Zakrzepica – leczenie i zapobieganie

Zakrzepica to choroba, wskutek której w układzie żył głębokich pojawiają się zakrzepy. Narażone na nią są szczególnie osoby o ograniczonej zdolności ruchowej, leżące, a także chorzy, którzy przeszli zabiegi operacyjne. W konsekwencji uszkodzenia naczyń krwionośnych dochodzi do zaburzenia dopływu krwi do organów, co może skończyć się nawet śmiercią.

Jak zapobiegać zakrzepicy?

1. Dbałość o wagę

Nadwaga i otyłość są przyjaciółmi zakrzepicy, dlatego aby jej uniknąć należy utrzymywać prawidłową masę ciała. Dbaj o dietę seniora – ogranicz spożywanie cukrów i produktów przetworzonych.

2. Unikanie siedzenia i długotrwałego leżenia

Gdy senior długo siedzi lub leży, ważnym jest, aby co jakiś czas wykonywał proste ćwiczenia. Wystarczą łatwe ćwiczenia pobudzające krążenie, np. kręcenie stopą wokół kostek. Należy również pamiętać o nieuciskowych skarpetkach, rajstopach i spodniach.

3. Aktywność fizyczna

Nic tak nie pomaga w uniknięciu zakrzepicy jak ćwiczenia fizyczne. W pracujących mięśniach nóg krew krąży sprawniej – żaden zakrzep w nim nie powstanie. Ćwiczenia należy wykonywać min. 3 razy w tygodniu po 30 minut. Idealne będą spacery, bieganie, czy jazda rowerem.

4. Badania kontrolne

Szczególnie powinny je wykonywać osoby, u których w rodzinie były przypadki zakrzepicy. Koniecznie poinformuj o niej lekarza, wtedy z pewnością zleci seniorowi wykonanie odpowiednich badań.

Jak leczyć zakrzepicę?

Prawidłowy wskaźnik krzepliwości krwi u chorego musi być utrzymany na poziomie 2,0 – 3,0. Leczenie związane jest z przyjmowanie doustnych leków przeciwzakrzepowych bądź zastrzyków. Często u chorych, którzy mają przeciwwskazania do stosowania leków zaleca się elastyczne pończochy kompresyjne, pneumatyczne urządzenia kompresyjne i pompy żylne. Oprócz leków i mechanicznych pomocy, należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu. Pacjenci muszą przyjmować dużą ilość płynów, gdyż to rozrzedza krew.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ