Udar – opieka nad chorym

Udar to jedna z trzech, głównych przyczyn zgonów w Polsce – zaraz po zawale i chorobach nowotworowych. Występuje wtedy, gdy nastąpi wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) lub gdy nastąpi zatrzymanie jej dopływu (udar niedokrwienny), co ostatecznie prowadzi do porażenia mięśni, niedowładu, trudności w poruszaniu, mówieniu, a także połykaniu. Opieka pielęgniarska nad chorym po udarze wymaga dużej wiedzy, która odpowiednio wykorzystana pozwoli odzyskać mu utraconą sprawność.

Opieka w domu, czyli udar i co dalej?

Pobyt chorego w szpitalu jest z reguły bardzo krótki, dlatego po powrocie do domu taki pacjent potrzebuje profesjonalnej opieki. Dużo zależy również od zaangażowania rodziny i domowników. Powrót ze szpitala musi być poprzedzony gruntownym przygotowaniem domu. Chory powinien mieć specjalnie przygotowany pokój – łóżko, najlepiej z automatycznym zagłówkiem, materac przeciwodleżynowy, drabinka ułatwiająca podnoszenie, a także chodzik lub wózek (w zależności od stanu zdrowia) i szafkę przy łóżku chorego, aby mógł trzymać obok siebie najbardziej potrzebne mu rzeczy. I tak np. gdy stawiamy choremu kubek na szafce, róbmy to zawsze po stronie porażonej – chory będzie mógł aktywizować chorą stronę ciała. Poniżej, kilka ważnych wskazówek:

  • Ubranie zdejmuj zawsze zaczynając od strony zdrowej, a później chorej, a przy ubieraniu – najpierw ręka chora, później zdrowa (dot. również spodni).
  • Co 1-2 godziny zmieniaj pozycję chorego.
  • W celu pobudzenia krążenia 2 razy dziennie oklepuj plecy chorego.
  • Wykonuj z chorym proste ćwiczenia oddechowe, np. naśladowanie dmuchania materaca.

Rehabilitacja po udarze

Chory przebywający w domu musi zostać oceniony przez wykwalifikowanego lekarza i pielęgniarkę – na tej podstawie zostanie określony stopień zaawansowania niedowładu, a także zostaną wydane zalecenia rehabilitacyjne. Chory musi zostać poddany nie tylko rehabilitacji ruchowej, ale również rehabilitacji logopedycznej (np. pomocna będzie tablica z literami na magnesy – wskazujemy choremu literę i ją wypowiadamy, później wskazujemy i prosimy, aby to chory wypowiadał litery) i w zakresie codziennych czynności (zachęcanie chorego do wykonywania czynności higienicznych, motywowanie).
Pamiętajmy jednak, że chory potrzebuje przede wszystkim cierpliwości opiekunów.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ