Wyjeżdżam do pracy jako opiekunka – czy potrzebuję karty EKUZ?

Pracując jako opiekunka osób starszych musisz pamiętać o dopełnieniu wszelkich formalności przed wyjazdem. Jednym z nich jest karta EKUZ. Dlaczego ten dokument powinien być ważny dla opiekunki seniora i do czego może się jej przydać?

Formularz A1 a karta EKUZ

Każda opiekunka wyjeżdżająca do pracy poza granice Polski musi otrzymać wcześniej formularz A1 z ZUS-u umożliwiający jej legalną pracę poza granicami RP. Dodatkowo, formularz ten jest dowodem, że agencja opłaca składki na ubezpieczenie społeczne. Warto pamiętać, że to właśnie formularz A1 uprawnia do ubiegania się o kartę EKUZ czyli kartę Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlatego też opiekunka musi pamiętać, że bez ważnego formularza A1 nie będzie mogła uzyskać karty EKUZ. Warto podkreślić, że zarówno złożenie wniosku, jak i wydanie karty jest bezpłatne.

Karta EKUZ – dlaczego jest ważna dla opiekunki?

Karta Europejskiego Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest bardzo ważnym dokumentem opiekunki. To właśnie dzięki niej opiekunka może bezpłatnie korzystać z pomocy medycznej w kraju innym niż Polska. Należy pamiętać, że kartę EKUZ mogą otrzymać tylko osoby pracujące legalnie poza granicami RP. Dokument ten otrzymuje się na podstawie formularza A1, który należy złożyć w miejscowym oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).
Karta EKUZ przypomina kartę kredytową – jest plastikowa i ma podobną do niej wielkość. Jednak znajduje się na niej dużo więcej danych – oprócz imienia i nazwiska znajdziesz także: numer ubezpieczonego, datę urodzenia, datę ważności, numer karty i wiele innych.

Co daje karta EKUZ?

Dzięki karcie EKUZ opiekunka może bezpłatnie korzystać z opieki medycznej na terenie Unii Europejskiej/EFTA. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie usługi medyczne będą zupełnie darmowe dla posiadacza karty. Karta EKUZ zakłada refundację świadczeń zdrowotnych, które są niezbędne z medycznego punktu widzenia, a także tych, bez których posiadacz nie może się obejść i zmuszony byłby do powrotu do kraju w celu ich realizacji. Dlatego też, opieka zdrowotna może stwierdzić, że za niektóre usługi bedyczne będzie trzeba zapłacić samodzielnie. Wiele z osób posiadających kartę EKUZ uważając, że opieka zdrowotna w Niemczech jest lepsza, korzysta z karty EKUZ aby np. wymienić plombę, lub skorzystać z wizyty u specjalisty. Po powrocie do kraju są zaskoczone brakiem refundacji ze strony NFZ. Nalezy dodać również, iż po skorzystaniu z niezbędnej opieki za granicą, opiekunka może otrzymać rachunek, który powinna uregulować a dopiero później rozliczyć z NFZ- to samo dotyczy wykupionych leków.

Dodaj opinię

2 Odpowiedzi do wpisu “Wyjeżdżam do pracy jako opiekunka – czy potrzebuję karty EKUZ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Airfryer – sprawdzone i najlepsze przepisy

Szukasz sprawdzonych i smacznych przepisów na airfryer? Mamy dla Ciebie gotowe i proste pomysły na obiad i przekąski. Zobacz!

CZYTAJ DALEJ
Czego nie może lub nie powinna robić opiekunka osoby starszej?

Sprawdź, jakie czynności są zastrzeżone dla personelu medycznego i gdzie leżą granice obowiązków opiekunki.

CZYTAJ DALEJ
Dlaczego referencje są kluczowe dla Opiekunek seniorów pracujących w Niemczech?

Referencje w pracy opiekunki osób starszych – zobacz dlaczego są ważne i co powinny zawierać.

CZYTAJ DALEJ
Ranking Agencji Opiekuńczych i Przewoźników – Aktualizacja: czerwiec 2025

Sprawdź, które firmy cieszą się największym zaufaniem opiekunek i opiekunów! Zobacz aktualne wyniki rankingów najlepszych agencji i przewoźników.

CZYTAJ DALEJ