Co grozi opiekunce za pracę „na czarno” ?

Praca poza granicami Polski często związana jest z wieloma dylematami. Osoby, które chcą pracować jako opiekunki osób starszych bardzo często stają przed wyborem: praca legalna czy praca „na czarno”. Którą z nich wybrać? Która forma pracy bardziej się opłaca? Przeczytaj nasz artykuł i dokonaj słusznego wyboru. Co grozi opiekunce za pracę „na czarno” ?

Czemu nie warto pracować „na czarno” jako opiekunka seniora?

1. Brak składek emerytalnych

Praca „na czarno” nie zapewnia zupełnie niczego. Pracując wiele lat bez umowy opiekunka osoby starszej, gdy przyjdzie czas emerytury nie otrzyma jej. Teoretycznie, spora część kobiet twierdzi, że nie interesuje ich emerytura, bo albo żyją z dnia na dzień, albo mówią, że i tak nie dożyją. Wszystko da się zrozumieć, tylko co wtedy, gdy jednak wiek emerytalny je zastanie? Lepiej pomyśleć o tym, gdy ma się jeszcze siłę do pracy.

2. Brak ubezpieczenia

Wyjeżdżając do pracy za granicę z agencją, wiemy do kogo jedziemy, gdyż mamy ustalone wszystko na piśmie. Znamy od początku warunki, więc niewiele może nas zaskoczyć. Również sytuacje od nas niezależne, tzw. wypadki losowe. W sytuacjach awaryjnych pracując legalnie możemy skorzystać z ubezpieczenia – natomiast pracując „na czarno” taka opiekunka jest zdana tylko i wyłącznie na siebie. A przecież różne wypadki chodzą po ludziach…

3. Niepewne wynagrodzenie

Praca „na czarno” kusi sporymi stawkami wynagrodzenia. Często oferty uwzględniają obowiązki nieadekwatne do wynagrodzenia – ich liczba jest mała, a stawka wysoka. Można pomyśleć, że coś tu jest nie tak, jednak pokusa zarobienia dużych pieniędzy często jest silniejsza. Pracując „na czarno” takie stawki mogą być zwykłą bujdą. Opiekunka może przepracować rzetelnie wszystkie dni, a wynagrodzenia nie otrzyma – bo i gdzie dowody, że takowe miała dostać?

4. Nieznany pracodawca

Wyjeżdżając z agencją wiemy z kim mamy do czynienia. Opiekunka doskonale wie, do kogo jedzie, z kim będzie pracować i na jakich warunkach. Tutaj nawet jeśli korespondujesz z rodziną mailowo bądź rozmawiałaś z nimi przez telefon nie masz żadnej pewności. Często słyszy się o przypadkach, że opiekunka pojechała na własny koszt pod wskazany adres, a nie było tam nikogo i niczego…

Co grozi opiekunce za pracę „na czarno” ? Mamy nadzieje, że nasz artykuł rozwiał wątpliwości odnośnie Państwa przyszłego wybory.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Co grozi opiekunce za pracę „na czarno” ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ