Kto może zostać Opiekunką osób starszych? Motywacje do pracy za granicą.

Na forach internetowych jak bumerang powracają rozmowy na temat tego co się opłaca a co nie w pracy Opiekunki osób starszych. Często młode stażem Opiekunki nie wchodzą w dyskusje z „wyjadaczkami”. Kończy się to obrażaniem i wypominaniem jak to jesteśmy wykorzystywane. Zapominamy jednak, że nie każdy może zostać, albo raczej nie powinien zostać Opiekunką osób starszych. Do napisania tego postu zmotywowała mnie wiadomość o treści „Jak mam jechać 1000km w ciemno, za 1200euro do tego być w zamknięciu 24 h i żyć cudzym życiem i jego problemami, przez dwa miesiące zapominając o sobie to wolę w Biedronce na kasie siedzieć.” Czy praca w opiece jest dla każdego?

Dlaczego warto pracować jako Opiekunka?

Paręnaście lat temu Krysia ruszyła do pięknych Włoch. Koleżanka ugadała jej pracę w domu Emilio na południu kraju. Wtedy popularne były wyjazdy z nastawieniem, aby zostać na dłużej. Krysia bardziej była pomocą domową, a różnica pomiędzy mężczyzną a nią wynosiła 16 lat. Część takich wyjazdów kończyła się związkami, a w tym przypadku ślubem. Z czasem Włosi poznali się na tym, że Polki bardzo dobrze potrafią się opiekować innymi. Od 2006 roku zaczęły się legalne wyjazdy do pracy przy opiece nad osobami starszymi. To była dla nas wszystkich nowość, a zarobki Opiekunki kusiły coraz więcej osób.

Nie każdy chciał wyjeżdżać tak daleko. Zwłaszcza, że języka włoskiego trzeba było się nauczyć od zera. Swoją uwagę skierowaliśmy na Niemcy, które po sąsiedzku również zapraszały do pracy w opiece. Język dla niektórych był bardziej dostępny a wynagrodzenie na podobnej wysokości. Obecnie wciąż popularna jest praca Opiekunki za granicą. Polki na przestrzeni lat wyrobiły sobie bardzo dobrą opinie. Jesteśmy postrzegane jako osoby troskliwe, konkretne, rzetelne i godne zaufania. Niestety, jest również druga strona „łatwego zarobku”.

Dlaczego Opiekunki tyle piją?

Będąc na zleceniu zaprzyjaźniłam się z córką podopiecznej. Byłam 6 Opiekunką w tej rodzinie, mimo to nigdy nie słyszałam, aby Eva mówiła o kimś źle. Dlatego było dla mnie dużym szokiem, kiedy pewnego dnia usłyszałam pytanie „Czy Polacy zawsze piją dużo alkoholu?”. Zaniemówiłam, bo sama nie przepadam za piciem procentów więc nie miałam pojęcia skąd się takie pytanie pojawiło. Wytłumaczyłam jej, że owszem zdarza się nam pic, ale nie jestem pewna co znaczy „dużo”. Okazało się, że 4 z moich poprzedniczek zapiły na zleceniu. Rekord pobiła kobieta, która wysiadła z busa już w stanie wskazującym. Byłam ostatnią nadzieją dla Evy, która już miała wysłać mamę do Heimu.

Polska Opiekunka czy Heim? Co lepsze?

Wiele osób decyduje się na wynajęcie pomocy w domu podopiecznego. Koszta zatrudnienia Opiekunki są porównywalne. Jednak dzięki temu, że podopieczny jest w swoim domu dużo lepiej funkcjonuje. Zapominamy o tym, że nikt nie jest zmuszany do pracy. Nikt nie zmusza nas do wyjazdu. Argument, że ktoś woli pracować na kasie w sklepie jest moim zdaniem dowodem na to, że taka osoba nie powinna opiekować się schorowanymi ludźmi. Nie tylko dla dobrego poziomu opieki, ale przede wszystkim dla swojego komfortu życia. Rodziny Niemieckie bardzo dobrze wiedzą jakie mają możliwości zapewnienia opieki swoim bliskim. Nie potrzebują do tego Polek, które będą marudzić i układać im życie. Chcesz wyjechać do pracy – ciesz się z możliwości jakie otrzymujesz. Skoro dla Ciebie 1200 € to mało, zostań w Polsce i zarabiaj tutaj takie pieniądze.

Cechy dobrej Opiekunki

Największą motywacją do podjęcia pracy jako Opiekunka wg. badania przeprowadzonego na naszej stronie była chęć pomagania (64%) na drugim miejscu pojawiły się względy finansowe (51%). Cechami charakteru potrzebnymi do pracy w charakterze Opiekunki wskazanymi najczęściej były cierpliwość, empatia, wyrozumiałość, stanowczość oraz odporność na stres. Praca przy osobach starszych nie może być pozbawiona emocji. Nasza praca to opieka, która według definicji oznacza dawanie oparcia, wsparcia, zaspokajanie potrzeb, których jednostka nie umie, nie może lub nie jest w stanie samodzielnie zaspokoić. Kiedy lubimy swoją pracę, czas mija w niej szybciej. Dlatego jeśli nie podoba Ci się to, że pracujesz daleko od domu i „podcierasz Niemcom …” zrezygnuj z tej pracy. MOPS chętnie wypłaci Ci zasiłek, a Ty nie będziesz nikomu szkodzić – bo z takim podejściem nie pomożesz.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Kto może zostać Opiekunką osób starszych? Motywacje do pracy za granicą.”

  • Gdyby agencje zatrudniały jeszcze wyszkolony personel a nie kogo popadnie, wielu stresów można by uniknąć.
    Wszak są takie potrzeby że pracy jest dość dla opiekunki i dla pomocy domowej.
    A nie robić 2w1(jako opiekunka) w dodatku z osoby bez przygotowania zawodowego.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ