Zwyrodnienie stawu biodrowego – co robić?

Seniorzy bardzo często są osobami schorowanymi. Warto jednak pamiętać, że niektóre choroby nierzadko przez długi czas mogą być ukryte. Zdarza się tak również przy zwyrodnieniu stawu biodrowego. Jak wygląda i jak je leczyć?

Zwyrodnienie stawu biodrowego– czyli właściwie co?

Zwyrodnienie najczęściej dotyka stawów biodrowych. Polega na niszczeniu stawu. Jest to stopniowa, początkowo bezobjawowa destrukcja jego poszczególnych części. Zwyrodnienie dotyka chrząstki, warstwy podchrzęstnej kości, torebki stawowej i tkanek tworzących staw. Tym samym chrząstka przestaje amortyzować ruch i zmniejsza się tarcie powierzchni stawowych. Niestety, takie zwyrodnienie prowadzi do bólu i tym samym, znacznego ograniczenia ruchu.

Jednak wszystko zależy także od rodzaju zwyrodnienia. Wyróżniamy:

zwyrodnienie pierwotne – jego przyczyną są zaburzenia metaboliczne bądź zmiany w składzie płynu stawowego. W ich wyniku chrząstka jest źle odżywiana, co prowadzi do urazów. Właśnie wtedy mogą powstawać zwyrodnienia.

zwyrodnienie wtórne – mogą powstawać w wyniku wad powstałych w okresie wzrostowo-rozwojowym czy też w wyniku urazów bądź chorób takich jak osteoporoza.

Jak leczyć zwyrodnienie stawu biodrowego?

Warto podkreślić, że początkowo objawy choroby nie są widoczne. Dopiero później występuje osłabienie kończyn, ból podczas chodu – może zacząć się od bólu w kolanach, dopiero później w stawach biodrowych. Dlatego też bardzo często choroba jest nierozpoznana latami. W stanach szeroko rozwiniętej choroby ból pojawia się po wysiłku i długim chodzeniu, a ustępuje po odpoczynku. W zaawansowanym stadium choroby występują bóle spoczynkowe i nocne.

Bardzo często do lekarza pacjenci udają się za późno. Po poradę udają się z dużymi bólami, gdyż nie potrafią sobie już z nimi poradzić. Nierzadko organizm nie reaguje już wtedy nawet na silne leki przeciwbólowe. Często w takich przypadkach stosowana jest rehabilitacja. Należy liczyć się również z faktem, że w momencie, gdy choroba jest już w zaawansowanym stadium, podejmowana jest decyzja o leczeniu operacyjnym polegające na wszczepieniu endoprotezy stawu biodrowego.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Pułapki w pracy opiekunki za granicą. Poznaj je wszystkie i unikaj.

Praca opiekunki może kryć w sobie różne pułapki. Sprawdź, jak radzić sobie z problemami, chronić swoje prawa i czerpać satysfakcję z pracy.

CZYTAJ DALEJ
Spacery dla seniorów – dlaczego są tak ważne? Poznaj 5 korzyści!

Czy wiesz, dlaczego regularne spacery mogą zmienić życie seniorów? Jakie korzyści kryją się za tą prostą, codzienną aktywnością? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Czy seniorzy naprawdę potrzebują tylko opieki? Poznaj fakty!

Czy opieka to jedyne, czego potrzebują seniorzy? Poznaj fakty o tym, co naprawdę wpływa na ich samopoczucie. Sprawdź, co przynosi seniorom największą radość.

CZYTAJ DALEJ
Życie w służbie innym – Jak 16 lat pracy w opiece zmieniło mnie na zawsze. Prawdziwa historia Katarzyny.

Czy warto wyjechać do pracy za granicę? Jak wygląda praca opiekunki osób starszych? Jakie wyzwania i radości niesie ze sobą codzienność w tej profesji? Na te pytania odpowiada Pani Katarzyna, doświadczona opiekunka z 16-letnim stażem, która dzieli się swoimi przeżyciami. Przeczytaj prawdziwą historię i spojrzyj na świat innymi oczami.

CZYTAJ DALEJ