Zakrzepica – leczenie i zapobieganie

Zakrzepica to choroba, wskutek której w układzie żył głębokich pojawiają się zakrzepy. Narażone na nią są szczególnie osoby o ograniczonej zdolności ruchowej, leżące, a także chorzy, którzy przeszli zabiegi operacyjne. W konsekwencji uszkodzenia naczyń krwionośnych dochodzi do zaburzenia dopływu krwi do organów, co może skończyć się nawet śmiercią.

Jak zapobiegać zakrzepicy?

1. Dbałość o wagę

Nadwaga i otyłość są przyjaciółmi zakrzepicy, dlatego aby jej uniknąć należy utrzymywać prawidłową masę ciała. Dbaj o dietę seniora – ogranicz spożywanie cukrów i produktów przetworzonych.

2. Unikanie siedzenia i długotrwałego leżenia

Gdy senior długo siedzi lub leży, ważnym jest, aby co jakiś czas wykonywał proste ćwiczenia. Wystarczą łatwe ćwiczenia pobudzające krążenie, np. kręcenie stopą wokół kostek. Należy również pamiętać o nieuciskowych skarpetkach, rajstopach i spodniach.

3. Aktywność fizyczna

Nic tak nie pomaga w uniknięciu zakrzepicy jak ćwiczenia fizyczne. W pracujących mięśniach nóg krew krąży sprawniej – żaden zakrzep w nim nie powstanie. Ćwiczenia należy wykonywać min. 3 razy w tygodniu po 30 minut. Idealne będą spacery, bieganie, czy jazda rowerem.

4. Badania kontrolne

Szczególnie powinny je wykonywać osoby, u których w rodzinie były przypadki zakrzepicy. Koniecznie poinformuj o niej lekarza, wtedy z pewnością zleci seniorowi wykonanie odpowiednich badań.

Jak leczyć zakrzepicę?

Prawidłowy wskaźnik krzepliwości krwi u chorego musi być utrzymany na poziomie 2,0 – 3,0. Leczenie związane jest z przyjmowanie doustnych leków przeciwzakrzepowych bądź zastrzyków. Często u chorych, którzy mają przeciwwskazania do stosowania leków zaleca się elastyczne pończochy kompresyjne, pneumatyczne urządzenia kompresyjne i pompy żylne. Oprócz leków i mechanicznych pomocy, należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Pacjenci muszą przyjmować dużą ilość płynów, gdyż to rozrzedza krew.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ