Za co powinna płacić opiekunka, a za co nie ?

Opieka nad seniorem związana jest z braniem udziału w jego codziennym życiu. Mieszkając z podopiecznym bardzo często opiekunka oprócz tego, że zarabia, ma wliczone w pracę wiele profitów. Za co powinna płacić opiekunka, a za co nie? Odpowiadamy na podstawie pytań opiekunek z forum dla seniorów.

Ania, Berlin:
„Mieszkam z podopieczną w mieszkaniu, mieszkamy tylko we dwie. Rodzina ostatnio przyniosła rachunki i zaczęła się żalić, że jakoś za dużo zużyłyśmy wody. Że przed moim przyjazdem tak wysokich rachunków nie było. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Nie chce tego płacić… Powiedzieli, że mam się dorzucić.”

– Ania w żadnym wypadku nie powinnaś przejmować się takim rachunkiem. W umowie najpewniej jest napisane, że takie rachunki pokrywa rodzina. Fakt jest taki, że rachunki wzrosły po jej przyjeździe, jednak rodzina powinna obliczyć to wcześniej i wziąć pod uwagę taką okoliczność.

Joasia, Koln
„Raz w tygodniu chodzę w weekend z podopiecznym do teatru, a później na kolację do restauracji. To weekend, w sumie mój czas wolny, rodzina poleciła, że mam tylko odwozić podopiecznego, ale jemu zależy, żebym chodziła z nim, bo co ma tak sam chodzić. Powinna opłacać bilet i rachunek?”

– Joasia powinna uzgodnić to wcześniej z rodziną. Wiadomo, dużo zależy tutaj od seniora, jednak to rodzina poprzez agencję zatrudnia opiekunkę i to ona ma głos decyzyjny. Na miejscu Joasi z pewnością porozmawiałabym o tym z rodziną, żeby później nie było zdziwienia, gdy rodzina każe zwrócić pieniądze wydane na bilety i rachunki.

Gabi, Monachium
„Jeżdżę codziennie po zakupy, dodatkowo po obiedzie odwożę także podopiecznego do ośrodka kultury na szachy. Jeździmy moim samochodem. Ostatnio powiedziałam rodzinie, że powinni mi zwracać za benzynę, po czym córka seniora powiedziała, żebym chodziła zamiast woziła się samochodem… Co robić?”

– Gabi w tej sytuacji jest jak „mądry Polak po szkodzie”. Niestety, nie uzgadniając tego wcześniej z rodziną poczyniła jakieś czynności. Córka podopiecznego ma prawo nie zwrócić pieniędzy za benzynę. Jeśli Gabi nie odpowiada chodzenie, to powinna porozmawiać o tym z córką, następnie ustalić sposób rozliczenia.

Skomentuj artykuł

Jedna opowiedź do wpisu “Za co powinna płacić opiekunka, a za co nie ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Zmiana czasu za granicą. Jak przestawić się na nowe godziny.

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza przestawienie naszych zegarów o godzinę do przodu. Niestety nie sprzyja to osobom chorym dla których jedna godzina różnicy potrafi zaburzyć dobory cykl dnia. […]

CZYTAJ DALEJ
Jak zostać opiekunką? Zdobywaj kwalifikacje niezbędne do pracy.

Myślisz o rozpoczęciu pracy w zawodzie opiekunki/opiekuna osób starszych? A może chcesz rozwijać wiedzę i umiejętności, które umożliwią wzrost wynagrodzenia i awans?

CZYTAJ DALEJ
Jak wyjść ze spirali długów? Zapytaliśmy o to eksperta.

Poprosiliśmy o pomoc eksperta, który podpowie, co mogą zrobić osoby mierzące się z problemem zadłużenia.

CZYTAJ DALEJ
Praca Opiekunki w Święta: Czy warto pozostać z podopiecznym?

Podjęcie decyzji o pracy w Święta jako opiekunka osoby starszej to niełatwy wybór, który wymaga rozważenia wielu czynników.

CZYTAJ DALEJ