Porady dla powracających do kraju opiekunek. #odpowiedzialnaopiekunka

W kwietniu bardzo duża część opiekunek wraca do domu, aby wspólnie z rodziną spędzić święta Wielkanocne. Niestety na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy świętować będzie można w gronie najbliższych czy dla bezpieczeństwa zalecone będzie pozostanie w gronie domowników. Nie zmienia to jednak faktu, że większość opiekunek pracujących w Niemczech w niedługim czasie będzie wracać do kraju. Dowiedz się jak wygląda sytuacja z koronawirusem w Polsce.

Czy wracać do Polski? Dylemat opiekunek.

Kontaktowała się ze mną firma czy mogę zostać dłużej na zleceniu, bo nie mogą znaleźć zmienniczki. Chciałabym już wrócić do domu, ale martwię się czy nie przywiozę ze sobą wirusa. Nie wiem co mam robić. – taką wiadomość wysłała do nas Jola, której kontrakt kończy się 3 kwietnia. Na zleceniu jest już 3 miesiące co jest bardzo wyczerpujące. Z powodu zamknięcia linii wśród autokarów oraz ograniczenia ilości osób przewożonych w busach utrudniony jest dojazd zmienniczek na miejsce pracy. Dodatkowo wiele opiekunek osób starszych będących na urlopie deklaruje, że chcą zostać w kraju na czas tak dużej zachorowalności. – Niby nie ma różnicy czy będę chorować w Polsce czy w Niemczech, ale teraz chcę być w domu. Przynajmniej nie denerwuje się brakiem odpowiedzialności rodziny podopiecznego. – komentuje sytuacje Krysia, która miała do pracy wyjechać od 1 kwietnia.

Firmy oferują możliwość zmiany zlecenia bez powrotu do Polski. Wiele agencji opiekunek kusi premiami wielkanocnymi. Jest to sposób na zyskanie dodatkowych euro do wypłaty. Pracując od początku roku na zleceniu niejednokrotnie duża część osób czuje już zmęczenie i dużą potrzebę odpoczynku w domowym zaciszu.

Kwarantanna po powrocie zza granicy obowiązkowa dla opiekunki i jej rodziny.

Kwarantanna to izolacja osób zdrowych, które miały kontakt/styczność z osobami chorymi lub podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem. Osoby powracające zza granicy są zobligowane do minimum 14-dniowego pobytu pod adresem wskazanym w formularzu który wypełniłaś na granicy. O zwolnieniu z kwarantanny decyduje lekarz ze stacji sanitarno-epidemiologicznej. Może trwać ona dłużej niż podawane w mediach 2 tygodnie. Ważne jest obserwowanie czy nie występują u Ciebie objawy oraz maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami zdrowymi w tym osobami bliskimi. Od 1 kwietnia rozszerzona została lista osób, która podlegać będzie obowiązkowej kwarantannie o wszystkich, który mieszkają razem z Tobą. Dlatego jeśli Ty wracasz z granicy jest to równoznaczne z kwarantanna całej rodziny.

Przed Twoim powrotem do domu domownicy powinni zabezpieczyć żywność oraz produkty niezbędne do życia na okres minimum dwóch tygodniu. Obowiązywać Was będzie całkowity zakaz opuszczania mieszkania pod kawą grzywny od 5 tys. do 30 tysięcy złotych.

Jak przygotować się do powrotu. O co zadbać przed kwarantanną.

Jeśli wracasz do domu w którym przebywają pozostali domownicy poinformuj ich i przypomnij o obowiązkowej kwarantannie po Twoim powrocie również dla nich. Pamiętaj, że ograniczenie swobodnego przemieszczania się dla jest jest środkiem zapobiegawczym. Nie jest to zła wola, ani kara tylko sposób na przerwanie łańcucha zarażeń co zaowocuje mniejszą umieralnością na COVID-19.

W pierwszej kolejności Twoja rodzina powinna zadbać o przygotowanie zapasów, które wystarczą Wam minimum na 14-dniowy okres kwarantanny. Pamiętaj, że jeśli będziecie potrzebować jakiś produktów bądź pomocy np. przy wyrzuceniu śmieci, wyprowadzeniu psa itp. Miejskie ośrodki pomocy społecznej jak i gminy są w kontakcie z wolontariuszami, którzy chętnie pomogą Wam w tych sytuacjach. Domownicy powinni również zgłosić w zakładzie pracy, że od dnia Twojego powrotu będą oni objęci kwarantanną. Tak, aby pracodawca wiedział o fakcie wcześniej i nie był zaskoczony co mogłoby pociągnąć za sobą konsekwencje np. zwolnienie pracownika.

Skontaktuj się z rodziną i przyjaciółmi, powiedz im o Twoim powrocie i zapytaj o pomoc np. przy opiece nad zwierzęciem jeśli posiadasz np. psa, którego trzeba regularnie wyprowadzać. Mogą oni przyjąć pupila pod swój czas na czas trwania środka zabezpieczającego. Pod żadnym pozorem nie wychodź z domu i nie przyjmuj żadnych gości. Każda osoba, która miała z Tobą kontakt będzie podlegała kwarantannie. Nie doprowadź do sytuacji kiedy np. listonosz bądź sąsiad zostanie narażony na kontakt z Tobą. Wywieś kartkę o kwarantannie na drzwiach lub ogrodzeniu domu. To nie wstyd a środek zapobiegawczy i działania takie świadczą o Twojej odpowiedzialności i rozsądku.

Jeśli to możliwe domownicy powinni mieć swoją przestrzeń do spędzania czasu, osobne sztućce oraz przybory higieny osobistej tj. ręcznik bądź toaleta. Pamiętaj o regularnym dezynfekowaniu powierzchni narażonych na zbieranie się wirusa tj. toaleta, umywalka, blaty w kuchni i łazience, klamki, telefon.

Dbaj o siebie. Pamiętaj, że mając mniej ruchu nie musisz jeść ciężkostrawnych i dużych posiłków. Pij dużo wody i dbaj o zbilansowaną dietę, która pomoże Ci w utrzymaniu odporności w dobrej kondycji. Regularnie mierz sobie temperaturę i obserwuj swoje ciało pod kątem objawów koronawirusa. Powtarzamy! Dołącz do akcji #odpowiedzialnaopiekunka jeśli nie jesteś pewna czy informacje które usłyszałaś o koronawirusie są prawdziwe zadzwoń na całodobową infolinię: 800 190 590.

Za co żyć? Zasiłek na czas kwarantanny.

Na dzień dzisiejszy (31.03.2020) nie udało nam się dodzwonić do NFZ w celu ustalenia czy zasiłek należy się również opiekunom pracujących na umowę zlecenie. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia czytamy, że świadczenie chorobowe dotyczy:

  • pracowników (ubezpieczenie obowiązkowe),
  • zleceniobiorców (ubezpieczenie dobrowolne),
  • osób prowadzących działalność pozarolniczą (ubezpieczenie dobrowolne).

Najprawdopodobniej (informacja niepotwierdzona) aby otrzymać wsparcie finansowe musisz mieć opłacane składki chorobowe minimum przez 3 poprzednie miesiące. Niestety większość opiekunek pracujących na umowę zlecenie nie decyduje się na dodatkowe składki ponieważ zależy im na wyższym wynagrodzeniu.

Aby dowiedzieć się więcej o należnych zasiłkach opiekuńczych, chorobowych oraz wprowadzonego tzw. specustawą skontaktuj się ze swoją firmą. Strona pacjent.gov.pl podaje informacje:

Jeśli jesteś ubezpieczony w NFZ, przysługują Ci świadczenia z tytułu choroby — wynagrodzenie za czas choroby wypłacane przez pracodawcę na podstawie art. 92 kodeksu pracy lub zasiłek chorobowy.

Aby uzyskać świadczenie z tytułu choroby, złóż oświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy. Pamiętaj, by je złożyć w terminie 3 dni roboczych od dnia zakończenia obowiązkowej kwarantanny.

https://pacjent.gov.pl/

Nie potwierdzamy, że tyczy się do opiekunek osób starszych ponieważ nie otrzymaliśmy takich informacji z NFZ. Więcej na temat świadczeń przeczytasz na stronie www.zus.pl

Telefonicznie w sprawie otrzymania świadczeń można kontaktować się od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00 – 15:00 pod numerem telefonu 22 290 87 01 lub 22 560 16 00. Jeśli którejś z naszych czytelniczek uda się dodzwonić i otrzymać informacje prosimy o wiadomość na facebooku. Podczas prób połączenia trzeba uzbroić się w cierpliwość i dużo czasu ponieważ czas oczekiwania wynosi więcej niż 30 minut.


Powtarzamy! Dołącz do akcji #odpowiedzialnaopiekunka jeśli nie jesteś pewna czy informacje które usłyszałaś o koronawirusie są prawdziwe poproś o podanie źródła i upewnij się przed rozpowszechnieniem, że nie jest to kłamstwo lub plotka.

Strony ze sprawdzonymi informacjami:

  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci
  • https://pacjent.gov.pl
  • https://www.premier.gov.pl
  • http://dziennikustaw.gov.pl
  • https://www.nfz.gov.pl

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym. Dziękuję, że jesteś z nami #odpowiedzialnaopiekunka

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobory cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ