Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!
CZYTAJ DALEJPraca w opiece związana jest również bardzo często ze sprawami trudnymi. Jedną z nich jest śmierć seniora, która tak jak dla rodziny podopiecznego, tak i dla opiekunki jest momentem ciężkim. W tym momencie warto poruszyć kwestię Patientenverfügung, czyli dyspozycji woli pacjenta. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego w kontekście śmierci jest to bardzo ważny temat.
Patientenverfügung, czyli właściwie co?
Jest to tzw. dyspozycja woli pacjenta. 1 września 2009 roku do niemieckiego kodeksu cywilnego (BGB – Bürgerliches Gesetzbuch) weszła zmiana wprowadzająca paragraf mówiący o prawie pacjenta do odmowy przedłużania czynności życiowych (§1901a, Absatz 1 BSB). Każdy pacjent może pisemnie (bądź ustnie) zastrzec prawo do użycia wszelkich sposobów medycznych (badania lekarskie, leczenia i inne interwencje), które miałyby na celu przedłużanie życia. Taką dyspozycję może wydać tylko i wyłącznie w pełni świadomy pacjent. W momencie utraty świadomości o takiej dyspozycji może zawiadomić jego pełnomocnik. W praktyce Patientenverfügung to pisemne oświadczenie z dokładnymi danymi pacjenta, mówiące o tym, że w razie wypadku, ciężkiego stanu zdrowia bądź demencji niepozwalającej na samostanowienie pacjent nie zgadza się na konkretne czynności, np. podawanie kroplówek, sondy pokarmowej, morfiny itp.
Praktyczny wymiar dyspozycji woli pacjenta
Bardzo często opiekunki ciężko przyjmują taką dyspozycję. Nic w tym dziwnego, gdyż codzienna opieka nad seniorem sprawia, że opiekunka przywiązuje się do podopiecznego, przez co w tych ciężkich chwilach trudno znieść wolę, która mówi o zaniechaniu czynności podtrzymywania życia. Opiekunka, jak i rodzina często nie mogą zrozumieć takiego postępowania, jednak w tej kwestii najważniejsza jest wola pacjenta. To on decyduje o tym, jak mają wyglądać jego ostatnie chwile. Należy pamiętać, że taka dyspozycja nie ma nic wspólnego z eutanazją w znaczeniu polskiego prawa.
Każda opiekunka seniora powinna dowiedzieć się wcześniej, czy taka dyspozycja została wydana. Jeśli senior stworzył takie oświadczenie, to opiekunka musi wiedzieć, komu zostało powierzone pełnomocnictwo.