Żywienie w chorobie Alzheimera

Początki choroby Alzheimera mogą być nagłe i niespodziewane. Najczęściej dotyczy ona osób starszych (po 65 roku życia), ale niestety, coraz częściej dotyka również młodsze pokolenie. Choroba Alzheimera jest bardzo trudna, gdyż doskwiera zarówno choremu, jak i jego najbliższym. Jest etapowa i bardzo ważnym jest, aby zacząć działać już na samym początku jej zdiagnozowania. Bardzo duże znaczenie w leczeniu chorego ma wówczas odżywianie. Osoba chora na Alzheimera powinna stosować dietę, która pomoże maksymalnie opóźnić chorobę. Poniżej podpowiadamy, jak powinno wyglądać żywienie seniora chorego na Alzheimera. Żywienie w chorobie Alzheimera:

Dieta

Dieta chorego powinna być bogata w warzywa, owoce, kasze (należy pamiętać, że w za dużych ilościach zakwaszają), razowe pieczywo i ryby morskie. Takie produkty dostarczą do organizmu seniora niezbędnych witamin, błonnika, kwasów tłuszczowych, a także flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Należy również pamiętać o tym, że według badań, jednym z czynników ryzyka jest podwyższony poziom homocysteiny, który uszkadza komórki nerwowe. Aby temu zapobiec należy spożywać bogate w kwas foliowy warzywa – sałatę, brokuły, pietruszkę, a także strączkowe – groch, fasolę i produkty pełnoziarniste (chleb razowy). Obok tych produktów ważne są w diecie osoby chorej składniki takie jak: kurkuma, pestki dyni, słonecznik, orzechy. Ponadto, dieta musi być uboga w produkty przetworzone (wędliny, słone przekąski, pieczywo z barwnikami i konserwantami).

Jak możesz pomóc osobie chorej na Alzheimera?

Pamiętaj, aby chory spożywał 5 posiłków dziennie (najlepiej, aby były w małych ilościach). Ponadto, na samym początku, gdy chory je samodzielnie, staraj się, aby brał udział również w przygotowaniu posiłków. Bardzo ważne jest także wspólne ich spożywanie. W przypadku tej choroby podopieczny może z czasem zapomnieć, że musi to robić. Tak, to straszne – jedzenie jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka, jednak w tej chorobie seniorom zdarza się (i to bardzo często) nie pamiętać o konieczności jedzenia… Bardzo ważne jest również miejsce, w którym spożywany będzie posiłek – musi być dobrze oświetlony, a nakrycie stołu mocno odróżniające się od zastawy. Dodatkowo, najlepiej, aby napoje były spożywane z butelek zabezpieczonych przed wylaniem (np. z dzióbkiem do picia). Chory na Alzheimera powinien spożywać posiłek na tacy – z czasem będzie kruszył i jadł palcami, a to ułatwi utrzymanie porządku. Opiekunka pełni w tej chorobie bardzo ważną rolę – z czasem choremu coraz trudniej będzie samodzielnie spożywać posiłki

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ