Zaćma i jaskra u seniorów

Senior często przeciera swoje okulary, bo wydają mu się zabrudzone? A może często narzeka na bóle głowy lub wrażenie wypychania gałki ocznej? Nie bagatelizuj problemu – to może być zaćma lub jaskra. Choroby wzroku bardzo często kojarzone są jako naturalny etap w postępowaniu starości, jednak pogorszenie widzenia może być oznaką wielu poważnych chorób…

Widać mgłę? To zaćma

Rozwija się już po 50 roku życia i dotyczy nawet 90% seniorów. Zaćma, inaczej katarakta, polega na mętnieniu soczewki, co w rezultacie prowadzi do zaburzeń widzenia. Chorzy opisują, że widzą obraz jak przez mgłę, dlatego też często przecierają okulary. Nierzadko mają również problemy z oceną odległości. Zaćma może być choroba wrodzoną, jak i nabytą – częściej może dotykać cukrzyków, a także seniorów stosujących sterydy. Ważnym jest, że w przypadku zaćmy u seniora zauważymy, że jego źrenica będzie miała bladą barwę.

Ból głowy? Sprawdź, czy to nie jaskra

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego związane ze zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej lub zaburzeniem krążenia krwi w oku. Pojawia się u osób po 40 roku życia, jednak zdecydowana większość pacjentów to seniorzy. Pierwsze objawy – bóle głowy i oczu, a także wypychanie gałki ocznej – często są bagatelizowane, co sprawia, że seniorzy zgłaszają się do specjalisty dopiero, gdy następuje już częściowa utrata wzroku. W trakcie tej choroby pacjenci skarżą się na zawężenie pola widzenia – dostrzegają to, co na wprost, bez dostrzegania pola widzenia z prawej i lewej strony (są zamazane).

Jak leczyć zaćmę i jaskrę?

Zarówno zaćma, jak i jaskra, wykryte w początkowych stadiach choroby leczone są farmakologicznie – bardzo często środkiem są krople do oczu. Choroby te często leczone są już w zaawansowanych stadiach rozwoju. Wtedy konieczna jest już interwencja chirurgiczna. W przypadku zaćmy usuwana jest zmętniała soczewka oka, która zastępowana jest sztuczną. Dzięki temu, po operacji można uzyskać dobrą ostrość widzenia. W przypadku jaskry wykonuje się laserową lub tradycyjną operację oka.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ