Jak dbać o cukrzyka ?

Cukrzyca to bardzo poważna choroba, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego pielęgniarki z każdego oddziału powinny posiadać odpowiednią wiedzę, która pomoże w codziennej pielęgnacji pacjenta chorego na cukrzycę. Pielęgniarka przede wszystkim w pracy z cukrzykiem powinna uwzględniać schorzenie, które doprowadziło do hospitalizacji pacjenta. Jej obowiązkiem jest również monitorowanie poziomu glikemii w organizmie pacjenta oraz obsługa glukometru i pompy insulinowej. Jak dbać o cukrzyka ? Do najważniejszych zadań pielęgniarek zajmujących się cukrzykiem należy:

  1. Kontrolowanie choroby oraz pomoc w stabilizacji poziomu cukru we krwi.
  2. Przekonanie pacjenta o konieczności samokontroli poziomu glikemii we krwi, po opuszczeniu szpitalnych murów.
  3. Prowadzenie karty cukrzycowej.
  4. Monitorowanie parametrów życiowych.
  5. Podawanie pacjentowi dużej ilości płynów.
  6. Nawilżanie skóry pacjenta, która u cukrzyków jest bardzo wrażliwa, gdyż w naczyniach krwionośnych cukrzyka zachodzą zmiany tzw. angiopatie. W konsekwencji dochodzi do przesuszenia skóry, łuszczycy oraz nadwrażliwości na promienie UV.
  7. Najważniejszym zadaniem opiekunki jest edukacja chorego oraz jego rodziny na temat cukrzycy. Przez edukację należy rozumieć:
  • dokładne wyjaśnienie pacjentowi na czym polega hipoglikemia oraz hiperglikemia
  • podanie instrukcji, jak zareagować w przypadku gdy wskaźnik glukometru pokaże obniżony lub podwyższony poziom glukozy w organizmie
  • przekazanie wiedzy z zakresu stosowania insuliny
  • nauka posługiwania się glukometrem oraz pompą insulinową
  • poinformowanie pacjenta o konieczności kontroli masy ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi
  • opiekunka powinna przekazać pacjentowi oraz jego rodzinie informacje na temat pielęgnacji skóry oraz poinformować o zespole stopy cukrzycowej, który może prowadzić nawet do amputacji! Do zadań opiekunki należy objaśnienie jak pielęgnować stopy oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Opiekunka ma najczęstszy kontakt z pacjentami. Dlatego jej rolą jest zdobycie zaufanie pacjenta, a także pomoc w czynnościach problemowych oraz przede wszystkim przybliżenie mu wiedzy na temat choroby.

Dodaj opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ