Jak dbać o cukrzyka ?

Cukrzyca to bardzo poważna choroba, która wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Dlatego pielęgniarki z każdego oddziału powinny posiadać odpowiednią wiedzę, która pomoże w codziennej pielęgnacji pacjenta chorego na cukrzycę. Pielęgniarka przede wszystkim w pracy z cukrzykiem powinna uwzględniać schorzenie, które doprowadziło do hospitalizacji pacjenta. Jej obowiązkiem jest również monitorowanie poziomu glikemii w organizmie pacjenta oraz obsługa glukometru i pompy insulinowej. Jak dbać o cukrzyka ? Do najważniejszych zadań pielęgniarek zajmujących się cukrzykiem należy:

  1. Kontrolowanie choroby oraz pomoc w stabilizacji poziomu cukru we krwi.
  2. Przekonanie pacjenta o konieczności samokontroli poziomu glikemii we krwi, po opuszczeniu szpitalnych murów.
  3. Prowadzenie karty cukrzycowej.
  4. Monitorowanie parametrów życiowych.
  5. Podawanie pacjentowi dużej ilości płynów.
  6. Nawilżanie skóry pacjenta, która u cukrzyków jest bardzo wrażliwa, gdyż w naczyniach krwionośnych cukrzyka zachodzą zmiany tzw. angiopatie. W konsekwencji dochodzi do przesuszenia skóry, łuszczycy oraz nadwrażliwości na promienie UV.
  7. Najważniejszym zadaniem opiekunki jest edukacja chorego oraz jego rodziny na temat cukrzycy. Przez edukację należy rozumieć:
  • dokładne wyjaśnienie pacjentowi na czym polega hipoglikemia oraz hiperglikemia
  • podanie instrukcji, jak zareagować w przypadku gdy wskaźnik glukometru pokaże obniżony lub podwyższony poziom glukozy w organizmie
  • przekazanie wiedzy z zakresu stosowania insuliny
  • nauka posługiwania się glukometrem oraz pompą insulinową
  • poinformowanie pacjenta o konieczności kontroli masy ciała oraz ciśnienia tętniczego krwi
  • opiekunka powinna przekazać pacjentowi oraz jego rodzinie informacje na temat pielęgnacji skóry oraz poinformować o zespole stopy cukrzycowej, który może prowadzić nawet do amputacji! Do zadań opiekunki należy objaśnienie jak pielęgnować stopy oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.

Opiekunka ma najczęstszy kontakt z pacjentami. Dlatego jej rolą jest zdobycie zaufanie pacjenta, a także pomoc w czynnościach problemowych oraz przede wszystkim przybliżenie mu wiedzy na temat choroby.

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Dieta dla seniorów: 10 owoców wspierających zdrowie starszych osób

Nie wiesz które owoce wybrać dla seniora? Przedstawiamy 10 najlepszych owoców, które można wprowadzić do diety osoby starszej.

CZYTAJ DALEJ
Czy sztuka może leczyć? Poznaj moc arteterapii dla seniorów.

Odkryj, jak arteterapia, czyli leczenie sztuką, wspiera seniorów w radzeniu sobie ze stresem, depresją i poprawie jakości życia. Poznaj różne techniki i praktyczne zastosowania terapii sztuką.

CZYTAJ DALEJ
Pułapki w pracy opiekunki za granicą. Poznaj je wszystkie i unikaj.

Praca opiekunki może kryć w sobie różne pułapki. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami, chronić swoje prawa i czerpać satysfakcję z pracy.

CZYTAJ DALEJ
Spacery dla seniorów – dlaczego są tak ważne? Poznaj 5 korzyści!

Czy wiesz, dlaczego regularne spacery mogą zmienić życie seniorów? Jakie korzyści kryją się za tą prostą, codzienną aktywnością? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ