W cieniu nocy: Wyzwania opiekunek osób starszych i sposoby radzenia sobie z nieprzespanymi nocami.

Praca opiekunki osób starszych jest wymagająca i często pozbawia jej pracownicę niezbędnego wypoczynku. Opiekunki często spotykają się z sytuacją, w której muszą wstawać w nocy, aby zająć się swoimi podopiecznymi. Niestety, rzeczywistość pokazuje, że rzadko otrzymują one odpowiednie wsparcie i zrozumienie. Często jedynym rozwiązaniem jest wykorzystanie okresu wolnego po miesiącu pracy, aby nadrobić zaległości w snu.

Wiele opiekunek ma trudności z uzyskaniem pomocy ze strony rodzin podopiecznych. Może być to spowodowane ignorowaniem problemów związanych z opieką nad starszymi członkami rodziny. W takich sytuacjach opiekunki pozostawione są same sobie i nie mogą liczyć na zrozumienie i wsparcie ze strony bliskich. Również wynagrodzenie i inne aspekty finansowe mogą stwarzać trudności. Nie rzadko dochodzi do sytuacji, w której pracownica nie otrzymuje pełnej wypłaty lub musi walczyć o swoje prawa.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, jak można sobie radzić w sytuacji, gdy trzeba wstawać w nocy, opiekując się seniorami:

1. Komunikuj się z pracodawcą: Bądź otwarta wobec swojego pracodawcy i wyraź swoje potrzeby. Upewnij się, że jest świadomy trudności, z jakimi się spotykasz, i zapytaj, czy jest możliwość wprowadzenia zmian, które mogą poprawić Twoją sytuację. Porozmawiaj na temat zapewnienia zastępstwa na nocne dyżury. Może to być pomocne w przypadku, gdy potrzebujesz przespanej nocy, aby się zregenerować. Renegocjuj stawkę – zażądaj dodatkowego wynagrodzenia za nocne wstawanie, szczególnie jeśli wcześniej nie było to częścią umowy lub nie byłaś świadoma takiego wymogu, a sytuacja na miejscu okazała się inna.

2. Organizuj systematyczne przerwy: Przyjmij strategię krótkich, ale regularnych przerw w ciągu dnia, aby zrekompensować brak snu w nocy. Nawet kilkunastominutowa drzemka może poprawić Twoją koncentrację i energię.

3. Stwórz rutynę snu: Próbuj utrzymać regularny harmonogram snu, nawet jeśli musisz wstawać w nocy. Twórz spokojne i przyjemne warunki do snu, takie jak zaciemnione pomieszczenie, wygodne łóżko i cisza. Unikaj spożywania kofeiny i ciężkich posiłków przed snem.

4. Zadbaj o własne zdrowie: Przez brak snu i ciągły stres łatwo o wypalenie zawodowe. Pamiętaj o znaczeniu dbania o swoje fizyczne i emocjonalne zdrowie. Przyjmuj zdrową dietę, regularnie się ruszaj, znajdź czas na relaksujące zajęcia i pozwól sobie na odpoczynek.

5. Szukaj wsparcia: znajdź grupy wsparcia dla opiekunek osób starszych, gdzie możesz dzielić się doświadczeniami i otrzymywać wsparcie od innych, którzy przeżywają podobne sytuacje. Możesz być pozytywnie zaskoczona pomysłami rozwiązań jakie możesz tam otrzymać.

Ważne jest, aby pamiętać, że opieka nad osobami starszymi jest wymagającym zadaniem, ale równie ważne jest zadbanie o swoje własne zdrowie i dobre samopoczucie. Jeśli trudności i brak wsparcia stają się nie do zniesienia, warto rozważyć zmianę pracy lub skorzystanie z porad specjalisty ds. opieki nad osobami starszymi. Opiekunki zasługują na szacunek, godziwe traktowanie i wsparcie.

A jak Ty sobie radzisz z wyzwaniami opieki nocnej?

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ