Zaćma i jaskra u seniorów

Senior często przeciera swoje okulary, bo wydają mu się zabrudzone? A może często narzeka na bóle głowy lub wrażenie wypychania gałki ocznej? Nie bagatelizuj problemu – to może być zaćma lub jaskra. Choroby wzroku bardzo często kojarzone są jako naturalny etap w postępowaniu starości, jednak pogorszenie widzenia może być oznaką wielu poważnych chorób…

Widać mgłę? To zaćma

Rozwija się już po 50 roku życia i dotyczy nawet 90% seniorów. Zaćma, inaczej katarakta, polega na mętnieniu soczewki, co w rezultacie prowadzi do zaburzeń widzenia. Chorzy opisują, że widzą obraz jak przez mgłę, dlatego też często przecierają okulary. Nierzadko mają również problemy z oceną odległości. Zaćma może być choroba wrodzoną, jak i nabytą – częściej może dotykać cukrzyków, a także seniorów stosujących sterydy. Ważnym jest, że w przypadku zaćmy u seniora zauważymy, że jego źrenica będzie miała bladą barwę.

Ból głowy? Sprawdź, czy to nie jaskra

Jaskra to choroba nerwu wzrokowego związane ze zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej lub zaburzeniem krążenia krwi w oku. Pojawia się u osób po 40 roku życia, jednak zdecydowana większość pacjentów to seniorzy. Pierwsze objawy – bóle głowy i oczu, a także wypychanie gałki ocznej – często są bagatelizowane, co sprawia, że seniorzy zgłaszają się do specjalisty dopiero, gdy następuje już częściowa utrata wzroku. W trakcie tej choroby pacjenci skarżą się na zawężenie pola widzenia – dostrzegają to, co na wprost, bez dostrzegania pola widzenia z prawej i lewej strony (są zamazane).

Jak leczyć zaćmę i jaskrę?

Zarówno zaćma, jak i jaskra, wykryte w początkowych stadiach choroby leczone są farmakologicznie – bardzo często środkiem są krople do oczu. Choroby te często leczone są już w zaawansowanych stadiach rozwoju. Wtedy konieczna jest już interwencja chirurgiczna. W przypadku zaćmy usuwana jest zmętniała soczewka oka, która zastępowana jest sztuczną. Dzięki temu, po operacji można uzyskać dobrą ostrość widzenia. W przypadku jaskry wykonuje się laserową lub tradycyjną operację oka.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ