Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJW zawodzie opiekunki bardzo ważna jest umiejętność odpowiedniego dbania o pacjentów. Wiąże się często ze wstydliwymi dla pacjenta, a dla opiekunki dość nieprzyjemnymi czynnościami. Dlatego ważne jest aby Opiekunka nie tylko miała doświadczenie i umiejętności potrzebne wykonywania czynności opiekuńczych. Przede wszystkim powinna mieć ona podejście i po prostu być wyrozumiałą dla niepełnosprawności podopiecznego. Zmiana pieluch należy do tych krępujących momentów kiedy podopieczny jest bezradny, a my musimy wykonać czynność tak, aby zrobić to szybko i sprawnie. Często młode pielęgniarki, które dopiero zaczynają pracę zawodową mają z tym dość duży problem. Jednak zmiana pieluchy nie jest trudna, a jej odpowiednie wykonanie to tylko chwila.
Jak sprawnie zmienić pieluchę, bez większego wysiłku fizycznego?
- Przede wszystkim opiekunka musi pamiętać, że zmiana pampersa to dla osoby chorej bardzo krępująca czynność. Dlatego zawsze należy ją wykonywać, gdy w pobliżu nie ma innych osób.
- Najważniejsze podczas zmiany pampersa jest dobranie odpowiednich preparatów pielęgnujących, które zapobiegają odparzeniom skóry oraz wybór techniki. Jeśli pacjent jest w stanie współpracować z pielęgniarką oraz wykonywać proste czynności takie jak delikatne uniesienie pośladków, zmiana pampersa będzie przebiegała sprawnie i nie dostarczy wielu trudności osobie pielęgnującej.
- Najczęściej opiekunka musi wykonywać zmianę pampersa osobom, które nie są w stanie z nią współpracować. Najlepsza metoda, która nie obciąży kręgosłupa opiekunki polega na odpowiednim ułożeniu pacjenta. A mianowicie osoba pielęgnująca powinna zgiąć jedną rękę chorego w łokciu i przewrócić pacjenta na klatkę piersiową, oraz zgiąć jego przeciwległą nogę w stawie kolanowym. Następnie ułożyć chorego na boku w kierunku zgiętej ręki. Kiedy pacjent jest już ułożony w pozycji bocznej należy delikatnie usunąć pampersa, oczyścić okolice intymne oraz posmarować preparatem, który zapobiega odparzeniom. Następnie podkładamy świeżą pieluchę, oraz przekładamy pacjenta na plecy. Kolejnym krokiem jest zapięcie pieluch na przeciwległym boku. Przekładamy pacjenta na drugi bok wykorzystując tą samą technikę. Wszystkie czynności należy wykonywać bardzo delikatnie!
Pierwsze zmiany pieluch osobom starszym na pewno dostarczają opiekunce wiele trudności, natomiast jeśli dojdzie do wprawy i dobrze opanuje technikę, zmiana pampersa będzie przebiegała sprawnie i bezproblemowo. Ważna jest również dobrze dobrana dieta do stanu zdrowia podopiecznego. Dzięki racjonalnej diecie również ułatwimy swoje obowiązki.