Zgubiłam dokumenty w Niemczech – co zrobić?

Zgubienie paszportu, dowodu osobistego czy prawa jazdy może zdarzyć się każdemu. Jeśli jesteś opiekunką bądź opiekunem i znajdujesz się w tej trudnej sytuacji – nie martw się. Sytuacja jest łatwa do opanowania.

Po pierwsze: zgłoszenie

Osoby, które utracą dowód osobisty, prawo jazdy, paszport bądź inne dokumenty powinny niezwłocznie powiadomić niemiecką policję. Ponadto ważne jest również to, aby powiadomić także polski konsulat bądź ambasadę. I tak w przypadku paszportu, należy to zrobić osobiście w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Godziny urzędowania to: poniedziałek, środa, czwartek, piątek od 09.00 do 14.00, wtorek od 13.00 do 18.00. Gdy natomiast zgubisz dowód osobisty możesz dokonać tego w placówce konsularnej osobiście bądź w formie pisemnej za pomocą poczty lub faksu wyłącznie na specjalnym formularzu pod tym adresem: formularz. Nie można natomiast zgłaszać utraty dokumentów telefonicznie. Warto podkreślić, że w przypadku utraty dokumentu tożsamości nie trzeba dokonywać rezerwacji terminu wizyty.

Utrata dokumentów zgłoszona. Co dalej?

Po zgłoszeniu utraty dokumentów masz pewność, że nikt się już nimi nie posłuży. Ponadto, po zgłoszeniu dany dokument zostaje unieważniony, więc nie tylko przypadkowa osoba, która by go znalazła, ale również Ty, nie będziesz mogła się już nimi posłużyć. Pozostaje tylko uzyskanie nowego dokumentu. I tak, po zgłoszeniu zagubienia dowodu tożsamości nie można wyrobić go poza Polską. Dlatego też nieodpłatnie, na żądanie wydawane jest oświadczenie o utracie takowego dokumentu i jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego. Należy pamiętać jednak, że zaświadczenie nie zastępuje dokumentu tożsamości i jest ważne nie dłużej niż przez 2 miesiące. W dowolnej jednostce konsularnej można uzyskać nowy paszport, jednak należy się liczyć z długim czasem oczekiwania i kosztami.

Można uzyskać następujące dokumenty:

  • paszport 10-letni (okres oczekiwania około 5-8 tygodni, koszt 110, – EUR)
  • paszport tymczasowy na czas oczekiwania na wydanie paszportu 10-letniego (dopłata 15 EUR)
  • paszport tymczasowy na powrót do kraju – ważny przez krótki czas, wydawany dla osób nie zamieszkałych w Niemczech (40 EUR), raczej mało przydatny osobom pracującym w opiece. Można uzyskać go w ciągu kilku dni roboczych.

Jeśli jednak Twój paszport był wydany w ciągu ostatnich 10 lat, to uzyskanie nowego paszportu może się nawet skrócić do kilku godzin. Wtedy należy się liczyć z kosztem dodatkowych 30 EUR.
Ponadto, jeśli osoba zgubiła prawo jazdy może się o nie ponownie ubiegać w polskim urzędzie. W Niemczech mogą uzyskać je tylko osoby mieszkające tu na stałe.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ