Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJWśród ofert pracy nie brakuje tych z krótkim terminem wyjazdu. Jak przebiega organizacja dokumentów kiedy rozpoczęcie zlecenia jest za kilka dni? Dowiedz się jak zadbać o to, aby wyjazd do pracy był w pełni legalny nawet kiedy odbywa się „z dnia na dzień”.
Z różnych przyczyn szukamy nowego zlecenia. Zmarła nam podopieczna, a może po prostu nie potrafimy się dogadać na sztelli. Kiedy firma zawiedzie nasze zaufanie w złości i chęci zmiany możemy dać złapać się oszustom. Wśród ofert pracy spełniających nasze oczekiwania zwłaszcza kiedy zależy nam na rozpoczęciu zlecenia „od zaraz” możemy nie mieć dużego wyboru.
Dostaliśmy na naszym facebooku wiadomość od Kasi, która była przemęczona po minie na jaką trafiła „po znajomości”. Uciekła stamtąd i chciała jak najszybciej znaleźć inną pracę. Sama przyznała, że pisze wszędzie gdzie się da. Potrzebuje pracy od zaraz, bo nie chce na kilka dni zjeżdżać do Polski. Sama droga do domu to około 15 godzin jazdy. Tymczasowo zatrzymała się w hotelu, ale kończą się jej już oszczędności.
Magda natomiast na facebooku wspomniała o historii swojej mamy. Swoją wypowiedź zakończyła słowami „na szczęście niepodpisała umowy jeszcze. Wiec możne zjechać”. Wśród komentarzy dużo osób wypowiadało się na temat tego, żeby jak najszybciej opuścić zlecenie póki umowy niema. JEST TO BŁĄD! Kiedy opiekunka godzi się na wyjazd jest to umowa ustna wiążąca tak samo jak pisemna. Przed wyjazdem firma powinna poinformować na jakich warunkach jest wyjazd (wynagrodzenie, obowiązki, opis stanu podopiecznego) oraz w momencie zebrania danych do umowy jest już między firmą, a opiekunką obowiązująca umowa słowna, której przypieczętowaniem jest sam wyjazd na zlecenie. (Art. 70 k.c. § 1. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane – w chwili przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.)
Zarówno jedna jak i druga strona umowy potwierdza wszystkie informacje, które będą zawarte w dokumencie. Również warto zwrócić uwagę na to z jaką datą zawarta jest umowa! Zdarza się, że firmy wpisują datę zebrania danych do umowy.
Kiedy jesteś na zleceniu i potrzebujesz dokumentów potwierdzających legalne zatrudnienie możesz skontaktować służby z firmą. Dopiero w momencie odesłania podpisanej umowy agencja opiekunek może złożyć dokument legalizujący Twój pobyt za granicą A1. Wyrobienie tego dokumentu trwa najdłużej ze wszystkich procedur i nie jest to zależne od firmy. ZUS odpowiedzialny za wydawanie Zaświadczeń A1 czasami przeciąga procedurę nawet ponad miesiąc. Pamiętaj, że im szybciej odeślesz umowę tym szybciej agencja będzie mogła złożyć wniosek o wydanie A1!
Kiedy firma jest w posiadaniu zaświadczenia A1 może złożyć dokumenty o wydanie ubezpieczenia europejskiego tzw. karty EKUZ czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Zwróć uwagę, czy otrzymałaś kartę pracowniczą, czy turystyczną! Karta turystyczna jest awaryjnym rozwiązaniem kiedy potrzebujesz kontaktu z lekarzem przed otrzymaniem A1. W sytuacji kiedy jesteś na zleceniu dłużej i masz już dokumentu powinnaś otrzymać kartę EKUZ pracowniczą.
Pora na podsumowanie. W błędzie są osoby, które uważają, że mogą wrócić bez konsekwencji ze zlecenia. Opuszczenie miejsca pracy w większości umów ma swoje konsekwencje. Ba, takie zachowanie może być nawet interpretowane jako zagrożenie życia podopiecznego i mieć finał w sądzie. Kiedy godzisz się na warunki zatrudnienia i jesteś już na zleceniu obowiązuje Cię umowa ustna. Jednak możesz złożyć wypowiedzenie umowy. Jeśli na zleceniu zaskoczyła Cię ilość obowiązków, stan podopiecznych – zadzwoń do firmy i poinformuj o tym co zastałaś po przyjeździe. Firma powinna interweniować u rodziny podopiecznego. Być może koordynator nie jest świadomy tego, że stan seniora uległ zmianie itp.
Kiedy kategorycznie chcesz opuścić zlecenie skontaktuj się z firmą i poinformuj o tym Nie ukrywaj swoich zamiarów, bo może agencja znajdzie rozwiązanie problemu i wszystko skończy się bez większych dramatów. Pamiętaj, że w momencie kiedy zgodziłaś się na termin wyjazdu jesteś pracownikiem firmy.
Wśród opiekunek krąży wiele nieprawdziwych informacji, które mogą doprowadzić do przykrych konsekwencji. Nie powielaj ich, jeśli nie jesteś pewna tego czy są prawdziwe. Masz pytania? Nie wiesz jak rozwiązać swój problem?
Napisz do nas – postaramy się pomóc!