Zwyrodnienie stawu biodrowego – co robić?

Seniorzy bardzo często są osobami schorowanymi. Warto jednak pamiętać, że niektóre choroby nierzadko przez długi czas mogą być ukryte. Zdarza się tak również przy zwyrodnieniu stawu biodrowego. Jak wygląda i jak je leczyć?

Zwyrodnienie stawu biodrowego– czyli właściwie co?

Zwyrodnienie najczęściej dotyka stawów biodrowych. Polega na niszczeniu stawu. Jest to stopniowa, początkowo bezobjawowa destrukcja jego poszczególnych części. Zwyrodnienie dotyka chrząstki, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i tkanek tworzących staw. Tym samym chrząstka przestaje amortyzować ruch i zmniejsza się tarcie powierzchni stawowych. Niestety, takie zwyrodnienie prowadzi do bólu i tym samym, znacznego ograniczenia ruchu.

Jednak wszystko zależy także od rodzaju zwyrodnienia. Wyróżniamy:

zwyrodnienie pierwotne – jego przyczyną są zaburzenia metaboliczne bądź zmiany w składzie płynu stawowego. W ich wyniku chrząstka jest źle odżywiana, co prowadzi do urazów. Właśnie wtedy mogą powstawać zwyrodnienia.

zwyrodnienie wtórne – mogą powstawać w wyniku wad powstałych w okresie wzrostowo-rozwojowym czy też w wyniku urazów bądź chorób takich jak osteoporoza.

Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

Warto podkreślić, że początkowo objawy choroby nie są widoczne. Dopiero później występuje osłabienie kończyn, ból podczas chodu – może zacząć się od bólu w kolanach, dopiero później w stawach biodrowych. Dlatego też bardzo często choroba jest nierozpoznana latami. W stanach szeroko rozwiniętej choroby ból pojawia się po wysiłku i długim chodzeniu, a ustępuje po odpoczynku. W zaawansowanym stadium choroby występują bóle spoczynkowe i nocne.

Bardzo często do lekarza pacjenci udają się za późno. Po poradę udają się z dużymi bólami, gdyż nie potrafią sobie już z nimi poradzić. Nierzadko organizm nie reaguje już wtedy nawet na silne leki przeciwbólowe. Często w takich przypadkach stosowana jest rehabilitacja. Należy liczyć się również z faktem, że w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym polegające na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ