PRIMA APRILIS — Zmiany w przepisach! Agencje zobowiązane do zastępstw u klientów.

Zakończenie negocjacji z Niemcami

Od czerwca zeszłego roku trwały negocjacje pomiędzy Polską a Niemcami. Usługi opiekuńcze z Polski potrzebowały regulacji prawnych. W związku z wieloma problemami np. braku ustalonych i jednolitych godzin przerw oraz ilości godzin spędzonych na pracy powstała Uchwała Opiekuńcza. Minister ds. zatrudnienia Edward Konopek dzisiaj ogłosił, że podpisana uchwała wchodzi w życie już od 1 kwietnia 2019.

Ujednolicenie przepisów dot. opieki za granicą

Brakowało ujednolicenia przepisów dotyczących usług opiekuńczych świadczących przez Polki. Głównym problemem był brak kompetencji i doświadczenia firm zatrudniających. Uchwała Opiekuńcza zobowiązuje każdego pracownika Agencji Zatrudnienia na min. 2 tygodniowy wyjazd do opieki w celu poznania realiów i codzienności opiekunek. Pracownicy firm również muszą nauczyć się komunikatywnie języka obowiązującego w kraju, do którego jeżdżą opiekunki oraz pełnić całodobowy dyżur telefoniczny, tak by móc od razu rozwiązywać problemy powstałe na zleceniu.

Przy nowych kontraktach tj. rodzinach zgłoszonych do opieki na pierwsze zlecenie obowiązuję 30% wyższe wynagrodzenie. Dodatek nazwany jest „premią testingową” i wypłacany może być tylko opiekunką, które przejdą szkolenie na testera rodzin. Dzięki temu, jak zapewnia Minister Edward Konopek „zniknie problem wyjeżdżania i podpisywania długotrwałych umów z rodzinami nienadającymi się do opieki całodobowej. Testerzy rodzin mają na celu przy współpracy z Pflegedienst odrzucanie klientów, którzy powinni przebywać w Heimie.” Minister przypomina również o współpracy pomiędzy opiekunkami. „Ważne jest, aby polskie opiekunki wzajemnie się wspierały i nie pozwoliły na krzywdzenie ich przez oszustów.”

Zastępstwa u rodzin – szokujące rozwiązanie!

W związku z częstymi problemami ze znalezieniem zastępstwa powstało rozporządzenie mówiące o tym, że nie można zmusić opiekunki do przedłużenia swojego pobytu. W sytuacji, kiedy agencja nie potrafi znaleźć osoby na miejsce zjeżdżającej opiekunki jest zobowiązana do wysłania swojego pracownika biurowego, który przeszedł szkolenie z opieki nad osobami starszymi i niesamodzielnymi.

Nasza redakcja przypomina o tym, że Uchwała Opiekuńcza jest realizowana w naszym idealnym świecie. Jednak mamy nadzieję, że z okazji Prima Aprilis, chociaż troszkę udało nam się Was nabrać i pojawił się uśmiech na Waszych twarzach. Co myślicie o tym, aby powołać Edwarda Konopka do reprezentowania naszych praw?

Skomentuj artykuł

Dodaj komentarz

[nextend_social_login provider="facebook"]

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ