Wynagrodzenie obowiązkowe przy ofertach pracy dla opiekunek. Projekt ustawy Kodeksu Pracy.

12 grudnia b.r. (2019) poseł Witold Zembaczyński z grupą posłów KO złożył Poselski projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy. To bardzo potrzebny dokument, który ułatwi poszukiwanie pracy opiekunkom osób starszych oraz innym bezrobotnym.

W uzasadnieniu do proponowanych zmian możemy przeczytać, że „celem nowelizacji jest zobowiązanie pracodawców do przedstawiania w publikowanych przez nich ofertach zatrudnienia proponowanego wynagrodzenia, które planują zaoferować aplikującym na dane stanowisko kandydatom. „

Wśród ogłoszeń o pracę długo trzeba szukać tych z podaną stawką wynagrodzenia. Ma się to zmienić już w sierpniu 2020 roku jeśli projekt ustawy zostanie pozytywnie przyjęty w sejmie. Pomysł KO obejmuje obowiązek publikowania proponowanego wynagrodzenia na oferowane stanowiska pracy. Oznacza to, że kandydat już na etapie poszukiwania nowego zatrudnienia będzie mógł zweryfikować czy odpowiadają mu warunki finansowe nowej pracy.

Temat wynagrodzenia w wielu branżach jest tajemnicą. Wśród opiekunek osób starszych informacje o stawkach za prace różni się głównie ze względu na znajomość języka obcego oraz ilości podopiecznych. O ile możemy zakładać, że przy bardzo dobrej znajomości języka niemieckiego zarobimy około 1500 € różnice w zarobkach mogą wynosić nawet do 500 €.

Jak szukać pracy z godnym wynagrodzeniem?

Skończy się tabu i wynagrodzenia będą musiały być jawne. Zmiany w Kodeksie pracy pomogą w walce z nierównym traktowaniem i dyskryminacje grup zatrudnionych. Podane kwoty wynagrodzenia brutto w treści ogłoszeń mogą wzbudzić duże zamieszanie na rynku. Zatrudnione w firmach osoby będą mogły porównać wysokość wypłaty z tymi oferowanymi nowym kandydatom. To kolejna próba wprowadzenia tej zmiany w prawie. Poprzedni projekt był złożony w sierpniu 2018 roku. Czy tym razem się uda?

Ustawodawca przewiduje, że „określanie wynagrodzenia w ofertach pozwoli pracownikom na bardziej świadome i racjonalne wybory zawodowe. Usunięcie istniejącej bariery informacyjnej ułatwi im podjęcie decyzji o zmianie pracy, podjęciu negocjacji płacowych czy ewentualnym rozpoczęciu własnej działalności gospodarczej.”

Ile zarabiają opiekunki?

Jeśli zmiany zostaną zaakceptowane już od jesieni będziemy wiedzieć czy nasze wynagrodzenie jest takie samo jak koleżanek z podobnym doświadczeniem w innych firmach. Będzie to duża pomoc przy rozpoczęciu tematu podwyżek bądź ustalaniu warunków zatrudnienia w nowych agencjach pracy.

Co myślisz o propozycji nowelizacji Kodeksu pracy? Daj znać w komentarzu!

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ