Ochrona przed koronawirusem. Informacje dla wyjeżdżających do Niemiec opiekunek.

Panujący koronawirus niestety nie zwalnia nas od obowiązków zawodowych. Zwłaszcza, że większość z opiekunek osób starszych wyjazdy za granicę traktuje jako jedyny zarobek. Część osób nie ma wyboru i do pracy musi wyjechać. Jeśli w najbliższych tygodniach rozpoczynasz pracę zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi przepisami dotyczącymi koronawirusa w Niemczech. Pamiętaj, że sytuacja jest dynamiczna i warto śledzić bieżące informacje.

Przygotowanie do wyjazdu. O czym pamiętać podczas pakowania?

Do przyjazdu powinnaś się specjalnie przygotować. Pamiętaj, że podróż wiąże się z ryzykiem zarażenia. Powinnaś stosować wszystkie zalecenia bezpieczeństwa. Koronawirus jest niewidoczny gołym okiem, dlatego każda osoba może być potencjalnym nosicielem. Utrzymuj odległość, jeśli masz kontakt z rzeczami które dotykają inni stosuj rękawiczki i profilaktycznie zakryj twarz maseczką. Zasłonięcie nosa i ust nie tylko zmniejszy prawdopodobieństwo zarażenia siebie lub innych, ale też uniemożliwi Ci dotykania tych części twarzy.

Rękawiczki jednorazowe powinno ściągać się w odpowiedni sposób. Przypominamy, że ważne jest by podczas ich używania nie korzystać z telefonu, nie palić w nich papierosów i nie wykonywać czynności, które przeniosą wirusa w okolice naszej twarzy. Ogranicz do minimum używanie komórki ponieważ na niej najczęściej przenoszą się wirusy i zarazki.

Pamiętaj, aby zakupić przed wyjazdem do Niemiec maseczki ochronne bądź zabrać ze sobą chustki, którymi będziesz zakrywała twarz podczas wizyt w sklepie lub spaceru. Póki co nie ma przepisów nakazujących stosowanie tego środka bezpieczeństwa jednak lepiej przygotować się na taką ewentualność. Może być tak, że na miejscu będzie problem za zakupieniem tych produktów. Zwróć również uwagę czy masz możliwość zakupienia środków dezynfekujących. Upewnij się, że rodzina podopiecznego przygotowała zapasy zarówno chemii potrzebnej do dbania o sterylność domu (środki do przecierania klamek, blatów i innych powierzchni na których może pojawić się wirus). O swoje bezpieczeństwo najprawdopodobniej będziesz musiała zadbać sama. Ważne jest, aby stosować żele na bazie alkoholu COVID-19 to wirus dlatego żele antybakteryjne jak sama nazwa wskazuje nie są skuteczną ochroną. Jeśli tylko to możliwe myj ręce używając do tego mydła.

Agencja z którą współpracujesz powinna od razu poinformować Cię na jakim etapie jest wyrabianie karty EKUZ. Pamiętaj, że ubezpieczenie europejskie jest niezbędne do tego, by szpital udzielił Ci pomocy w razie zarażenia wirusem. Nie zgadzaj się na sytuacje gdy firma proponuje ubezpieczenie turystyczne! W przypadku gdy trafisz do szpitala będziesz wtedy musiała samodzielnie opłacić pobyt i leczenie. Tylko ubezpieczenie pracownicze wystawiane na podstawie dokumentu A1 jest gwarancja leczenia za granicą. Jeśli agencja opiekunek proponuje wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zapoznaj się z treścią co obejmuje pakiet. Powstaje dużo ofert dla wyjeżdżających w czasie pandemii, jednak nie obejmują one leczenia oraz odszkodowań w przypadku zachorowania, hospitalizacji lub przymusowej kwarantanny związanej z koronawirusem.

Przyjazd do Niemiec. Co trzeba załatwić?

Jeśli wiesz kiedy wyjeżdżasz zarejestruj się w systemie “Odyseusz”. Jest to serwis prowadzony przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych i umożliwia podjęcie przez MSZ kontaktu w sytuacji nadzwyczajnej w celu udzielenia niezbędnych informacji oraz pomocy poprzez właściwą placówkę dyplomatyczno-konsularną. Możesz to zrobić na stronie odyseusz.msz.gov.pl. Również firma zatrudniająca opiekunki powinna zadbać o to by koordynator na bieżąco informował Cie o zmianach w przepisach obowiązujących w Niemczech.

Od 10 do 19 kwietnia osoby wjeżdżające do Niemiec z zagranicy są poddani obowiązkowej dwutygodniowej kwarantannie. Mimo, że przepisy nie dotyczą personelu medycznego jeśli nie jesteś pracownikiem domu pomocy społecznej tylko pracujesz w opiece domowej nie masz tego statusu. Dlatego warto nawet jeśli nie z powodu nakazu władzy, a dla własnego bezpieczeństwa w miarę możliwości ograniczyć kontakt tylko do podopiecznego i pracowników medycznych / domowników. Pamiętaj, że nie można przyjmować odwiedzin osób spoza gospodarstwa domowego. Dlatego ustal z rodziną seniora w jakie dni przywozić będą zakupy oraz ustal z nimi listę produktów do kupienia.

Zawsze należy mieć przy sobie odpowiednie dokumenty potwierdzające powód wjazdu do Niemiec do okazania podczas kontroli. Dlatego poproś firmę o wydanie takiego potwierdzenia bądź umowę w języku niemieckim.

Poinformuj rodzinę o Twojej decyzji i pamiętaj, że warto przygotować się do kwarantanny. Pisaliśmy o tym w poradniku dla osób powracający ze zlecenia, jednak procedury są jednakowe.

W przypadku dodatkowych pytań odnośnie do zwolnień z obowiązku odbywania kwarantanny sugerujemy bezpośredni kontakt z landowymi Ministerstwami Zdrowia

Przepisy w Niemczech. Czego zabrania prawo by chronić przed koronawirusem?

Jeśli zauważysz u siebie objawy wirusa czyli gorączkę, kaszel, duszności lub problemy z oddychaniem niezwłocznie skontaktuj się z infolinią lekarską pod numerem telefonu 116 117 lub właściwym urzędem ds. zdrowia.

W Niemczech podejmuje się działania ograniczające rozprzestrzenianie się koronawirusa na terenie kraju. Aktualnie w celu ograniczenia rozpowszechniania się choroby zastosowane są środku:

  • kontakty z innymi osobami muszą być ograniczone do niezbędnego minimum;
  • zabroniono publicznych skupisk powyżej 2 osób, z wyjątkiem żyjących we wspólnym gospodarstwie;
  • w przestrzeni publicznej należy zachować odstęp 1,5 m między osobami;
  • zamknięto restauracje i kawiarnie, jednak istnieje możliwość zamawiania i odbioru jedzenia na wynos;
  • zamknięto kluby, dyskoteki, teatry, opery, sale koncertowe, muzea, targi, galerie, kina, parki rozrywki, zoo, kasyna, salony gier, domy publiczne, obiekty sportowe, pływalnie, sauny, centra fitness, place zabaw oraz inne miejsca handlu specjalistycznego i detalicznego;
  • zamknięto lokale, w których świadczy się usługi związane z pielęgnacja ciała, w tym salony fryzjerskie i studia kosmetyczne oraz tatuażu; prowadzenie zabiegów niezbędnych z medycznego punktu widzenia jest możliwe;
  • w miejscach pracy nakazano przestrzegania zasad higieny – dotyczy to pracowników i osób odwiedzających;
  • ograniczono odwiedziny w ośrodkach opieki nad osobami starszymi oraz wejścia na teren placówek edukacyjnych, uniwersytetów (jeżeli działalność nie została całkowicie zawieszona);
  • noclegi w hotelach mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych przypadkach, tj. nie dla celów turystycznych/urlopowych;
  • wszelkie naruszenia ograniczeń dot. kontaktu będą nadzorowane i sankcjonowane przez służby porządkowe i policję; łamanie zakazów może się wiązać z wysokimi mandatami.

W zależności od kraju związkowego przepisy i obostrzenia mogą różnić się. W niektórych landach wprowadzono bardziej rygorystyczne środki, m.in. zabraniające opuszczanie domu bez ważnego powodu. Z tego względu zalecamy bieżące śledzenie stron internetowych rządów krajów związkowych. Informacje na temat aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Niemczech dostępne są też na stronach:

Jeżeli mieszkasz i pracujesz w Niemczech, informacje w języku polskim o przysługujących prawach (w tym prawach pracowniczych) znajdziesz na stronach:

Informacje o zasadach funkcjonowania poszczególnych krajów związkowych

Badenia-Wirtembergia

Bawaria

Berlin

Brandenburgia

Brema

Dolna Saksonia

Hamburg

Hesja

Kraj Saary

Meklemburgia-Pomorze Przednie

Nadrenia-Palatynat

Nadrenia Płn.-Westfalia

Saksonia

Saksonia-Anhalt

Szlezwik-Holsztyn

Turyngia

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ