Ukryte koszta. Ile zarabia Opiekunka?

Pierwsza praca Opiekunki

W internecie codziennie Opiekunki pytają o agencje zatrudnienia godne zaufania. Okazuje się, że nie tak łatwo zdecydować się na firmę, która pośredniczy w pracy Opiekunki w Niemczech. Nie będę po raz kolejny pisała o dylematach czy wyjechać do pracy prywatnie czy z agencją. W tym artykule skupię się na tym ile realnie zarabia Opiekunka osób starszych. Wynagrodzenie osób pracujących w sektorze opieki za granicą wahają się od 600 euro do 1800 euro (stawki podane według wywiadu zebranego na forach i portalach). Poniższy tekst powstał na podstawie opinii osób, którym przynajmniej raz odtrącono z wypłaty dodatkowe koszta. Nie znaczy to, że ten precedens jest normą i zawsze trzeba się liczyć z takim zachowaniem firm. Jak większość naszych artykułów dla Opiekunek chodzi w nim o ostrzeżenie nowych pracowników, którzy chcą zatrudnić się w pracy w Niemczech.

Ogłoszenia o pracę, które znalazłam w internecie wspominają w swojej treści o wysokich składkach ZUS, dodatkowych ubezpieczeniach, darmowych kursach językowych itp. Zapytałam użytkowników grup dla Opiekunek i Opiekunów, aby podzielili się swoim doświadczeniem jak realnie wygląda praca w Niemczech. Podczas procesu rekrutacyjnego wszystko co firmy obiecywały jest według zapewnień na stronie firmy. Problemy zaczynają się przeważnie już za granicą. A jedno z większych zaskoczeń może nas spotkać razem z pierwszym przelewem.

Darmowy kurs języka niemieckiego

Odwiedziłam strony internetowe większych agencji i na każdej z nich znalazłam informacje o darmowym kursie języka niemieckiego. Oferują oni również kursy niemieckiego online, gdzie bez zobowiązań można nauczyć się podstawowej komunikacji w obcym języku. Podczas pracy za granicą ważne jest to aby móc swobodnie porozmawiać z podopiecznymi bądź w sklepie. Dlatego też osobiście jestem dużą zwolenniczką udziału w takich lekcjach. Przekłada się to również na zarobki. Im lepszy język tym wyższe wynagrodzenie proponują firmy. Wiele osób uważa, że to właśnie doświadczenie powinno weryfikować ilość euro, które pojawia się na naszym koncie za wykonaną pracę. Co jednak da nam umiejętność opieki nad osobą z demencją w Polsce, kiedy do podopiecznego trzeba mówić. Pomoc w codziennych czynnościach bez rozmowy może mieć równie zły wpływ na seniora co zostawienie go samego sobie. Bo jak wytłumaczyć choremu, że powinien wziąć lekarstwo lub namówić go do zostania w domu kiedy nasza znajomość języka ogranicza się do „ja” i „nein”.

Co dostaje agencja w zamian za przeszkolenie pracownika? Kadra wysyłanych do Niemiec Opiekunek jest wykształcona nie tylko pod względem doświadczenia, ale również języka niemieckiego. Pozwala im to na dużą samodzielność w organizowaniu swojego dnia pracy oraz zaaklimatyzowaniu się w rodzinach. Co owocuje tym, że rodziny więcej płacą, są zadowolone i dodatkowo polecają usługi danej firmy znajomym. Przed nauką języka przyszłe kursantki podpisują zobowiązanie do pozostania na kontrakcie z firmą przez dany okres czasu. Agencja zainwestowała w rozwój Opiekunki, dlatego również chciałaby skorzystać z jej usług, a nie wypuścić do pracy w konkurencji.

Kurs niemieckiego nie jest gwarancją, że wyjazd będzie w pełni zgodny z oczekiwaniami Opiekunki. I tutaj zaczynają się problemy. Może się okazać, że idealne warunki opisywane podczas zatrudnienia mijają się z prawdą. Darmowy kurs okazał się płatny, a koszta udziału w lekcjach potrącane są z wynagrodzenia. I tym sposobem koszt kursu języka niemieckiego wynosi czasami więcej niż lekcje w prestiżowej szkole językowej. Dodatkowo w związku z umową zerwanie kontraktu przed ustalonym terminem pozwala na naliczenie kar finansowych. Warto zapytać się podczas zatrudnienia z czym wiąże się udział w darmowym kursie języka niemieckiego.

Opłaty związane z zamieszkaniem i wyżywieniem Opiekunki

Wyjeżdżając do pracy w opiece mieszkamy w domu podopiecznego. Warunki są różne, czasami jest to część budynku z osobnym wejściem, a innym razem mały pokój z łazienką do dzielenia z seniorem. Niezależnie od miejsca gdzie mieszkamy, nie powinny być pobierane za to opłaty. Podczas wywiadu z Opiekunkami duża ilość osób wspomina o tym, że pobierane są z wynagrodzenia opłaty za mieszkanie i wyżywienie. Niemieckie rodziny przyzwyczajone są do tego, że Polki przyjeżdżające do pracy mają mieć zapewnione miejsce do odpoczynku. Standardem jest również to, że dostęp do wyżywienia jest dokładnie taki sam jaki ma podopieczny. Często to Opiekunka robi zakupy pełniąc czynności związane z prowadzeniem domu. Powinna mieć ona możliwość swobodnego zakupu potrzebnych produktów. Oczywiście podczas zakupów nie powinna wydawać większej ilości pieniędzy na swoje zachcianki, ale nie musi też pytać się za każdym razem kiedy ma ochotę kupić dla siebie kawałka sera bądź mięsa. Niestety nie reguluje tego w żadnej sposób prawo. Dlatego też trzeba wczytać się w umowę z agencją, aby uniknąć podpisania dokumentu w którym jesteśmy informowani o tym, że dodatkowo będą potrącane nam koszta mieszkania i wyżywienia.  Na forum opiekunek można dowiedzieć się, że są firmy, które odliczają nawet do 500 euro miesięcznie tego typu kosztów.

Kto płaci za przejazd do Niemiec?

Kolejnym popularnym kosztem do odliczeń z wypłaty jest przejazdu do Niemiec. To również nie jest w żadnej sposób regulowane odgórnie prawem, ale  jak w poprzednim przypadku, rodziny podopiecznych płacą za przyjazd Opiekunki. Czasami firmy ustalają jedną kwotę niezależnie od ceny za przejazd. Są to środki rzędu od 50 do 200 euro. Zdarzają się też agencje pracy, które same organizują przejazdy, a Opiekunki otrzymują tylko informacje kiedy i o której zostanie podstawiony bus do Niemiec bądź skąd odjeżdża autokar. Kolejnym problemem jest też dojazd do pracy własnym samochodem. Wiadomo, że wyjeżdżając do podopiecznego, który mieszka na wsi w Niemczech, aby ułatwić sobie możliwość poruszania najlepiej podróżować swoim prywatnym samochodem. Tutaj niestety pojawia się najwięcej problemów. Agencje mogą odmówić wypłacenia zwrotu za paliwo oraz w sytuacji, kiedy cokolwiek stanie się w drodze do Niemiec mogą uznać, że nie będą podciągać tego jako wypadek w pracy. W takim przypadku możemy mieć duże problemy z uzyskaniem odszkodowania jeśli nie mamy wykupionego dodatkowego ubezpieczenia prywatnego. Firma może nie uznać takiego wypadku pozostawiając nas samym sobie.

Niektóre z agencji niestety uważają, że pokrycie kosztów przyjazdu są tylko pożyczką dla Opiekunek. Dlatego też przy pierwszej wypłacie może okazać się, że wypłata jest pomniejszona o koszt przejazdu do Niemiec. Również powinno być to uwzględnione w umowie, którą podpisujemy z firmą.

Dodatkowe potrącenia z wypłaty

Często Opiekunki zapominają o tym, że są odpowiedzialne za sprzęty AGD i RTV w domu podopiecznego. W przypadku kiedy coś zostanie zepsute z ich winy mogą być pociągnięte do odpowiedzialności w tym pokrycia kosztów za naprawę wyrządzonych szkód. Dlatego też warto wcześniej poprosić rodzinę podopiecznego o przeszkolenie z używania sprzętów domowych bądź wskazanie przedmiotów, które łatwo mogą ulec zniszczeniu. Rozmowa z bliskimi osobami dla Seniora może pomóc zwłaszcza kiedy opiekujemy się osobą agresywną. Pamiętajmy, że w przypadku demencji nie powinniśmy wprowadzać wielkich zmian w wystroju mieszkania, aby podopieczny nie czuł się zdezorientowany. Działa to również w dwie strony np. kiedy podopieczny podczas naszej pracy wyrządzi nam szkodę możemy ubierać się o odszkodowanie.

Jedna z Opiekunek wspomniała, że musiała płacić z własnej kieszeni za wizytę ślusarza, kiedy zatrzasnęła w domu klucze, inna wspomniała o pokryciu kosztów serwisu zmywarki, po tym jak nieodpowiednio z niej korzystała. Obydwie sytuacje były ewidentnie spowodowane z winy Opiekunki. Nikt jednak nie powinien wymagać pokrycia kosztów za szkody wyrządzone przez przypadek. Warto wykupić ubezpieczenie OC, które obejmuje wypłatę odszkodowania w przypadku wypadków niezależny od nas.

Czytaj co podpisujesz!

Nie ma złotej rady, która uchroni nas przed wymienionymi powyżej potrąceniami. Jednak rada, która pomoże nam ubiegać się o odpowiednie traktowanie to dobrze skonstruowana umowa. Przeczytajmy są dokładnie przed podpisaniem. Każdy niejasny punkt dokładnie omów z pracownikiem firmy. Wtedy masz pewność, że nawet jeśli zachowanie ze strony agencji będzie nie zgodne z ustaleniami masz prawo odwołać się do umowy. W sytuacji kiedy to nie poskutkuje możesz zgłosić swoje wątpliwości do Powiatowego Inspektora Pracy bądź skontaktować się z sądem.

Skomentuj artykuł

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ