Żywienie osób starszych, czyli idealna dieta dla seniora

Już teraz wiemy, że po 2025 roku w Europie odsetek osób po 65. roku życia zwiększy się o ponad 30%. Podeszły wiek rządzi się swoimi prawami i związany jest bardzo często z obniżeniem jakości życia. Spadek masy ciała, obniżenie odporności, nieumiejętność wykonywania podstawowych czynności higienicznych, zaburzenia koncentracji, równowagi, pamięci i… wiele, wiele innych. Jednak nie musi tak być! Żywienie osób starszych (po 65. roku życia) jest bardzo ważne, dlatego koniecznym jest zaczerpnięcie odpowiednich informacji o tym, co powinno się znaleźć w diecie idealnej dla seniora.

Żywienie osób starszych: dieta dla seniora

Gdy metabolizm spowalnia, kości stają się kruche, wątroba, trzustka i inne organy spowalniają swoją pracę, trzeba doskonale wiedzieć, co jeść, aby zapewnić osobie starszej odpowiednie zapotrzebowanie w składniki spożywcze. Poniżej wskazówki, które należy uwzględnić podczas żywienia osób starszych:

Mocne kości

Aby kości i stawy były mocne należy zapewnić odpowiednią podaż wapnia. Następującą demineralizację kości hamuje jedzenie ryb (makrela, śledź, łosoś, sardynki), a także: roślin strączkowych, orzechów, kasz i sezamu. Ważne w tym względzie są również wyjścia na świeże powietrze – dzięki promieniom słonecznym wytwarza się witamina D, która odpowiedzialna jest za prawidłowe utrzymanie stężenia wapnia w organizmie.

Starzeniu mówimy „NIE!”

Procesy starzenia się spowalniają produkty bogate w witaminy antyoksydacyjne (D, C, K, E, A) – znajdziemy je w bardzo wielu warzywach i owocach.

Ograniczenia

Sól, tłuszcze nasycone, kawa, a także nieoczyszczone cukry, słodycze i mąka, to główne składniki, które należy wyeliminować z diety seniora.

Białko nie bez znaczenia!

Żywienie osób starszych związane jest również z dietą bogatą w białko – zapotrzebowanie związane jest ze spadkiem masy ciała, dlatego należy uzupełnić braki odżywcze spożywając: kasze, strączki, chude mięsa, pestki i orzechy, a także tłuste ryby.
Żywienie osób starszych ma ogromne znaczenie w celu zapewnienia im sprawności i zdrowia na długie lata.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ