Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJOpiekunka z agencji czy prywatnie? Zbyt często słyszy się o agencjach, które oszukują Opiekunki. Z wynagrodzenia potrącają koszta transportu lub kursu języka niemieckiego. Jest to szok zwłaszcza, kiedy zaplanujemy wydatki a pieniędzy jest mniej o parędziesiąt euro. Co w sytuacji kiedy w ogóle nie dostaniemy pieniędzy za naszą pracę?
Nie dziwią już artykuły o kolejnych agencjach, które mają postępowanie w prokuraturze. Wyłudzenia pieniędzy, brak wynagrodzeń, duże opóźnienia z wypłatami. Niestety wiele z małych firm i spółek żeruje na łatwowierności polskich kobiet. Wysyłają Opiekunki do pracy przy osobach starszych w Niemczech, Szwajcarii, Anglii i innych państw zachodu. Obiecują wynagrodzenia rzędu 1500-2000 euro na rękę za miesiąc, wysyłają na niesprawdzoną ofertę. Opiekunka pozostaje sama w obcym kraju, często nawet bez zapewnienia powrotu. Przeważnie firma, o ile uda się z nią skontaktować, zwodzi osoby pracujące w opiece, że wynagrodzenie zostanie wysłane „jutro”. Niestety ten dzień nie nadchodzi a po agencji znika ślad.
Sprawdzony schemat
Werbują Opiekunki przez internet. Głównie na forach i grupach dla poszukujących pracy. Przy próbie odszukania informacji o firmie okazuje się, że nie posiadają nawet swojej strony internetowej lub zawiera ona tylko kilka informacji bez danych kontaktowych i adresu. Wybierają Panie bez doświadczenia i znajomości języka oferując wysokie stawki. Kobieta czuje, że los uśmiechnął się do niej. W głowie kalkuluje zarobki i rozpoczyna pakowanie na wyjazd. Podopieczna do opieki dobrze funkcjonująca i samodzielna. Tylko podstawowe zadania opiekuńcze, które są idealne dla zdobycia doświadczenia. Umowa dostarczana była na ostatnią chwilę a rachunki do umów każą podpisywać in blanco. Dopiero przy zaległościach z wynagrodzeniem zauważasz, że na dokumentach widnieje inna nazwa niż firmy z którą wcześniej kontaktowała się Opiekunka. Okazuje się, że firma to część spółki. Po przeszukaniu opinii w Internecie dowiadujesz się, że jesteś kolejną oszukaną.
Jak wybrać agencje?
-
Zapytaj znajomych
Podstawową sprawą przy kontakcie z agencją są polecenia. Jeśli masz znajome Opiekunki zapytaj je z kim warto wyjechać. Często w busach podczas wyjazdu na zlecenie panie rozmawiają o różnych firmach wymieniając się doświadczeniem. Nie sugeruj się opiniami na dużych portalach. Niestety większość podawanych tam opinii jest fałszywe pisane przez konkurencje. Poczytaj rozmowy na forach i grupach. Porozmawiaj z osobami, które miały na prawdę styczność z daną firmą.
-
Sprawdź wiarygodność firmy
Aby sprawdzić wiarygodność firmy odszukaj ich adres strony www. Zobacz czy wśród informacji na stronie znajdziesz dane firmy, jej adres oraz nr KRAZ. Jeśli strony internetowe agencji nie zawierają konkretnych danych adresowych a zakładka kontaktowa to formularz, który nie mówi nic o formie lepiej nie ryzykuj.
- Zapoznaj się z umową
Odwiedź siedzibę firmy to również dobra okazja aby zobaczyć jak funkcjonują na co dzień. Poproś o przedstawienie umowy. Nie bój się pytać o wytłumaczenie niejasnych zapisów. Zapytaj czy możesz umowę zabrać ze sobą aby spokojnie przeczytać ją ponownie w domu. Masz wątpliwości czy wszystkie zapisy z Twojej umowy są zgodne z prawe? Zapytaj naszego prawnika w dziale porady prawne.
- Nie płać prowizji
Jeśli rekrutujący zażąda prowizji za pośrednictwo bądź poprosi o „wyłożenie” pieniędzy za transport z obietnicą oddania przy pierwszym rozliczeniu miej oczy otwarte. Żadna z legalnych agencji nie pobiera opłat w trakcie rekrutacji. Wszelkie koszta dodatkowe ustalane są pomiędzy agencją a rodziną podopiecznego.
- Bezpieczeństwo przede wszystkim
Jeśli posiadasz adres rodziny sprawdź na stronie www.maps.google.com czy w tym miejscu znajduje się dom/mieszkanie, który opisywali w agencji. Możliwe, że jeśli dom jest nowy nie ma go na zdjęciu satelitarnym. Jednak jest to pomocne narzędzie dla sprawdzenia wiarygodności np. o odległości do sklepu bądź przystanku autobusowego. Pamiętaj aby podać adres zaufanym osobą w Polsce.
- Ubezpiecz się!
Nie zapomnij o tym aby wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Karta EKUZ przeważnie wyrabiana jest przez przez agencje, jednak ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich „czarnych scenariuszy” w pracy Opiekunki.
To tylko podstawowe rzeczy na które warto zwrócić uwagę. Od zawsze trwa konflikt pomiędzy tym co bardziej się opłaca. Zatrudnienie przez agencje czy prywatny wyjazd. Niestety musimy pamiętać, że pracując jako Opiekunka poświęcamy się dla ludzi. Warto znajdź rozwiązanie, które mimo często trudnych sytuacji pozwoli nam na psychiczny komfort pewnego wynagrodzenia. Masz swój sposób na zdobycie ciekawej i sprawdzonej stelli? Uzupełnij nasz poradnik o swoje rady! Napisz czym kierujesz się podczas wyboru agencji w komentarzu lub na naszego maila kontakt@zleceniadlaopiekunek.pl !
Nie dajmy się oszukać. Pamiętajcie, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Znacie historie oszukanych Opiekunek? Opisz ją w komentarzu ku przestrodze pozostałych Opiekunek.
3 Odpowiedzi do wpisu “Opiekunka z agencji. Jak nie dać się oszukać?”
Możliwość komentowania jest wyłączona.