Test języka w agencji Opiekunek. Jak się przygotować?

Wynagrodzenie Opiekunek jest zależne od znajomości języka niemieckiego. Często czytam o tym, jak dużym stresem jest „test języka” prowadzony przez agencje Opiekunek podczas rekrutacji. Pisałam też w naszym artykule, że warto co jakiś czas poprosić o nową weryfikacje języka aby otrzymać podwyżkę. Jak przygotować się to weryfikacji języka, aby przejść go bez stresu i poczucia złej oceny? Zapraszamy do lektury.

Dlaczego agencje Opiekunek wymagają języka niemieckiego?

Wynika to z tego, że im lepiej mówimy po niemiecku, tym większe oczekiwania wobec Opiekunki mają rodziny podopiecznego. Nie językiem pracujemy, a naszym ciałem – pomyśli sobie nie jedna osoba. Temat ten poruszaliśmy już w artykule „Język Opiekunki – najważniejsza z umiejętności dla firm?”  Bez znajomości języka nie będziemy potrafili wezwać pomocy kiedy coś złego stanie się podopiecznemu lub nam. Dalej do Ciebie to nie przemawia? Może historia Basi, która o mały włos nie uśmierciła swojej podopiecznej otworzy Ci oczy. „Zanim wyjechałam do Podopiecznej uczyłam się w domu niemieckiego. Powtarzałam słówka, nawet oglądałam niemieckiego programy telewizyjne. Na miejscu jednak okazało się, że rodzina mówi zupełnie innym dialektem i nie rozumiałam co do mnie mówią. Bała się przyznać agencji, bo nie chciałam otrzymać mniejszego wynagrodzenia. Unikałam rozmów, kiedy do domu przyjeżdżali bliscy podopiecznej. Na szczęście zdobyłam ich zaufanie i miałam tydzień czasu tylko z podopieczną, żebyśmy mogły się do siebie przyzwyczaić. Babcia była mobilna i nie miała większych problemów z poruszaniem. Zlecenie było lekkie i przyjemne. Kiedy Sabina mówiła powoli zaczynałam ją coraz bardziej rozumieć. Niespodziewanie rano Babcia nie chciała wstać z łóżka pokazywała, że wszystko ją boli. Z godziny na godzinę było coraz gorzej. Zadzwoniłam do córki i powiedziałam tylko „Komm Schnell”. Po jej przyjeździe kiedy zobaczyła mamę zaczęła na mnie krzyczeń i wezwała karetkę. Okazało się, że Sabina miała przewlekłą niewydolność nerek i miałam kontrolować jej stan. Ja tego nie zrozumiałam i mało co jej nie zabiłam.”.

Doświadczenie czy znajomość niemieckiego? Co ważniejsze?

Krysia opiekowała się na stare lata swoim tatą. Była nauczycielką niemieckiego, więc po przejściu na emeryturę nie zastanawiała się długo nad tym co ma robić. Zgłosiła się do pracy i pomimo niewielkiego doświadczenia wyjechała do Niemiec. Jak wspomina swoją pierwszą pracę jako Opiekunka? „Nie bałam się, bo wiedziałam, że z dziadkami jest jak z małymi dziećmi. Wszystko trzeba tłumaczyć parę razy i za kolejnym będzie już lepiej. Nie do końca zdawałam sobie sprawę jak wykonywać transfer czy jak dbać o odleżyny. Miałam jednak niedaleko bibliotekę do której chodziłam zaczerpnąć wiedzy. Dzwoniłam też często do dzieci podopiecznego i zdawałam im raporty z tego co dzieje się w domu. Dzięki temu też podpowiadali mi np. na kiedy powinnam umówić lekarza oraz które leki powinny być już zmienione. Do tej rodziny jeździłam przez 4 lata. Wiedziałam, że to była dobra decyzja.” Teraz, kiedy mamy dostęp do internetu w każdym miejscu na świecie możemy zajrzeć i poznać rozwiązanie naszych problemów. Zawsze też możemy skorzystać ze słownika. Więc nie jest aż tak ciężko sprawiać wrażenia, że dobrze mówimy po niemiecku.

Jak zdać weryfikacje w agencji Opiekunek?

Kiedy dzwoni do nas pracownik firmy najlepiej umówić się na konkretną godzinę. Przygotuj się na tą rozmowę. Nie oddzwaniaj kiedy jesteś w sklepie bądź w miejscu publicznym bo spojrzenia obcych ludzi mogą być dla Ciebie krępujące. Przede wszystkim pamiętaj, że okłamywanie rekrutera jest szkodliwe dla Ciebie, firmy i podopiecznego. Przypomnij sobie najważniejsze słówka  jednak jeśli ich nie znasz, nie oszukuj. Kiedy zostaniesz przyłapana będzie Ci wstyd i stracisz na wiarygodności. Podczas rozmowy będziesz sprawdzana nie tylko ze znajomości podstawowych słówek, ale również z tego czy potrafisz mówić w czasie przeszłym, przyszłym itp. Im wyższy poziom języka, tym szybciej i mniej zrozumiale będzie przeprowadzona rozmowa. Dlaczego? Nasi podopieczni nigdy nie mówią z radiową dykcją. Jeśli chcesz osiągnąć poziom 1 czyli najwyższy musisz wykazać się odpowiednimi zdolnościami. Historia Janiny , która wyjeżdżała za 650 € jest najlepszym przykładem, że chcieć znaczy móc. W naszych historiach piszecie o tym jak zmienić swoje życie dzięki temu, że się rozwijamy. I tak właśnie jest. Najważniejsze, żeby pamiętać o tym, żeby co jakiś czas podciągać swoją ocenę języka w firmie.

5 sposobów na dobrą ocenę języka

  1. Umów się na konkretny termin rozmowy
  2. Powtórz najważniejsze słówka, w stresie mogą wylecieć Ci z głowy najbardziej oczywiste zwroty
  3. Nie bój się pomyłek – jeśli coś Ci świta, ale nie masz pewności – powiedz to!
  4. Poproś o informacje o tym co poszło dobrze, a co źle. Dzięki temu na przyszłość będziesz wiedzieć na co rekruter zwraca uwagę.
  5. Podejmij decyzje czy odpowiadają Ci wszystkie zasady firmy.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ