Jak pisać po niemiecku na klawiaturze? Poradnik dla Opiekunki

Kupując komputer w Polsce, nie mamy możliwości od razu korzystać z niemieckich znaków. Niemiecka klawiatura byłaby bardzo przydatna, gdy chcemy pozostać w kontakcie ze znajomymi z Niemiec. Podobnie jest w przypadku pracy na zleceniu, gdzie używamy własnego komputera. Jak w takim razie napisać niemieckie słowa, które zawierają ä,ü,ß,ö? Na klawiaturze brakuje też znaku euro €. Na szczęście wystarczy znać kilka skrótów i obejdzie się bez wymiany sprzętu.

Jak napisać niemieckie znaki na polskiej klawiaturze?

Są trzy opcje aby stosować niemieckie litery na polskiej klawiaturze. Dwie z nich opierają się na pamięci jedna na sprycie. Pamiętaj, aby na początku się nie zrażać – każda nowość potrzebuje chwilki, aby ją zapamiętać i się do niej przyzwyczaić. Podstawową w typ przypadku będzie nauka co znaczą poszczególne klawisze. Spójrz na klawiaturę. Na poniżej liter znajdują się klawisze Tab, Caps Lock, Shift, Ctrl, Alt. Powtarzają się one po lewej i prawej stronie – jest to istotne i ma swój powód. Inaczej działa klawisz użyty w jednym i drugim miejscu.

Ctrl to Control, czyli kontrola. Najważniejsze skróty z tym klawiszem to Ctrl+a (oznacza to aby nacisnąć Ctrl i równocześnie literkę a)= zaznacz wszystko, Ctrl + c = kopiuj, Ctrl + v = wklej. Dzięki tej funkcji nie musimy przepisywać wiadomości, którą chcemy przesłać do kilku osób.

Alt to skrót od alter czyli zmieniać. Za jego pomocą zmienimy funkcję innych klawiszy. Inaczej działa Alt po lewej, a inaczej po prawej stronie spacji (najdłuższego klawisza pozwalającego na robienie odstępów pomiędzy literami). Klawisz alt prawy pozwala na pisanie polskich znaków np. ąćęł.

Shift również oznacza zmianę. Zmienia on wielkość liter lub pozwala na pisanie górnego znaku z guzika klawiatury np. znak nad cyframi: $#@!

Skróty do niemieckich liter

Jak wspominałam dwa pierwsze sposoby opierają się na zapamiętaniu. Pierwszy z nich to numery zastępujące niemieckie litery. Poniżej zobaczysz jaki kod ma dany znak. Pamiętaj, żeby najpierw nacisnąć klawisz alt, następnie wpisać cyfry i puścić klawisz alt. Wtedy pojawi się dana litera.

ä = alt+132

Ä = alt+142

ö = alt+148

Ö = alt+153

ü = alt+129

Ü = alt+154

ß = alt+225

Niemiecka klawiatura

Drugim sposobem jest zapamiętanie w którym miejscu na klawiaturze niemieckiej znajdują się interesujące nas znaki. Jak widać poniżej niemiecka klawiatura różni się układem od polskiej. Aby móc przełączyć klawiaturę na niemieckojęzyczną musimy wgrać ten język w nasz komputer. Jest to troszkę skomplikowane, ale na pewno dasz radę z tym filmikiem.

Kiedy wgramy możliwość przełączenia klawiatury na język niemiecki wystarczy użyć skrótu Ctrl + Shift i możemy swobodnie zmieniać z polskiego na niemiecki i niemieckiego na polski. Po przełączeniu języka na DE zauważysz, że zmieniły się miejsca liter i wyglądają one tak jak poniżej.

Pod naszym myślnikiem jest litera ß

Pod nawiasem kwadratowym mamy ü

Pod średnikiem mamy ö

Pod apostrofem mamy ä

Bądź sprytna!

Nie lubisz zawracać sobie głowy zapamiętywaniem takich informacji? Zapisz tą stronę i kopiuj potrzebne znaki zawsze kiedy będą Ci potrzebne.

Niemieckie znaki do skopiowania:

ä     Ä     ö     Ö     ü     Ü    ß

Aby zapisać stronę na swoim komputerze. Zobacz filmik, który pokaże Ci jak to zrobić.

Sprawdź aktualny RANKING AGENCJI oferujących pracę w opiece w Niemczech.

Jakie zmiany w branży opiekuńczej uważasz za najpilniejsze? Daj nam znać TUTAJ:

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Jak pisać po niemiecku na klawiaturze? Poradnik dla Opiekunki”

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Dieta dla seniorów: 10 owoców wspierających zdrowie starszych osób

Nie wiesz które owoce wybrać dla seniora? Przedstawiamy 10 najlepszych owoców, które można wprowadzić do diety osoby starszej.

CZYTAJ DALEJ
Czy sztuka może leczyć? Poznaj moc arteterapii dla seniorów.

Odkryj, jak arteterapia, czyli leczenie sztuką, wspiera seniorów w radzeniu sobie ze stresem, depresją i poprawie jakości życia. Poznaj różne techniki i praktyczne zastosowania terapii sztuką.

CZYTAJ DALEJ
Pułapki w pracy opiekunki za granicą. Poznaj je wszystkie i unikaj.

Praca opiekunki może kryć w sobie różne pułapki. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami, chronić swoje prawa i czerpać satysfakcję z pracy.

CZYTAJ DALEJ
Spacery dla seniorów – dlaczego są tak ważne? Poznaj 5 korzyści!

Czy wiesz, dlaczego regularne spacery mogą zmienić życie seniorów? Jakie korzyści kryją się za tą prostą, codzienną aktywnością? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ