Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Wstęp

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Czy zastanawiasz się, jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Co skłania kogoś do wyboru tego zawodu? Jak radzić sobie z emocjami związanymi z rozłąką z rodziną? Jakie cechy osobowości są kluczowe w tej pracy?

Na te i wiele innych pytań odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się z Wami swoimi przeżyciami, opowiada o początkach w Polsce i decyzji o wyjeździe do Niemiec. Będzie to okazja, aby przeczytać prawdziwą historię i spojrzeć na tę pracę z innej perspektywy. Wywiad przeprowadziła firma Opicasalegalnie działająca agencja, która ściśle przestrzega kodeksu pracy, praw człowieka oraz kodeksu moralnego.

Początki kariery opiekunki w Polsce

? Opicasa: Od jak dawna zajmuje się Pani opieką nad osobami starszymi?


? Pani Katarzyna: Jako opiekunka pracuję już łącznie 16 lat.
Moja historia z opieką nad osobami starszymi rozpoczęła się w Polsce.Otrzymałam moje pierwsze zlecenie, do starszej kobiety. Od tego momentu przepracowałam jako opiekunka w Polsce 8 lat, jednak z powodu niskich zarobków podjęłam decyzję o wyjeździe do pracy jako opiekunka w Niemczech.

Motywacje do pracy jako opiekunka osób starszych


? Opicasa: Co było motywacją do wybrania zawodu opiekunki osób starszych?


? Pani Katarzyna: Praca jako opiekunka osób starszych przyciągnęła mnie z wielu powodów, ale przede wszystkim dlatego, że czerpię ogromną radość z przebywania i pracy z seniorami. Lubię towarzystwo. Dlatego też praca opiekunki osób starszych jest dla mnie nie tylko sposobem zarobienia na życie, ale również możliwością dzielenia się swoją życzliwością i troską z tymi, którzy jej najbardziej potrzebują.

Decyzja o wyjeździe do Niemiec


? Opicasa: Jakie czynniki skłoniły Panią do podjęcia pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech, mimo posiadania ośmioletniego doświadczenia zawodowego w Polsce?


? Pani Katarzyna: W Polsce, pomimo mojej gotowości do podjęcia pracy, nie znalazłam odpowiedniego zatrudnienia w opiece nad osobami starszymi. Gmina nie miała nikogo, kto potrzebowałby moich usług. Z tego powodu zdecydowałam się na wyjazd za granicę. Dodatkowo, potrzebowałam również większych zarobków.

Emocje towarzyszące wyjazdowi za granicę


? Opicasa: Jakie emocje towarzyszyły Pani podczas wyjazdu do obcego kraju w roli opiekunki osób starszych?


? Pani Katarzyna: Kiedy wsiadłam do autobusu, łzy same cisnęły mi się do oczu. Było to niewiarygodnie trudne zostawić mojego nastolatka samego w domu. To było przeżycie, którego nie zapomnę chyba do końca życia. Dodatkowo, musiałam porzucić nasze gospodarstwo rolne. To był dla mnie prawdziwy cios. Nasze gospodarstwo było naszą dumą – mam nawet całkiem spore plantacje malin. Ale dochód z malin nie starczał na cały rok.

Wymagane cechy osobowości opiekunki


? Opicasa: Jakie cechy osobowości są Pani zdaniem najważniejsze w pracy opiekunki osób starszych?


? Pani Katarzyna: Moim zdaniem każda osoba decydująca się na pracę jako opiekun osób starszych powinna cechować się cierpliwością, empatią i spokojem. Dodatkowo, doświadczenie jest kluczowe w tej pracy, ponieważ umożliwia zrozumienie potrzeb osób starszych oraz odpowiednie reagowanie na nie.

Znaczenie sprawności fizycznej w pracy opiekunki


?Opicasa: Czy praca w zawodzie opiekunki wymaga dużej sprawności fizycznej?


? Pani Katarzyna: Oczywiście, zdarzają się sytuacje, kiedy jako opiekun trzeba być w stanie podnosić i pomagać osobie starszej w codziennych czynnościach, takich jak wstawanie czy przekręcanie się na łóżku. Szczególnie w opiece paliatywnej istotna jest sprawność fizyczna opiekuna. Codzienne obowiązki często obejmują również zakupy, sprzątanie i gotowanie, co może wymagać sporego wysiłku fizycznego. Choć nie zawsze, zazwyczaj zlecenia ograniczają się jedynie do towarzyszenia seniorom.

Wzruszające momenty w pracy opiekunki


? Opicasa: Czy w trakcie wieloletniej pracy jako opiekunka spotkały Panią szczególnie wzruszające chwile?


? Pani Katarzyna: Oczywiście, jedne z najbardziej wzruszających chwil, które zapadły mi w pamięci, to te, gdy podopieczni odchodzili z tego świata. To momenty, które głęboko mnie poruszyły.

Rozmowa z Panią Katarzyną pokazała, jak wiele poświęcenia i empatii wymaga praca opiekunki osób starszych, a jednocześnie jak wiele satysfakcji może ona przynosić. Jej historia to inspirujący przykład oddania i determinacji, który z pewnością zainspiruje wielu do refleksji nad wartością pracy na rzecz innych. Jakie są Wasze przemyślenia na temat roli opiekunek osób starszych i wyzwań, z jakimi się spotykają?

Artykuł sponsorowany przez firmę OpiCasa.

Dowiedz się również:

Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów.

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Opiekunka w świecie demencji. Jak nie zwariować?

Opieka nad osobą starszą chorą na demencję może być bardzo trudna. Jak się do tego przygotować? Jak rozmawiać z osobą z demencją?

CZYTAJ DALEJ
Maślaki – wszystko, co musisz wiedzieć + sprawdzone przepisy

Maślaki – jak je zbierać i przyrządzać? Sprawdź najlepsze przepisy i porady dla grzybiarzy i miłośników kuchni leśnej.

CZYTAJ DALEJ
Ubezpieczenie dla seniora – co obejmuje polisa na życie dla emeryta?

Zadbaj o bezpieczeństwo swoich bliskich na emeryturze! Dowiedz się, jak wybrać najlepszą polisę dla seniora i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

CZYTAJ DALEJ
Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025: Elodea Care na prowadzeniu

Ranking agencji opiekuńczych – maj 2025. Sprawdź top 10 firm ocenionych przez opiekunki. 161 agencji – opinie, punkty, postulaty i wnioski.

CZYTAJ DALEJ