Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJNa świecie trwa pandemia koronawirusa. W Polsce wprowadzony został stan epidemii. Osoby, które pozostają po za granicami kraju po powrocie odbyć będą musiały kwarantanne. Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy każdego, który miał styczność lub istnieje podejrzenie o możliwości zarażenia się COVID-19.
Wróciłam z Niemiec czy muszę odbyć kwarantanne?
,Na chwile obecną tylko nieliczne państwa nie posiadają zarażonych obywateli. Na całym świecie jest prawie 350 000 zarażonych i 15 000 zgonów spowodowanych przez wirusa. Europa jest obecnie epicentrum pandemii w którym diagnozuje się coraz więcej nosicieli. Najbardziej ucierpiały Włochy (59 138 zarażonych*), Hiszpania (29 909 zrażonych*) oraz Niemcy (26 159 zrażonych*) jednak sytuacja zmienia się z dnia na dzień. W Polsce jest obecnie 648 potwierdzonych przypadków**. Dlatego od 15 marca wprowadzony został zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy powracających z zagranicy mają obowiązek odbycia kwarantanny.
* Dane z dnia 23.03.2020 (źródło)
* Dane z dnia 23.03.2020 (źródło)
Co mogę robić podczas kwarantanny?
Problem dotyczy w dużym stopniu opiekunek osób starszych, które podczas informacji o zwiększonym ryzyku zachorowań postanowiły wrócić do rodzinnych domów. Na granicy każda z powracających osób wypełniła formularz w którym wskazała dokładny adres pod którym będzie przebywać. Jeśli nie masz możliwości odbywania kwarantanny w domu, będziesz ją odbywać we wskazanym Ci przez służby ośrodku (informację uzyskasz podczas przekraczania granicy). Osoby te są objęte kwarantanną otrzymały też wytyczne dotyczące środka zapobiegawczego. Wśród nich przeczytać możemy zalecenia dotyczące:
- nie opuszczania domu (nawet na zakupy oraz spacer z psem);
- właściciele zwierząt, które potrzebują spacerów proszeni są o tymczasowe przekazane bliskim opieki nad psem bądź skontaktowanie się z gminą jeśli jest problem ze znalezieniem domu zastępczego dla naszych pupili;
- osoby mieszkające z rodziną proszone są o ograniczenie kontaktu z domownikami oraz zachowanie minimum 2 metrów odległości podczas kontaktu;
- używaj oddzielnych naczyń;
- dezynfekuj toaletę/łazienkę po skorzystaniu lub jeśli to możliwe korzystaj z toalety innej niż domownicy;
- warto kilka razy dziennie wietrzyć mieszkanie;
- pamiętaj, aby zachować zasady higieny;
- często dezynfekuj powierzchnie dotykowego tj. blaty, klamki, ekrany telefonu;
- monitoruj temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie;
- w przypadku wystąpienia objawów tj. gorączka, kaszel, duszności skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się na oddział zakaźny;
- udzielaj prawdziwych informacji o swoim stanie zdrowia pracownikom Inspekcji Sanitarnej;
- udzielaj informacji funkcjonariuszom Policji, którzy będą kontaktować się w celu sprawdzenia Twojego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa osób w Twoim otoczeniu (przestrzegania kwarantanny);
- pamiętaj, że obecnie jeśli potrzebujesz kontaktu z lekarzem POZ możesz skorzystać z teleporady. Bez bezpośredniej wizyty otrzymasz również e-receptę oraz e-zwolnienie.
Kwarantanna ma na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Nie jest to kara za przebywanie za granicą tylko środek zapobiegawczy dzięki któremu wirusem nie zarażą się zdrowe osoby. Pamiętaj, że możesz być nosicielem nie mając objawów wymienianych przez lekarzy, za to inna osoba zarażając się od Ciebie może stracić życie. Bądź odpowiedzialna i lepiej jest przesadzać z bezpieczeństwem niż zabijać z powodu lekkomyślności.
Kwarantanna z powodu koronawirusa. #odpowiedzialna opiekunka
Jeśli wróciłaś do Polski na granicy zostałaś poinformowana o tym, że podlegasz w najbliższych dniach kwarantannie. Pamiętaj jednak, że spotykając się z niepowracającymi koleżankami również możesz być nosicielem wirusa. Odpowiedzialność za życie innych ludzi jest teraz bardzo ważna. Kiedy zastanawiasz się czy możesz iść wyrzucić śmieci tzn. że czujesz ryzuko z tym związane. Unikaj sytuacji w których możesz zarażać. Mamy radę, dla każdego, kto nie wie co można, a czego nie – jeśli pojawiła się w Twojej głowie wątpliwość i to pytanie tzn. że podświadomie wiesz, że zachowanie wiąże się z ryzykiem. Zachowań bezpieczeństwo i po prostu poproś kogoś o wykonanie tego za Ciebie np. napisz kartkę na dzwiach, że potrzebujesz pomocy przy zakupach lub wyrzucaniu śmieci. Dużo młodych osób w internecie mówi o tym, że bezinteresownie pomoże i na pewno w Twoim otoczeniu też są tacy ludzie.
Jeśli wstydzisz się prosić o pomoc najbliższych sąsiadów skontaktuj się z gminą bądź hufcem ZHP lub ZHR w Twoim mieście. Harcerze i wolontariusze to głównie osoby młode z większą odpornością oraz przeszkoleniem jak zachowywać się w sposób bezpieczny. Na pewno otrzymasz nie tylko potrzebną pomoc, ale również wdzięczność tych, którzy dzięki Tobie się nie zarazili.
Pracownicy Inspekcji Sanitarnej będą kontaktować się z Tobą w czasie trwania kwarantanny. Jeśli jednak masz jakieś pytania pamiętaj o infolinii NFZ czynnej całodobowo 800 190 590. Również funkcjonariusze Policy monitorujący przestrzeganie kwarantanny chętnie pomogą Ci i udzielą potrzebnego wsparcia i odpowiedzi.
Są sytuacje gdzie z powodu naszej kwarantanny nie możemy pomóc rodzicom, co sprawia, że jest to dla nas jeszcze bardziej stresująca sytuacja. Skontaktuj się wtedy z ośrodkiem pomocy społecznej. Pracownicy udzielą Ci informacji jaką pomoc mogą zapewnić osobom starszym, samotnym i niepełnosprawnym w związku z panującą pandemią. Również gmina może pomóc w zapewnieniu dostawy produktów żywnościowych. Ośrodki współpracują również z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, Strażą Miejską, Policją, Wojskiem Obrony Terytorialnej, Związkiem Harcerstwa Polskiego. Pamiętaj, że są osoby, które chcą pomóc, a w zamian oczekują tylko tego, abyś podczas kwarantanny nie dała szans na rozprzestrzenianie się dalej wirusa.
Stan epidemii w Polsce. Co oznacza dla opiekunki?
Wprowadzony został stan epidemii w Polsce. Oznacza to, że w większym stopniu władza Państwa, Gminy oraz służby mogą monitorować i zabezpieczać mieszkańców. Przedłużony został okres zamknięcia szkół do 12 kwietnia. Uczniowie mają obowiązek nauki online. Wzrosły też kwoty za złamanie obowiązku poddania się kwarantannie z 5 tys. zł. do 30 tys. zł. oraz wdrożony zostanie mechanizm śledzenia, czy każda osoba pozostaje pod adresem, który zadeklarowała. Wprowadzone mogą zostać również obowiązkowe procedury sanitarne lub obowiązek szczepień jak i nakaz zamykania konkretnych zakładów pracy jak i udostępnienie nieruchomości i pojazdów służbom zwalczającym epidemie.
Szacunek i wsparcie – największa waluta.
To co teraz się dzieje jest testem człowieczeństwa. I bardziej niż zwykle apelujemy do osób, które muszą dorzucić swoje trzy grosze obrażając innych. Tak jak osoby, które podczas kwarantanny siedzą w domu dla bezpieczeństwa i spokoju ludzi w ich otoczeniu… tak Wam proponuje siedzieć cicho i swoje złośliwości zachować dla siebie.
Duże grono opiekunek osób starszych czując odpowiedzialność za życie swoich podopiecznych jest na zleceniu. Te osoby potrzebują wsparcia, szacunku i dobrego słowa a nie złośliwości i uwag z Waszej strony. Dlatego apeluję do wszystkich: jeśli masz powiedzieć coś niemiłego i kogoś obrazić polecam ugryźć się w język. Każdy się boi i stresuje tym co się dzieje więc bądźmy dla siebie mili.
A czy ktoś wie gdzie się zgłosić gdy pracuje się w Luksemburgu na umowę zlecenie
Jesteś chora i chcesz zgłosić się na kwarantanne czy chcesz zgłosić pobyt ?
A co jeśli zachoruję w miejscu pracy co wtedy
1. skontaktuj się z pracodawcą (on powinien poinformować Cię co robić i pomóc w zorganizowaniu pomocy)
2. jeśli potrafisz swobodnie mówić po niemiecku skontaktuj się z ministerstwem zdrowia danego landu
– Szlezwik-Holsztyn tel. 0431 797 00001
– Hamburg tel. 040 428 284 000
– Dolna Saksonia tel. 0511 450 55 55
– Brema tel. 0421 115
– Berlin tel. +49 (0) 30 9028 2828.
3. jeśli obawiasz się rozmowy w j. niemieckim zadzwoń pod numer NFZ 800 190 590 i opisz swoją sytuacja. Udzielą Ci tam informacji.