Opiekunka wyrzucona na bruk. Jak zachować się w kryzysowych sytuacjach?

Co zrobić gdy opiekunka przebywająca w Niemczech zostanie wyrzucona z domu. Szybka akcja i udaje się znaleźć pomoc. Jednak takie sytuacje mimo, że nie częste pokazują, jak mało osób wie, co zrobić, gdy zdarzą się problemy związane z pracą za granicą. Gdzie Opiekunka powinna szukać pomocy? Zobacz poradnik sytuacji kryzysowych dla Opiekunek. Za granicą pracują zarówno osoby z agencji zatrudnienia oraz te pracujące prywatnie. Mam nadzieje, że poniższe rady okażą się pomocne dla jednych i drugich. Chociaż mam nadzieje, że żadna z nas nie znajdzie się w podobnej sytuacji.

Opiekunka osób starszych wyrzucona z pracy.

Jeśli wyjechałaś, jako Opiekunka do Niemiec bądź innego kraju najważniejsze jest abyś zawsze posiadała przy sobie nr telefonu awaryjnego do agencji pracy, policji i ambasady.

Zawsze warto mieć przygotowaną saszetkę, w której będziesz trzymać:

  • paszport – jeśli posiadasz lub dowód osobisty
  • dokumenty potwierdzające legalność zatrudnienia (umowa, a1)
  • karta EKUZ
  • pieniądze na czarną godzinę – wyjeżdżając zabierz ze sobą awaryjne 100 euro. W razie problemów wystarczy to na opłacenie noclegu i transportu do Polski.
  • notes z telefonami – przepisz najważniejsze numery telefonu do notesu. Nawet, jeśli masz niezawodny telefon, nie wiadomo na jak długo wystarczy baterii. W notesie zapisz numery do najbliższych osób, awaryjny nr agencji, ambasady polski oraz alarmowe na policje, pogotowie.
  • klucze do domu w Polsce
  • adres i nr ambasady Polskiej
  • rozmówki polsko-niemieckie – nawet, jeśli znasz język niemiecki w sytuacji stresowej możesz zapomnieć potrzebnych słówek.

Pamiętaj, aby saszetkę trzymać w bezpiecznym miejscu. Najlepiej abyś tylko Ty wiedziała gdzie się ona znajduje. Oczywiście, nie zapomnij o tym, że zawsze powinnaś mieć przy sobie dowód osobisty. To najważniejszy dokument, który potwierdza twoją tożsamość. Nigdy nie dawaj nikomu dowodu. W sytuacji, gdy ktoś poprosi o jego okazanie, pokaż dokument trzymając go w ręce. Jedynie policja i służby państwowe to osoby, którym dowód osobisty możemy wręczyć dokument.

Warto również od pierwszego dnia budować dobre relacje z sąsiadami. Wtedy, gdy stanie się coś złego możemy do nich zwrócić się o pomoc. Niezależnie czy będzie to użyczenie telefonu, czy możliwość schronienia na czas nocy. Dobrze być w pobliżu domu podopiecznej. Zwłaszcza, jeśli zostały tan jeszcze nasze rzeczy.

Co zrobić, gdy wylądujemy na bruku?

Podstawową zasadą jest zachowanie spokoju. Oczywiście takie sytuacje nie powinny mieć miejsca i nielegalne jest wyrzucenie Opiekunki z domu podopiecznego. Opiekunka podpisując umowę z Agencją to właśnie przez nią jest zatrudniona. W sytuacji, gdy rodzina jest niezadowolona z pracy opiekunki, musi w pierwszej kolejności zadzwonić do firmy, aby ta zorganizowała transport i ewentualne zastępstwo. W umowie zawartą przez rodzinę z Agencją Opiekunek powinien być punkt zabezpieczający pracownika, przed takimi sytuacjami.

Kiedy pracujemy za granicą nielegalnie sytuacja komplikuje się. Wtedy tak na prawdę nie posiadamy żadnego zabezpieczenia. Również w przypadku nieszczęśliwego wypadku możemy napotkać problemy. Warto pamiętać o karach, które może zapłacić zarówno rodzina podopiecznego jak i Opiekunka za pracę na czarno. W Niemczech praca na czarno jest przestępstwem. Zollamt poinformowany o Opiekunce pracującej bez umowy może nie tylko nałożyć grzywnę, ale również deportować ją do Polski.  To czy warto zarabiać parę euro więcej kosztem bezpieczeństwa zostawiam do Waszej oceny. W sytuacji, kiedy rodzina poprosi nas o opuszczenie domu najbezpieczniej jest o prostu wyjść. Iść do hotelu i na miejscu załatwić sobie busa powrotnego do Polski.

Jak często Opiekunki tracą pracę z dnia na dzień?

Zdarzają się sytuacje, kiedy z różnych przyczyn nie potrafimy porozumieć się z rodziną podopiecznych. Możemy również trafić na problematyczną Podopieczną. Jednak nasze cechy osobiste powinny pomóc nam w rozwiązaniu konfliktów. Sytuacje, kiedy Opiekunka zostaje wyrzucona z domu zdarzają się bardzo rzadko. Ostatnia sytuacja pokazała, że Opiekunki są dla siebie również realnym wsparciem. Zorganizowały one w przeciągu niecałej godziny pomoc dla wyrzuconej z pracy koleżanki. Po raz kolejny internet dał nam możliwość kontaktu z innymi osobami. Jednak tak jak napisała jednak z Opiekunek – nie zawsze jest możliwość poproszenia o pomoc w internecie.

Słyszałaś o podobnych sytuacjach? Jak Ty zachowałabyś się w momencie, gdy rodzina podopiecznego wyrzuciłaby Cię z pracy?

Skomentuj artykuł

3 Odpowiedzi do wpisu “Opiekunka wyrzucona na bruk. Jak zachować się w kryzysowych sytuacjach?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ