Zapobieganie odleżynom – fakty i mity

Odleżyny to zmora każdej osoby unieruchomionej na pewien czas w pozycji leżącej lub siedzącej, dlatego zapobieganie odleżynom u podopiecznego jest bardzo ważnym aspektem pracy opiekunki. Bardzo często powstają u osób, które cały dzień leżą w łóżku (chociaż odleżyny często dotyczą również osób poruszających się na wózkach inwalidzkich). Nie jest łatwo się ich pozbyć – pojawiają się bardzo szybko i długo się goją. Bardzo często leczenie wymaga nie tylko pomocy pielęgniarki, ale również lekarza. Jednak jak to bywa ze wszystkim i wokół odleżyn robi się głośno, co prowadzi do powstawania wielu mitów… Poniżej 4 stwierdzenia, które bardzo często określane są w kategoriach MIT/PRAWDA.

Odleżyny należy leczyć „na sucho” – MIT

Całkiem niedawno w powszechnej opinii panowało przekonanie, że odleżyny należy leczyć tylko i wyłącznie przy pomocy suchych opatrunków. Dzisiaj stosujemy opatrunki mokre, które skracają leczenie nawet o 50%! To właśnie leczenie przy pomocy mokrych opatrunków jest bardziej skuteczne.

Dieta nie ma znaczenia w leczeniu odleżyn – MIT

Chory, który ma odleżyny najpewniej ma również niedobory pokarmowe. Tym samym, aby pozbyć się ich, należy je uzupełnić. Zadbaj, aby w jadłospisie pacjenta było dużo białka (jajka, ser, indyk, wołowina, ryby), witaminy A, E i C (papryka, pietruszka, porzeczki, morele, marchewka), a także spora liczba wypijanych płynów (około 2 litry dziennie).

Pozycję chorego należy zmieniać co 2 godziny – PRAWDA

Gdy chory jest unieruchomiony należy wspomóc go w zmianie pozycji. Co 2 godziny należy zmieniać jego pozycję na przemian i układać go: na brzuchu, na plecach, na siedząco i na boku. Tym samym z pewnością unikniemy odleżyn. Dodatkowo, należy pamiętać, że chorego należy unieść i podnieść, a nie przesunąć – mogą się wtedy pojawić rany i otarcia na jego skórze.

Zaniedbanie odleżyn może doprowadzić do zgonu – PRAWDA

Należy pamiętać, że odleżyny powstają bardzo szybko, powoli się goją i co gorsza, zaniedbane mogą doprowadzić nawet do śmierci! Rozległa martwica może atakować również mięśnie i kości. W ciele powstają jamy, z których wydobywa się masa tkanek. Bardzo łatwo w takiej sytuacji o sepsę, czyli zakażenie całego organizmu. Z tego powodu zapobieganie odleżynom jest bardzo ważne.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ