Nietrzymanie moczu u osób starszych

Nietrzymanie moczu dotyczy aż 4 milionów Polaków. Zaskakującym jest, że z tą krępującą dolegliwością borykają się nie tylko starsi, ale również osoby po 40 r.ż. Już wtedy zdarza się to 1 na 5 kobiet w tym wieku. Po 80 r.ż. dotyczy już połowy kobiet i 1/3 mężczyzn. Nietrzymanie moczu znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego nie należy go bagatelizować.

Nietrzymanie moczu (NTM) – na czym polega ten „wstydliwy” problem?

Dolegliwość ta polega na mimowolnym opróżnianiu pęcherza moczowego. Związana jest przede wszystkim z osłabieniem mięśni dróg moczowych. Istnieją trzy typy nietrzymania moczu. Najczęściej występującym jest wysiłkowe nietrzymanie moczu związane z wysiłkiem fizycznym, śmiechem i kichaniem. Drugim typem jest nietrzymanie moczu z nagłym parciem i związane jest z nagłą chęcią oddania moczu, np. podczas zmiany pozycji ciała czy w momencie usłyszenia określonych dźwięków (np. szum wody). Ostatnim typem jest nietrzymanie moczu z przepełnienia i występuje ono głównie u mężczyzn, gdyż związane jest z przerostem prostaty.

Jak pomóc choremu poprawić trzymanie moczu?

1. Utrzymuj odpowiedni poziom płynów w organizmie

Należy ograniczyć spożywanie napojów, jednak trzeba mieć na uwadze, że chorzy często ograniczają spożywanie do tego stopnia, że prawie w ogóle nie piją, co owszem skutkuje mniejszą potrzebą oddawania moczu, ale również prowadzi do zmniejszenia pojemności pęcherza – tym samym występuje częstomocz. Należy również ograniczyć napoje moczopędne, tj. alkohol i kawę.

2. Dbałość o sylwetkę – nadwaga jest wrogiem

Nadwaga i otyłość powodują osłabienie mięśni dna miednicy. Tym samym obniżają się narządy miednicy, co skutkuje nietrzymaniem moczu.

3. Trening czyni mistrza!

Dobrym sposobem jest uskutecznianie rytuału oddawania moczu o konkretnej godzinie. Takie ćwiczenia pomogą zapobiec mimowolnemu wydalaniu moczu, a co za ty idzie – pęcherz przyzwyczai się do pór, w których oddawany jest mocz.

4. Ubranie i dodatkowe wsparcie

Należy pamiętać, aby osoby starsze nosiły taką odzież, która pomoże im szybko przygotować się do oddania moczu. Osoby cierpiące na taką dolegliwość powinny zaopatrzyć się również w odpowiednie pieluchy bądź pieluchomajtki, a także wkłady neutralizujące zapachy, które zadbają o należyty komfort.

Skomentuj artykuł

2 Odpowiedzi do wpisu “Nietrzymanie moczu u osób starszych”

  • Moja babcia ma 90 lat i ma duży problem z nietrzymaniem moczu co można zrobić żeby przesłała całą noc A nie chodziła co chwilę do łazienki .

    1. Polecamy podkłady oraz konsultacje z lekarzem. Odpowiednie dobranie tabletek pomoże na problemy zarówno z nietrzymaniem moczu jak i bezsennością.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ