Język Opiekunki – najważniejsza z umiejętności dla firm?

Język niemiecki ważniejszy niż doświadczenie Opiekunki?

Firmy zatrudniające Opiekunki do pracy w Niemczech ustalają wysokość wynagrodzenia zależnie od znajomości języka niemieckiego. Wiele osób zastanawia się czy ta kategoria stawiana jest ponad umiejętności i doświadczenie w opiece. Pani Ula pyta na grupie dla Opiekunek: Czy osoba z podstawowa znajomością będzie miała mniej pracy? Mniej obowiązków? Mniej pieluch zmieni?  Postaramy się wytłumaczyć dlaczego język obcy jest tak ceniony przy rekrutacji Opiekunki.

Pomocy, chciałabym zamówić policje…

Wyjeżdżając za granicę na urlop opiekuje się nami rezydent. Nie musimy znać obowiązującego na miejscu języka. Rezydent pilnuje naszego bezpieczeństwa, pomaga w sytuacjach kiedy pojawia się bariera językowa. Zawsze jest pod telefonem i służy pomocą. Kiedy jedziemy do pracy w charakterze Opiekunki to my jesteśmy odpowiedzialni za podopiecznych. W jaki sposób możemy zapewnić mu bezpieczeństwo kiedy nie potrafimy powiedzieć o naszych potrzebach? Zdarzają się sytuacje kiedy Opiekunka nie wie jak po niemiecku nazywa się jej zawód. Co dopiero znajomość zwrotów potrzebnych do wezwania pogotowia i wytłumaczenia jaki wypadek miał miejsce. Oczywiście firmy posiadają koordynatorów dostępnych pod telefonem, jednak ich rola jest inna. W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda sekunda i może braknąć czasu, aby wezwać karetkę.

Wiele Opiekunek korzysta ze słowników papierowych lub w formie aplikacji na telefon. Niestety taka forma kontaktu jest stresująca dla podopiecznych zwłaszcza tych, którzy jeszcze są w stanie komunikować się z otoczeniem. Wymagają oni zrozumienia i stają się nerwowi gdy pojawia się bariera językowa. Kiedy Opiekunka wyjdzie na zakupy, podopieczny nie może swobodnie zadzwonić z prośbą aby kupiła dodatkowe produkty. W dużej mierze ogranicza to samodzielność Opiekunki. Małgorzata pisze: Jedziemy do ludzi starszych by im pomagać. Też miałam przekonanie, że język to nie wszystko, ale po 3 latach wiem, że jest bardzo ważny. Bo jak mam pomoc starowince, gdy mnie o coś prosi a ja nie wiem o co. To że umyje jej podłogi i pupę nie zastąpi zrozumienia. Dlatego szacunek dla tych co załapali ten język.

Doświadczenie – podstawą zatrudnienia.

Każda z Agencji Opiekunek funkcjonująca na rynku jako podstawowe wymaganie uznaje doświadczenie Opiekunki. Nie dostaniesz pracy w dobrej firmie nie posiadając go. Nawet jeśli uda Ci się pozytywnie przejść weryfikację i rozmowę rekrutacyjną, żadna z niemieckich rodzin nie zatrudni Cię bez odpowiedniego doświadczenia. Jeżeli nie masz możliwości aby zdobyć doświadczenie wśród chorych w rodzinie lub na zleceniu w kraju, możesz odbyć wolontariat w hospicjum lub DPSie. O ile języka obcego możesz nauczyć się na miejscu o tyle nikt nie pozwoli na to, abyś podczas pracy dopiero zdobywała doświadczenie w opiece. Rodziny zdają sobie sprawę, że Opiekunka z Polski kosztuje ich dużo mniej pieniędzy niż prywatna opieka domowa w Niemczech, dlatego decydują się nawet zatrudniać Polki bez znajomości języka.  Każda z firm oferuje różne warianty opieki ale to rodzina decyduje ile jest w stanie zapłacić. Wspomina o tym Bożena: Dużo rozmawiałam właśnie z rodzinami jak to jest. Rodzina szwagierki mojego pdp miała do wyboru przy jej stanie zdrowia 3 warianty: język słaby, dobry i bardzo dobry. Wybrali średni. Dostali informację ile będą płacili w każdej grupie językowej – więc to nie tak, że agencja decyduje! Rodzina ma wybór. Odpowiednia Pflegestufe i stan samodzielności pdp to jest jakby ujęte z automatu i stawka narzucona przez agencję. Natomiast co do języka rodziny mają wybór. Byłam na jednym miejscu, gdzie rodzina miała ze mną umowę. Potem zawarli umowę z agencją i chcieli bardzo dobry język, duże doświadczenie z demencją i co? Dostali tabele z kwotami – mogli wybrać. Wybrali najwyższą. To rodzina decyduje ile chce płacić i za co… A jeśli nie wymaga języka – to i nie płaci za niego lecz za konkretne czynności pielęgnacyjne, zwłaszcza gdy pdp jest mało samodzielny…

Podczas dyskusji Jolanta również wymieniła różnice pomiędzy obowiązkami Opiekunki bez znajomości języka, a z bardzo dobrym niemieckim. Osoba, która zna język będzie miała mniej pracy i większe zarobki. Dlaczego? Bo pracujemy w niemieckojęzycznym kraju i pracodawca (podopieczny) ceni sobie dobrą komunikację. Są osoby, które jadą w zasadzie do towarzystwa (siostra mojego podopiecznego zatrudnia przesympatyczną Ilonkę, która czyta książki z podopieczną, rozwiązuje krzyżówki, lata z nią po świecie samolotami. Ponadto w domu jest kucharka i sprzątaczka, która „oprawia” również Ilonę (gotuje i pierze dla Niej). Ponadto rodzina zamawiając usługę określa poziom języka jakiego oczekuje i oczywiście jest to związane z wysokością opłaty. Zatem : lepszy język – więcej rodzinka płaci. I wiadomo…skoro latasz po sklepach, aptekach, lekarzach, urzędach – masz mniej czasu na prace w domu. Umiesz się dogadać w każdej sprawie – wynegocjujesz to co potrzebujesz. Także nie ma co próbować zawracać kijem rzeki, tylko brać się do nauki, aby jak najszybciej „awansować „.

Obowiązki Opiekunki – zadbany i nakarmiony pdp.

Niestety wiele osób zapomina o tym jaki jest cel naszej pracy. Oczywiście nie jest tajemnicą, że większość z nas wyjeżdża do pracy tylko w celach zarobkowych. Nie przywiązuje uwagi do stanu emocjonalnego podopiecznego. A rodzinie to wszystko jedno, byleby podopieczny był zadbany, oprany i nakarmiony – pisze Alicja. Jednak Adam uważa, że językiem się nie pracuje, ale znajomość języka to Twój komfort psychiczny. Każdy sam może zdecydować czy chciałby, aby opiekowała się nim na starość osoba, która traktuje go jak przedmiot. Czy leżenie w pachnącym łóżku, ze świeżo umytym ciałem i pełnym dobrego jedzenia brzuchem jest w stanie zastąpić rozmowę i towarzystwo miłej osoby, lub odrobinę uprzejmości i ciepła? Bo to właśnie samotność jest tym co na starość przeraża najbardziej. Natalia napisała moim zdaniem coś bardzo trafnego. Ja mogę na koniec dodać taką jedną ciekawostkę… w dzisiejszych czasach to większe wymagania mają opiekunki niż podopieczni i ich rodziny.

*Cytaty wypowiedzi pochodzą z facebookowych komentarzy.

Skomentuj artykuł

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ