Jak dbać o cukrzyka ?

Cukrzyca to bardzo poważna choroba, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego pielęgniarki z każdego oddziału powinny posiadać odpowiednią wiedzę, która pomoże w codziennej pielęgnacji pacjenta chorego na cukrzycę. Pielęgniarka przede wszystkim w pracy z cukrzykiem powinna uwzględniać schorzenie, które doprowadziło do hospitalizacji pacjenta. Jej obowiązkiem jest również monitorowanie poziomu glikemii w organizmie pacjenta oraz obsługa glukometru i pompy insulinowej. Jak dbać o cukrzyka ? Do najważniejszych zadań pielęgniarek zajmujących się cukrzykiem należy:

 1. Kontrolowanie choroby oraz pomoc w stabilizacji poziomu cukru we krwi.
 2. Przekonanie pacjenta o konieczności samokontroli poziomu glikemii we krwi, po opuszczeniu szpitalnych murów.
 3. Prowadzenie karty cukrzycowej.
 4. Monitorowanie parametrów życiowych.
 5. Podawanie pacjentowi dużej ilości płynów.
 6. Nawilżanie skóry pacjenta, która u cukrzyków jest bardzo wrażliwa, gdyż w naczyniach krwionośnych cukrzyka zachodzą zmiany tzw. angiopatie. W konsekwencji dochodzi do przesuszenia skóry, łuszczycy oraz nadwrażliwości na promienie UV.
 7. Najważniejszym zadaniem opiekunki jest edukacja chorego oraz jego rodziny na temat cukrzycy. Przez edukację należy rozumieć:
 • dokładne wyjaśnienie pacjentowi na czym polega hipoglikemia oraz hiperglikemia
 • podanie instrukcji, jak zareagować w przypadku gdy wskaźnik glukometru pokaże obniżony lub podwyższony poziom glukozy w organizmie
 • przekazanie wiedzy z zakresu stosowania insuliny
 • nauka posługiwania się glukometrem oraz pompą insulinową
 • poinformowanie pacjenta o konieczności kontroli masy ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi
 • opiekunka powinna przekazać pacjentowi oraz jego rodzinie informacje na temat pielęgnacji skóry oraz poinformować o zespole stopy cukrzycowej, który może prowadzić nawet do amputacji! Do zadań opiekunki należy objaśnienie jak pielęgnować stopy oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Opiekunka ma najczęstszy kontakt z pacjentami. Dlatego jej rolą jest zdobycie zaufanie pacjenta, a także pomoc w czynnościach problemowych oraz przede wszystkim przybliżenie mu wiedzy na temat choroby.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ
Opiekunka z Certyfikatem: 3 powody, dla których musisz go mieć.

Zastanawiasz się, czy warto zdobyć certyfikat medyczny? Sprawdź trzy kluczowe powody, dla których każda opiekunka powinna zainwestować w szkolenie medyczne.

CZYTAJ DALEJ
Nie wybieraj Agencji Pracy w ciemno: 7 powodów, które zmienią Twoje myślenie!

Czy wiesz, że wybór właściwej agencji pracy może całkowicie odmienić Twoją karierę? Przedstawiamy siedem najważniejszych powodów, które powinieneś poznać przed podjęciem decyzji o współpracy. Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ