Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJAlzheimer to choroba, która dotyka zwykle osoby ok. 60 roku życia. Zapominanie słów, rozdrażnienie, z czasem trudności w wykonywaniu codziennych czynności (również fizjologicznych) to codzienność osoby chorej i tym samym opiekuna. Jak wygląda opieka nad chorym na Alzheimera? O czym powinien pamiętać opiekun? Największe doświadczenie zdobywamy przez praktykę. Zapraszamy jednak do lektury artykuły, który może pomóc Ci w rozpoczęciu pracy z chorym podopiecznym.
Aktywność i spokój
Pogorszenie zdrowia u chorego na Alzheimera następuje z czasem. Dlatego dopóki stan chorego na to pozwala, należy umożliwiać mu angażowanie w życie społeczne, a także wykonywanie codziennych czynności. Należy pamiętać, aby obowiązki – takie jak spożywanie posiłków, codzienna toaleta, czy ubieranie były dopasowane również do upodobań i możliwości seniora. Kolejnym, o czym należy pamiętać jest również spokój. Podczas rozmowy, a także w czasie kierowania poleceń w kierunku podopiecznego należy pamiętać o spokojnym tonie głosu. Chorzy mają problemy z pamięcią, jednak doskonale rozpoznają ton głosu – nieodpowiedni może prowadzić do rozdrażnienia, agresji i zamknięcia się w sobie.
Regularność i bezpieczeństwo
Chory na Alzheimera potrzebuje rytuałów. Codzienne czynności najlepiej wykonywać o regularnych porach – dzięki temu łatwiej będzie mu je zapamiętać, a także chętniej będzie je wykonywał. Wspólnie z chorym oglądajcie rodzinne zdjęcia, programy telewizyjne, a także razem czytajcie książki lub rozwiązujcie krzyżówki. Takie formy spędzania czasu to przede wszystkim trening umysłowy dla podopiecznego. Upewnij się, że w drzwiach nie zostały klucze, a okna zostały zabezpieczone. Pamiętaj również o zabezpieczeniu gniazdek, kuchenki gazowej, przedmiotów tj.: sztućce, zapałki, kable, suszarki itp. Ważne jest to abyś nie bała się o swoje i podopiecznego bezpieczeństwo. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk chowania niebezpiecznych przedmiotów.
Zmiany w mieszkaniu chorego
Z czasem chory będzie miał coraz bardziej widoczne zaniki pamięci. W domu należy umieścić duży kalendarz i zegar z wyraźnymi wskazówkami. Ponadto, należy opisać według nazw pomieszczenia, zdjęcia rodziny, numery telefonów przy telefonie – każde z nich powinno mieć duże, wyraźne litery. Ponadto, nierzadko chory źle reagują na swoje odbicie w lustrze – usuń je z domu dla dobra seniora. Najważniejsze jest obserwowanie zachowań podopiecznego. W pracy z osobą chorą trzeba być elastycznym i cierpliwym. Opieka nad chorym na Alzheimera nie jest łatwym zadaniem, ale powyższe wskazówki powinny pomóc w zapewnieniu bezpiecznych i komfortowych warunków choremu.