Opieka nad chorym na Alzheimera

Alzheimer to choroba, która dotyka zwykle osoby ok. 60 roku życia. Zapominanie słów, rozdrażnienie, z czasem trudności w wykonywaniu codziennych czynności (również fizjologicznych) to codzienność osoby chorej i tym samym opiekuna. Jak wygląda opieka nad chorym na Alzheimera? O czym powinien pamiętać opiekun? Największe doświadczenie zdobywamy przez praktykę. Zapraszamy jednak do lektury artykuły, który może pomóc Ci w rozpoczęciu pracy z chorym podopiecznym.

Aktywność i spokój

Pogorszenie zdrowia u chorego na Alzheimera następuje z czasem. Dlatego dopóki stan chorego na to pozwala, należy umożliwiać mu angażowanie w życie społeczne, a także wykonywanie codziennych czynności. Należy pamiętać, aby obowiązki – takie jak spożywanie posiłków, codzienna toaleta, czy ubieranie były dopasowane również do upodobań i możliwości seniora. Kolejnym, o czym należy pamiętać jest również spokój. Podczas rozmowy, a także w czasie kierowania poleceń w kierunku podopiecznego należy pamiętać o spokojnym tonie głosu. Chorzy mają problemy z pamięcią, jednak doskonale rozpoznają ton głosu – nieodpowiedni może prowadzić do rozdrażnienia, agresji i zamknięcia się w sobie.

Regularność i bezpieczeństwo

Chory na Alzheimera potrzebuje rytuałów. Codzienne czynności najlepiej wykonywać o regularnych porach – dzięki temu łatwiej będzie mu je zapamiętać, a także chętniej będzie je wykonywał. Wspólnie z chorym oglądajcie rodzinne zdjęcia, programy telewizyjne, a także razem czytajcie książki lub rozwiązujcie krzyżówki. Takie formy spędzania czasu to przede wszystkim trening umysłowy dla podopiecznego. Upewnij się, że w drzwiach nie zostały klucze, a okna zostały zabezpieczone. Pamiętaj również o zabezpieczeniu gniazdek, kuchenki gazowej, przedmiotów tj.: sztućce, zapałki, kable, suszarki itp. Ważne jest to abyś nie bała się o swoje i podopiecznego bezpieczeństwo. Dlatego warto wyrobić w sobie nawyk chowania niebezpiecznych przedmiotów.

Zmiany w mieszkaniu chorego

Z czasem chory będzie miał coraz bardziej widoczne zaniki pamięci. W domu należy umieścić duży kalendarz i zegar z wyraźnymi wskazówkami. Ponadto, należy opisać według nazw pomieszczenia, zdjęcia rodziny, numery telefonów przy telefonie – każde z nich powinno mieć duże, wyraźne litery. Ponadto, nierzadko chory źle reagują na swoje odbicie w lustrze – usuń je z domu dla dobra seniora. Najważniejsze jest obserwowanie zachowań podopiecznego. W pracy z osobą chorą trzeba być elastycznym i cierpliwym. Opieka nad chorym na Alzheimera nie jest łatwym zadaniem, ale powyższe wskazówki powinny pomóc w zapewnieniu bezpiecznych i komfortowych warunków choremu.

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ