Przepisy dla Opiekunek – poznaj dietę niskocholesterolową

Seniorzy często chorują na problemy układu sercowo-naczyniowego. Wśród nich możemy wymienić choroby wieńcowe, zawał serca, udar mózgu lub miażdżyce. Warto zadbać o zdrowie podopiecznego poprzez prawidłową dietę. Opiekunka osób starszych również ma za zadanie przygotowywanie posiłków. Czy wiesz czym charakteryzuje się dieta niskocholesterolowa? Dowiedz się jakich produktów lepiej unikać oraz z jakimi warto się zaprzyjaźnić. Zmiana przyzwyczajeń kulinarnych podopiecznego może spotkać się z dużym oporem. Opiekunki porównują ten proces do dziecka-niejadka. Na szczęście w internecie możemy znaleźć wiele przepisów, które w sposób przystępny i smaczny pomogą przemycić do diety zdrowe produkty.

Cholesterol znajduje się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego. Należy ograniczyć a najlepiej zrezygnować ze spożywania serów tłustych, żółtka, śmietany, tłustego mięsa, smalcu, tłustego mięsa. Zagrożeniem dla naszego organizmu są również tłuszcze zwierzęce, słodycze zwłaszcza te przygotowywane na  tłuszczu np. pączki. Osoby z podwyższonym cholesterolem powinny też unikać spożywania alkoholu.

Zdrowa dieta, czyli przepisy dla Opiekunek

W diecie niskocholesterolowej zalecanymi produktami są:

  • produkty zbożowe – pieczywo (pełnoziarniste), maca, owsianki, ryże, makarony, kasze, płatki kukurydziane
  • nabiał – chude rodzaje mleka, serów, twarogów, jogurtów, białko jajek
  • zupy warzywne i chude wywary mięsne
  • ryby – wszelkiego rodzaju
  • mięso – te z niską zawartością tłuszczu tj. indyk, kurczak, cielęcina, królik, dziczyzna
  • owoce i warzywa – świeże, mrożone i suszone oraz owoce konserwowane (niesłodzone)
  • desery w postaci sorbetów, galaretek, budynie, sałatki owoce

Przy gotowaniu obiadu dla Seniora powinniśmy stosować poniższe zasady:

  • nie smaż – gotuj. Aby danie było bardziej lekkostrawne unikaj smażenia. Zastąp je gotowaniem na parze, pieczeniem w folii lub grillowaniem.
  • tłuste mięso tylko na specjalną okazję. Wykluczenie z diety seniora tłustych mięs może być bardzo trudne. Aby uniknąć konfliktów zastąp je chudymi gatunkami mięsa i rybami. Przy specjalnych okazjach podaj ulubioną kiełbasę lub golonko, raz na jakiś czas taki obiad sprawi dużą radość podopiecznemu. Przy racjonalnym odżywaniu nie powinno to też zaszkodzić.
  • poznajemy warzywa. Obecnie w sklepach jest duży dostęp do różnych rodzajów warzyw. Możemy eksperymentować z różnymi smakami. Również warto zadbać o wizualną stronę posiłków. Te kolorowe wyglądają od razu dużo smaczniej i apetycznie.

Aktywizacja podopiecznego przez Opiekunki

Bardzo ważny w zmianie stylu życia jest ruch. Stare powiedzenie „ruch to zdrowie” jest jedną z niezmiennych prawd życiowych. Wspólne spacery Opiekunki z podopiecznym to nie tylko dobry pomysł na spędzenie czasu, ale również okazja aby zaktywizować Seniorów do ruchu. Podczas spaceru możecie spróbować puszczać „kaczki” na wodzie. Wbrew pozorom ta czynności aktywizuje wiele mięśni i ćwiczy koordynacje ruchową. Tak samo możemy wspólnie zbierać liście lub grzyby, te proste czynności nie przypominają ćwiczeń a są bardzo pomoce dla ciała. Jeśli zdrowie Pdp pozwala można udać się na basen, gdzie dzięki oporowi wody rozruszamy zastygłe mięśnie. Opiekunka również nie powinna unikać dodatkowego wysiłku fizycznego. W trakcje organizacji dnia ciężko jest znaleźć 30 min na wykonywanie ćwiczeń. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie aby podczas codziennych czynności wykonywać skłony, przysiady a rano poświęcić chwilę na rozciąganie ciała. Dbając o podopiecznego nie zapomnijmy o naszym zdrowiu. Nawyki związane ze zdrowym stylem życia są inwestycją w nasze lepsze samopoczucie.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ