6 obaw, które mają opiekunki przed wyjazdem

Każda nowa praca związana jest z obawami. Praca opiekunki osoby starszej również. Szczególnie, że wiąże się ona z rozłąką oraz dużą odległością od domu. Przed wyjazdem opiekunki seniorów z pewnością borykają się z wieloma obawami – zupełnie niepotrzebnie! Poznaj 6 obaw, które mają opiekunki przed wyjazdem.

1. Nie poradzę sobie z pracą

Przed wyjazdem opiekunka otrzymuje dokładny opis stanu zdrowia podopiecznego. Jeśli zostałaś przydzielona właśnie do tego zlecenia, to znaczy, że agencja uznała, że kwalifikacje i umiejętności, które posiadasz są odpowiednie. Poradzisz sobie z pewnością!

2. Nie będę umiała się porozumieć

Znajomość języka jest sprawdzana przez większość agencji na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli rodzina uznała dobrą znajomość za warunek konieczny, to zostanie do niej wysłana tylko opiekunka, która faktycznie dobrze zna język kraju. Nie obawiaj się, na początku możesz mieć problem z barierą językową, ale po jakimś czasie to mija. Najważniejsze są chęci. Weź ze sobą słownik, fiszki- korzystaj i ucz się każdego dnia jednego wyrazu lub słówka- zobaczysz, że bariera językowa będzie stopniowo zanikała.

3. Nie polubię podopiecznego

Zawsze jest taka szansa, jednak wszystko zależy od Twojego nastawienia. Opiekunki są empatyczne, troskliwe i miłe, dlatego bądź dobrej myśli – naprawdę rzadko się zdarza taka sytuacja. A jeśli nawet faktycznie nie polubicie się, to przecież nic strasznego. Jedziesz tam do pracy, musisz wypełniać obowiązki. Oferta jest czasowa, więc nie ma się o co martwić.

4. Będę tęsknić

Na początku tęsknota z pewnością będzie doskwierać. Jednak bez obaw – to mija! Poza tym, jest wiele sposobów, które ukoją Twoją rozłąkę. Dodatkowo, zawsze możesz się kontaktować z bliskimi, telefonicznie lub internetowo- chociażby przez Skype.

5. Co zrobię w sytuacji alarmowej?

Agencja z pewnością poda Ci numer telefonu, pod który będziesz mogła zadzwonić w każdej chwili. Sytuacje kryzysowe zdarzają się, jednak nie są częste, więc wcale nie muszą Ci się przytrafić. W razie problemów, agencja zawsze służy pomocą. Dobre agencje opieki posiadają telefony alarmowe czynne całą, gdzie zawsze czuwa Twój opiekun.

6. Nie wypłacą mi pieniędzy

Jeśli podpisałaś umowę, to nie masz się o co martwić. Agencji zależy, aby dopełnić tego, co jest w niej zapisane. Praca legalna, z podpisaną umową jest bezpieczna, więc nie musisz martwić się o swoje wynagrodzenie.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ