Praca w Niemczech a egzekwowanie długów przez komornika

Nierzadko decyzja o podjęciu pracy jako opiekunka osoby starszej w Niemczech, czy innym kraju w Europie motywowana jest trudną sytuacją finansową w Polsce. Fakt jest taki, że zarobki opiekunek seniorów np. w Niemczech są na tyle kuszące, że często decydują się na nie opiekunki mające zadłużenie. Czy pracując w Niemczech możesz być spokojna o swoje długi? Czy komornik może je w tym czasie egzekwować?

Praca za granicą a egzekwowanie długów przez komornika

Czasami tak się zdarza, że dana osoba musi wyjechać do pracy poza granice RP, aby w krótkim czasie zarobić dużą ilość gotówki. Nierzadko związane jest to z trudną sytuacją finansową, wręcz długami i komornikiem na głowie. Z tego powodu przyszłe opiekunki udają się wówczas do agencji i poszukują wyjazdu do pracy na już. Jeśli opiekun bądź opiekunka mają doświadczenie, umiejętności i predyspozycje, to z całą pewnością w krótkim czasie może udać im się wyjechać do pracy. Czy jednak pozostawione w Polsce długi będą czekać na spłatę? Jeżeli jesteś opiekunką zatrudnioną przez polską agencję, to komornik może zająć należne do ciebie wynagrodzenie. To samo dotyczy pracy w niemieckich agencjach oraz własnej działalności.

Komornik egzekwuje dług mimo wszystko

Kiedyś osoba pracująca za granicą pozostawała często nieuchwytna przez komorników z Polski. Prawo zmieniło się na tyle, że jeśli dany dłużnik wyjedzie z Polski, to niestety nie będzie go to chroniło przed wyegzekwowaniem długu przez komornika. Do tej pory wyglądało to tak, że osoba zadłużona w państwie A, nie mogła być przedmiotem postępowania egzekucyjnego przez komornika zagranicznego w państwie B. Na mocy nowej ustawy i wzajemnej pomocy między państwami Unii Europejskiej możliwa jest egzekucja również majątku za granicą. Dlatego też po wyjeździe poza granicę Polski sprawę przejmuje komornik w kraju, w którym przebywa dłużnik. Wtedy też komornik egzekwuje dług z dochodu pozyskanego także w obcym kraju. Może również egzekwować ich majątek za granicą.

Warto pamiętać, że dotyczy to tylko długów, w których doszło do prawomocnego orzeczenia sądowego (wraz z tytułem wykonawczym). Tylko wtedy można wystąpić do zagranicznego komornika o egzekwowanie polskiego długu.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Praca w Niemczech a egzekwowanie długów przez komornika”

  • …..ktoś zapomniał dodać,że komornik poza granicami działa na podstawie prawa obowiązującego w danym kraju,tak jak i nie zajmie wynagrodzenia bazując na kwocie wolnej od zajęć sądowych w Polsce ,a oprze się na kwocie obowiązującej np. w Niemczech.
    O ile w Polsce komornik położy rękę na wypłacie a opiekunce zostawi tyle ile musi,czyli zapewne na ten moment ok.1000 złotych (strzelam,bo nie znam kwoty wolnej od zajęć w Polsce) o tyle już niemiecki komornik musi jej zostawić w Niemczech ok.1100 euro.
    Pozdrawiam

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zawód opiekunka. Co na to mąż i dzieci?

Opiekunka seniora to zawód, który coraz częściej wybierany jest przez kobiety. Na pracę poza granicami Polski decydują się panie w różnym wieku – kiedyś ten zawód kojarzony był ze starszymi […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zorganizować życie z opieką w tle?

O tym, jak bardzo zmienia się życie rodziny, gdy senior zaczyna potrzebować pomocy przy codziennych czynnościach, wiedzą wszyscy, którzy doświadczyli takiej sytuacji. Często dopiero post factum wyciągają oni wnioski, co […]

CZYTAJ DALEJ
Jak radzić sobie ze stresem w czasie pracy jako opiekunka seniora?

Praca z osobami starszymi jest pełna wyzwań. Podczas pobytu u podopiecznego może pojawić się wiele stresujących sytuacji, które będą wymagały podjęcia szybkiej i skutecznej reakcji. Jak zadbać o swój komfort […]

CZYTAJ DALEJ
Jak rozmawiać z podopiecznym? – Praktyczne wskazówki dla Opiekunów

Praca jako opiekunka osób starszych to wyjątkowe zadanie, które wymaga nie tylko troski i empatii, ale także umiejętności komunikacyjnych. W jaki sposób prowadzić rozmowy z podopiecznymi, aby budować zaufanie, zrozumienie […]

CZYTAJ DALEJ