W cieniu nocy: Wyzwania opiekunek osób starszych i sposoby radzenia sobie z nieprzespanymi nocami.

Praca opiekunki osób starszych jest wymagająca i często pozbawia jej pracownicę niezbędnego wypoczynku. Opiekunki często spotykają się z sytuacją, w której muszą wstawać w nocy, aby zająć się swoimi podopiecznymi. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że rzadko otrzymują one odpowiednie wsparcie i zrozumienie. Często jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie okresu wolnego po miesiącu pracy, aby nadrobić zaległości w snu.

Wiele opiekunek ma trudności z uzyskaniem pomocy ze strony rodzin podopiecznych. Może być to spowodowane ignorowaniem problemów związanych z opieką nad starszymi członkami rodziny. W takich sytuacjach opiekunki pozostawione są same sobie i nie mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie ze strony bliskich. Również wynagrodzenie i inne aspekty finansowe mogą stwarzać trudności. Nie rzadko dochodzi do sytuacji, w której pracownica nie otrzymuje pełnej wypłaty lub musi walczyć o swoje prawa.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak można sobie radzić w sytuacji, gdy trzeba wstawać w nocy, opiekując się seniorami:

1. Komunikuj się z pracodawcą: Bądź otwarta wobec swojego pracodawcy i wyraź swoje potrzeby. Upewnij się, że jest świadomy trudności, z jakimi się spotykasz, i zapytaj, czy jest możliwość wprowadzenia zmian, które mogą poprawić Twoją sytuację. Porozmawiaj na temat zapewnienia zastępstwa na nocne dyżury. Może to być pomocne w przypadku, gdy potrzebujesz przespanej nocy, aby się zregenerować. Renegocjuj stawkę – zażądaj dodatkowego wynagrodzenia za nocne wstawanie, szczególnie jeśli wcześniej nie było to częścią umowy lub nie byłaś świadoma takiego wymogu, a sytuacja na miejscu okazała się inna.

2. Organizuj systematyczne przerwy: Przyjmij strategię krótkich, ale regularnych przerw w ciągu dnia, aby zrekompensować brak snu w nocy. Nawet kilkunastominutowa drzemka może poprawić Twoją koncentrację i energię.

3. Stwórz rutynę snu: Próbuj utrzymać regularny harmonogram snu, nawet jeśli musisz wstawać w nocy. Twórz spokojne i przyjemne warunki do snu, takie jak zaciemnione pomieszczenie, wygodne łóżko i cisza. Unikaj spożywania kofeiny i ciężkich posiłków przed snem.

4. Zadbaj o własne zdrowie: Przez brak snu i ciągły stres łatwo o wypalenie zawodowe. Pamiętaj o znaczeniu dbania o swoje fizyczne i emocjonalne zdrowie. Przyjmuj zdrową dietę, regularnie się ruszaj, znajdź czas na relaksujące zajęcia i pozwól sobie na odpoczynek.

5. Szukaj wsparcia: znajdź grupy wsparcia dla opiekunek osób starszych, gdzie możesz dzielić się doświadczeniami i otrzymywać wsparcie od innych, którzy przeżywają podobne sytuacje. Możesz być pozytywnie zaskoczona pomysłami rozwiązań jakie możesz tam otrzymać.

Ważne jest, aby pamiętać, że opieka nad osobami starszymi jest wymagającym zadaniem, ale równie ważne jest zadbanie o swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli trudności i brak wsparcia stają się nie do zniesienia, warto rozważyć zmianę pracy lub skorzystanie z porad specjalisty ds. opieki nad osobami starszymi. Opiekunki zasługują na szacunek, godziwe traktowanie i wsparcie.

A jak Ty sobie radzisz z wyzwaniami opieki nocnej?

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ
Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ