławie na firmy, które podejrzewane są o przekręty pośredników przy […]

CZYTAJ DALEJ
Przerwy na zleceniu to fikcja!

Drogie Opiekunki, nie pomyślcie o mnie źle. Ja wiem jaka jest naprawdę praca Opiekunki osób starszych. Wiem też, że jak się trafi na Alzheimera czy Demencję, to trzeba być ciągle […]

CZYTAJ DALEJ
Skąd mam wiedzieć, która agencja pracy jest najlepsza? Mam doświadczenie w opiece, a i tak zostałam oszukana.

Aż mi wstyd jaka byłam naiwna. Na początku myślałam, że z firmą jest bezpieczniej i więcej zarobię. Agencja pracy, z którą pojechałam udowodniła, że to nie prawda. To życie wybrało […]

CZYTAJ DALEJ