Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJPraca w charakterze opiekunki osoby starszej staje się coraz bardziej popularna. Osoby, które zastanawiają się, jak rozpocząć swoją przygodę z pracą w tym charakterze czasami decydują się na kursy. Czy to właściwa droga? Kursy bardzo często są kosztowne. Czy warto inwestować w kursy dla opiekunek ? Czy taka inwestycja pomoże im w znalezieniu idealnej pracy?
Jak wygląda kurs dla opiekunki?
Kurs dla opiekunki osoby starszej może trwać nawet kilka tygodni. Jest to związane z tym, że w ramach kursu odbywają się zajęcia zarówno teoretyczna, jak i praktyczne. Codziennie zajęcia trwają kilka godzin (dochodzą nawet do 8). W ich trakcie kursanci uczą się przede wszystkim: pierwszej pomocy, pielęgnacji i troski o seniora, psychologii osób starszych i wielu innych, przydatnych kwestii. Oprócz teorii jest też wiele zajęć praktycznych. Nauczysz się m.in.: jak zmienić pampersa osobie starszej, jak dokonać transferu osoby niepełnosprawnej, jak dbać o stomię. Bardzo często kursy w swoim programie mają również praktyki, które należy odbyć w placówkach zajmujących się osobami starszymi. Dzięki temu oprócz umiejętności, zyskujesz również doświadczenie będące świetnym wpisem do CV.
Kurs to zaleta, ale czy jest to warunek konieczny?
Kurs dla opiekunki osoby starszej jest bardzo przydatny. Jednak należy pamiętać, że nie jest to konieczność i raczej w żadnej ofercie pracy nie będzie wymogiem. Obecnie agencje pracy największą wagę przywiązują do umiejętności i doświadczenia. I tak często zostają przyjęte panie, które mają doświadczenia w opiece nad osobą z własnej rodziny. Nie mają kursów, a umiejętności zdobyły tylko przy tej jednej osobie. Podstawą jest praca z pacjentem, empatyczne podejście i pozytywne nastawienie. Oczywiście, opiekunka seniora powinna mieć też wiele innych cech, jednak to czy potrafi zająć się seniorem w sposób odpowiedzialny i profesjonalny jest kluczową kwestią. Osoba, która odbędzie kurs często bez kontaktu z drugą osobą (nie wszystkie obejmują praktyki z seniorami) może nie poradzić sobie w rzeczywistej pracy. Warto zastanowić się nad zajęciami praktycznymi i uzyskaniem doświadczenia – wtedy uzyskanie oferty z pewnością nie będzie trudne!
Czy warto inwestować w kursy dla opiekunek ? Naszym zdaniem TAK
Jedna opowiedź do wpisu “Czy warto inwestować w kursy dla opiekunek ?”
Możliwość komentowania jest wyłączona.