Opieka nad chorym na Alzheimera

Alzheimer to choroba, która dotyka zwykle osoby ok. 60 roku życia. Zapominanie słów, rozdrażnienie, z czasem trudności w wykonywaniu codziennych czynności (również fizjologicznych) to codzienność osoby chorej i tym samym opiekuna. Jak wygląda opieka nad chorym na Alzheimera? O czym powinien pamiętać opiekun? Największe doświadczenie zdobywamy przez praktykę. Zapraszamy jednak do lektury artykuły, który może pomóc Ci w rozpoczęciu pracy z chorym podopiecznym.

Aktywność i spokój

Pogorszenie zdrowia u chorego na Alzheimera następuje z czasem. Dlatego dopóki stan chorego na to pozwala, należy umożliwiać mu angażowanie w życie społeczne, a także wykonywanie codziennych czynności. Należy pamiętać, aby obowiązki – takie jak spożywanie posiłków, codzienna toaleta, czy ubieranie były dopasowane również do upodobań i możliwości seniora. Kolejnym, o czym należy pamiętać jest również spokój. Podczas rozmowy, a także w czasie kierowania poleceń w kierunku podopiecznego należy pamiętać o spokojnym tonie głosu. Chorzy mają problemy z pamięcią, jednak doskonale rozpoznają ton głosu – nieodpowiedni może prowadzić do rozdrażnienia, agresji i zamknięcia się w sobie.

Regularność i bezpieczeństwo

Chory na Alzheimera potrzebuje rytuałów. Codzienne czynności najlepiej wykonywać o regularnych porach – dzięki temu łatwiej będzie mu je zapamiętać, a także chętniej będzie je wykonywał. Wspólnie z chorym oglądajcie rodzinne zdjęcia, programy telewizyjne, a także razem czytajcie książki lub rozwiązujcie krzyżówki. Takie formy spędzania czasu to przede wszystkim trening umysłowy dla podopiecznego. Upewnij się, że w drzwiach nie zostały klucze, a okna zostały zabezpieczone. Pamiętaj również o zabezpieczeniu gniazdek, kuchenki gazowej, przedmiotów tj.: sztućce, zapałki, kable, suszarki itp. Ważne jest to abyś nie bała się o swoje i podopiecznego bezpieczeństwo. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk chowania niebezpiecznych przedmiotów.

Zmiany w mieszkaniu chorego

Z czasem chory będzie miał coraz bardziej widoczne zaniki pamięci. W domu należy umieścić duży kalendarz i zegar z wyraźnymi wskazówkami. Ponadto, należy opisać według nazw pomieszczenia, zdjęcia rodziny, numery telefonów przy telefonie – każde z nich powinno mieć duże, wyraźne litery. Ponadto, nierzadko chory źle reagują na swoje odbicie w lustrze – usuń je z domu dla dobra seniora. Najważniejsze jest obserwowanie zachowań podopiecznego. W pracy z osobą chorą trzeba być elastycznym i cierpliwym. Opieka nad chorym na Alzheimera nie jest łatwym zadaniem, ale powyższe wskazówki powinny pomóc w zapewnieniu bezpiecznych i komfortowych warunków choremu.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobowy cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ