Informacje dla opiekunek. 6 faktów o pracy w czasie epidemii.

Dużo niepewności budzi obecna sytuacja nie tylko w Polsce, ale w całej Europie oraz na świecie. Rząd podjął rygorystyczne działania zabezpieczające kraj przed rozprzestrzenieniem się wirusa COVID-19. Przez ostatnie dni powstało dużo nieprawdziwych historii szerzących panikę wśród opiekunek osób starszych. Zapraszamy do akcji #odpowiedzialnaopiekunka dzięki której mamy nadzieję, że osoby pracujące w branży opiekuńczej udowodnią, że są odpowiedzialne w swojej pracy – w szczególności w tak trudnej jak obecna sytuacji.

Wraz z rozwojem sytuacji w Niemczech oraz Polsce staramy się na bieżąco informować o faktach dotyczących koronawirusa. Przygotowujemy też lekcje niemieckiego ze zwrotami które warto znać w tych dniach. Pamiętaj, że Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Zachowując zasady higieny, spokój i nie siejąc paniki możemy przetrwać ten niełatwy dla wszystkich czas.

Czy wyjazd do Niemiec jest bezpieczny?

Wiosna i lato to czas w którym wiele osób decyduje się na wyjazd do pracy. Opiekunki osób starszych często są w wieku powyżej 50 lat co sprawia, że stają się bardziej narażone na zachorowanie. Liczba osób z potwierdzonym wirusem zmienia się z dnia na dzień. Jak podanie Ministerstwo Zdrowia ” U 80% chorych, przebieg choroby jest łagodny, ciężkie powikłania występują u osób starszych, z obniżoną odpornością i chorobami przewlekłymi.” (źródło) Jednak bez zmian pozostaje informacja, że w grupie największego ryzyka są osoby powyżej 60 roku życia.

Na nowe zlecenie najlepiej dostać się własnym środkiem komunikacji. Mimo, że w Polsce jest dużo mniej zachorowań, ale może być tak, że wirus dopiero u nas zacznie się objawiać. Pamiętaj, żeby zachować wszystkie zalecenia dotyczące bezpieczeństwa podczas podróży jak i pobytu na zleceniu. Ryzyko zachorowania podczas pracy jest takie samo jak w czasie pobytu w domu. Jeśli zachowujesz się w odpowiedzialny sposób, dbasz o higienę i przestrzegasz zasad bezpieczeństwa nic ma czego się obawiać. Najbardziej niebezpieczny na dzień dzisiejszy jest transport. Jeśli jedziesz dużym busem staraj się się dotykać twarzy, dbać o to, żeby najczęściej jak to możliwe być dokładnie ręce. Gdy zobaczysz osoby, których zachowanie może Ci zagrażać poproś o zmianę miejsca bądź zwróć uwagę np. poproś o korzystanie z jednorazowych chusteczek higienicznych.

Czy bezpieczniej jest wrócić szybko do Polski?

Koronawirus występuje obecnie w całej Europie. Nie ma znaczenia w którym kraju przebywasz. Jak wcześniej wspominaliśmy na największe ryzyko narażona jesteś podczas podróży. Mimo odległości od domu rodzinnego, to własnie w Niemczech służba zdrowia działa dużo lepiej niż w Polsce. Dodatkowo po powrocie z miejsc gdzie występowały przypadki wirusa może zostać podjęta 14-dniową kwarantanną odbywa się ona nie tylko w domach, ale również w szpitalu.

Ważne jest to, aby pamiętać, że COVID-19 można przechodzić bezobjawowo, jednak wciąż jesteś nosicielem. Ryzyko zarażenia bliskich kiedy podróżowało się pomiędzy dwoma krajami (lub więcej) jest bardzo wysokie. Tylko od Ciebie zależy czy podejmiesz decyzje o powrocie do Polski. Jednak nie warto panikować. Póki co sytuacja zmienia się z dnia na dzień więc ciężko jest na cokolwiek się nastawiać. Jeśli termin zakończenia Twojego zlecenia jest w niedługim czasie, może być tak, że firma nie będzie potrafiła udzielić Ci dokładnych informacji co do sposobu powrotu. Jak sama widzisz wszystko dzieje się z dnia na dzień zależy to od decyzji władz kraju oraz władz sanitarnych.

Jeśli boisz się pobytu do końca zlecenia poinformuj o tym firmę. Nie porzucaj zlecenia bez informowania o tym kogokolwiek ponieważ w sytuacji wypadku bądź dodatkowych niebezpieczeństw nikt nie będzie mógł udzielić Tobie odpowiedniej pomocy i wsparcia.

Co się stanie po zamknięciu granic?

Zamknięcie granic kraju wprowadzone zostało od 15 marca 2020 roku. Od tego dnia zostały też zawieszone połączenia pasażerskie zarówno kolejowe jak i lotnicze. Po przekroczeniu granicy każdy z powracających do kraju zostaje zarejestrowany oraz przebadany. Obowiązkowe jest odbycie 14-dniowej kwarantanny domowej pod karą grzywny. I tutaj wyjątkiem są kierowcy transportu kołowego np. autobusów i busów, wg. informacji ministerstwa (zd. 15.03.2020 r.) oni nie muszą przebywać kwarantanny. Dlatego nie ma co obawiać się tego, że busy przestaną kursować z powodu braku kierowców. Innym przypadkiem jest to, gdy rząd zakaże podróży w większej grupie osób. Póki co takich ograniczeń nie ma. Busy, autokary, samochody osobowe będą mogły wjeżdżać i wyjeżdżać z Polski jednak przywrócone zostają kontrole graniczne.

Funkcjonuje infolinia MSZ ws. przekraczania granic: +48 22 523 8880 jeśli chcesz potwierdzić swoje wątpliwości i znaleźć odpowiedzi sugeruj się stronami rządowymi. Strony rządowe to najbardziej rzetelne źródło w tych czasach.

Jak się chronić przed koronawirusem?

O tym jak zmniejszać ryzyko zachorowania pisaliśmy w artykule: Koronawirus – informacje podstawowe. Epidemia w Niemczech i Polsce. Najważniejsze środki ostrożności to:

Zasady są proste i dostępne na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz GIS. Należy:

  • często myć dłonie wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu,
  • zachować bezpieczną odległość od rozmówcy (1-1,5 metra),
  • unikać dużych skupisk ludzi,
  • dbać o higienę miejsc, w których przygotowuje się posiłki,
  • nie dzielić się jedzeniem np. chipsami z jednej paczki.

Dodatkowo ogranicz do minimum korzystanie z banknotów i monet – płać kartą, unikaj dotykania twarzy brudnymi rękoma, nie odkładaj telefonu w miejscach publicznych – trzymaj go schowany i również pamiętaj, aby przecierać go płynem dezynfekującym. Pamiętaj, że #odpowiedzialnaopiekunka zachowuje powyższe zasady i dzięki temu ryzyko zachorowania jest dużo mniejsze.

Jeśli Ty lub Twój podopieczny macie objawy choroby skontaktuj się niezwłocznie z urzędem wyszukując ten odpowiedni poprzez wpisanie kodu pocztowego na stronie https://tools.rki.de/plztool . Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz wystarczających umiejętności językowych do przeprowadzenia rozmowy telefonicznej Twoja firma powinna Ci pomóc!

Jakie wsparcie powinna dać mi moja agencja?

Skontaktowaliśmy się z większymi agencjami w kraju z zapytaniem na jakie wsparcie mogą liczyć opiekunki danych firm. Ku naszemu zaskoczeniu odpowiedzi otrzymaliśmy jeszcze tego samego dnia – w niedzielę. Jak wiemy w normalnej sytuacji ciężko skontaktować się w weekend z pracownikami. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni.

Jednogłośnie w wiadomości powtarzała się informacja o zmianie godzin w których opiekunki mogą kontaktować się z agencją. Firmy uruchomiły dodatkowe numery pod którymi można uzyskać pomoc. Sprawdziliśmy też na profilach na facebooku jakie komunikaty są przekazywane opiekunką. Polecamy sprawdzić profil Twojej agencji i zobaczyć jakie działania podjęli – wyszukaj firmę w naszym katalogu i przejdź na ich stronę KLIKNIJ TUTAJ.

Firmy wspominają też o uruchomieniu systemów SMS. Upewnij się, że agencja ma aktualny numer kontaktowy do Ciebie. Dzięki temu będziesz na bieżąco. Dodatkowo poproś o numer alarmowy jeśli go nie posiadasz.

Pamiętaj, że nie jesteś jedynym pracownikiem firmy. Może być tak, że po ogłoszeniu nowych informacji kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób równocześnie będzie chciała skontaktować się pod numer firmy. Z tego co widzieliśmy większość firm szybko reaguje publikując informacje na facebooku – sprawdź czy nie ma tam odpowiedzi na Twoje pytanie. Numer alarmowy jest od udzielania pomocy, ale też nie blokujmy linii pytaniami do których odpowiedzi są ogólnodostępne. Szanujmy siebie wzajemnie. Pamiętaj, że spokój i opanowanie może sprawić, że nie będziemy wzajemnie dla siebie zagrożeniem.

Jak znaleźć pracę w czasie epidemii?

Mimo zagrożenia są sytuacje w których nie możemy pozwolić sobie na bezrobocie. Firmy deklarują, że prowadza obecnie rekrutacje telefoniczne bądź przez internet w celu ograniczenia do minimum możliwości rozprzestrzenienia się wirusa.

Zupełnie normalnym jest to, że osoby poszukują zleceń i nie jest to zachowanie, które trzeba tępić. Szanujmy siebie i swoje decyzje. Ogłoszenia o pracę wciąż są dostępne i ich nie ubywa. Warto jedna dokładnie dowiedzieć się w jakim rejonie odbywa się zlecenie, a przede wszystkim jakim środkiem transportu odbywają się przejazdy. Nie zapomnij zapytać też o sytuacje awaryjne np. co kiedy zabroniony będzie ruch busami i busikami osobowymi. Po raz kolejny powtarzamy – ryzyko zachorowania zależy tylko i wyłącznie od przestrzegania zaleceń bezpieczeństwa, a nie od miejsca w którym przebywasz.

Jeśli uważasz, że osoby poszukujące pracy robią coś złego – nie komentuj tego. Najprawdopodobniej sytuacja w której się znajdują oraz ich decyzja nie jest pochopna. Każdy ma prawo podejmować samodzielne decyzje. Szkalowanie, obrażanie i pisanie negatywnych komentarzy nikomu nie pomoże. To na prawdę trudny czas dla wszystkich, nie zapominajmy, że jesteśmy w tym wszyscy razem. Nie tylko jako opiekunki, ale Polki i Europejki.

Specjalnie przygotowaliśmy dla Ciebie lekcje niemieckiego z powtórką zwrotów, które mogą pomóc Ci w dogadaniu się w kryzysowych sytuacjach. Pamiętaj, że videofiszki to nagrania z lektorem – powtarzaj, aby utrwalić sobie te zdania, które uznasz za potrzebne.

Czy będąc na zleceniu można skorzystać z wizyty lekarza?

Niestety, ale zdarzają się komentarze osób, które będąc w Niemczech na zleceniu nie otrzymały jeszcze karty EKUZ. Pamiętaj, że wyjeżdżając do pracy musisz wypełnić wniosek A1 oraz dostać od firmy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Na tej podstawie możesz korzystać z lekarzy bez dodatkowych kosztów.

Opóźnienia w otrzymaniu EKUZ mogą mieć różne przyczyny. Co zrobić kiedy karty nie ma się fizycznie przy sobie, a potrzebna jest konsultacja z lekarzem, bądź podjęcie działań związanych z kwarantanną w szpitalu? Skontaktuj się z firmą i poinformuj o sytuacji. Obowiązkiem firmy jest przesłanie skanu bądź zdjęcia dokumentów potwierdzających Twoje ubezpieczenie. Dobrze zadbać o to zawczasu niż stresować się dodatkowo w sytuacji kiedy będą Ci one potrzebne. Pamiętaj, żeby samodzielnie nie wybierać się do lekarza kiedy masz objawy koronowirusa. Skontaktuj się najpierw telefonicznie, aby szpital / lekarz był przygotowany na przyjęcie zarażonego pacjenta.

Powtarzamy! Dołącz do akcji #odpowiedzialnaopiekunka jeśli nie jesteś pewna czy informacje które usłyszałaś o koronawirusie są prawdziwe zadzwoń na całodobową infolinię: 800 190 590.

Strony ze sprawdzonymi informacjami:

  • https://www.gov.pl/web/zdrowie/wiadomosci
  • https://pacjent.gov.pl
  • https://www.premier.gov.pl
  • http://dziennikustaw.gov.pl
  • https://www.nfz.gov.pl

Udostępnij ten artykuł swoim znajomym. Dziękuję, że jesteś z nami #odpowiedzialnaopiekunka

Skomentuj artykuł

6 Odpowiedzi do wpisu “Informacje dla opiekunek. 6 faktów o pracy w czasie epidemii.”

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ