Żywienie osób starszych, czyli idealna dieta dla seniora

Już teraz wiemy, że po 2025 roku w Europie odsetek osób po 65. roku życia zwiększy się o ponad 30%. Podeszły wiek rządzi się swoimi prawami i związany jest bardzo często z obniżeniem jakości życia. Spadek masy ciała, obniżenie odporności, nieumiejętność wykonywania podstawowych czynności higienicznych, zaburzenia koncentracji, równowagi, pamięci i… wiele, wiele innych. Jednak nie musi tak być! Żywienie osób starszych (po 65. roku życia) jest bardzo ważne, dlatego koniecznym jest zaczerpnięcie odpowiednich informacji o tym, co powinno się znaleźć w diecie idealnej dla seniora.

Żywienie osób starszych: dieta dla seniora

Gdy metabolizm spowalnia, kości stają się kruche, wątroba, trzustka i inne organy spowalniają swoją pracę, trzeba doskonale wiedzieć, co jeść, aby zapewnić osobie starszej odpowiednie zapotrzebowanie w składniki spożywcze. Poniżej wskazówki, które należy uwzględnić podczas żywienia osób starszych:

Mocne kości

Aby kości i stawy były mocne należy zapewnić odpowiednią podaż wapnia. Następującą demineralizację kości hamuje jedzenie ryb (makrela, śledź, łosoś, sardynki), a także: roślin strączkowych, orzechów, kasz i sezamu. Ważne w tym względzie są również wyjścia na świeże powietrze – dzięki promieniom słonecznym wytwarza się witamina D, która odpowiedzialna jest za prawidłowe utrzymanie stężenia wapnia w organizmie.

Starzeniu mówimy „NIE!”

Procesy starzenia się spowalniają produkty bogate w witaminy antyoksydacyjne (D, C, K, E, A) – znajdziemy je w bardzo wielu warzywach i owocach.

Ograniczenia

Sól, tłuszcze nasycone, kawa, a także nieoczyszczone cukry, słodycze i mąka, to główne składniki, które należy wyeliminować z diety seniora.

Białko nie bez znaczenia!

Żywienie osób starszych związane jest również z dietą bogatą w białko – zapotrzebowanie związane jest ze spadkiem masy ciała, dlatego należy uzupełnić braki odżywcze spożywając: kasze, strączki, chude mięsa, pestki i orzechy, a także tłuste ryby.
Żywienie osób starszych ma ogromne znaczenie w celu zapewnienia im sprawności i zdrowia na długie lata.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ
Opiekunka z Certyfikatem: 3 powody, dla których musisz go mieć.

Zastanawiasz się, czy warto zdobyć certyfikat medyczny? Sprawdź trzy kluczowe powody, dla których każda opiekunka powinna zainwestować w szkolenie medyczne.

CZYTAJ DALEJ
Nie wybieraj Agencji Pracy w ciemno: 7 powodów, które zmienią Twoje myślenie!

Czy wiesz, że wybór właściwej agencji pracy może całkowicie odmienić Twoją karierę? Przedstawiamy siedem najważniejszych powodów, które powinieneś poznać przed podjęciem decyzji o współpracy. Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ