Udar – opieka nad chorym

Udar to jedna z trzech, głównych przyczyn zgonów w Polsce – zaraz po zawale i chorobach nowotworowych. Występuje wtedy, gdy nastąpi wylew krwi do mózgu (udar krwotoczny) lub gdy nastąpi zatrzymanie jej dopływu (udar niedokrwienny), co ostatecznie prowadzi do porażenia mięśni, niedowładu, trudności w poruszaniu, mówieniu, a także połykaniu. Opieka pielęgniarska nad chorym po udarze wymaga dużej wiedzy, która odpowiednio wykorzystana pozwoli odzyskać mu utraconą sprawność.

Opieka w domu, czyli udar i co dalej?

Pobyt chorego w szpitalu jest z reguły bardzo krótki, dlatego po powrocie do domu taki pacjent potrzebuje profesjonalnej opieki. Dużo zależy również od zaangażowania rodziny i domowników. Powrót ze szpitala musi być poprzedzony gruntownym przygotowaniem domu. Chory powinien mieć specjalnie przygotowany pokój – łóżko, najlepiej z automatycznym zagłówkiem, materac przeciwodleżynowy, drabinka ułatwiająca podnoszenie, a także chodzik lub wózek (w zależności od stanu zdrowia) i szafkę przy łóżku chorego, aby mógł trzymać obok siebie najbardziej potrzebne mu rzeczy. I tak np. gdy stawiamy choremu kubek na szafce, róbmy to zawsze po stronie porażonej – chory będzie mógł aktywizować chorą stronę ciała. Poniżej, kilka ważnych wskazówek:

  • Ubranie zdejmuj zawsze zaczynając od strony zdrowej, a później chorej, a przy ubieraniu – najpierw ręka chora, później zdrowa (dot. również spodni).
  • Co 1-2 godziny zmieniaj pozycję chorego.
  • W celu pobudzenia krążenia 2 razy dziennie oklepuj plecy chorego.
  • Wykonuj z chorym proste ćwiczenia oddechowe, np. naśladowanie dmuchania materaca.

Rehabilitacja po udarze

Chory przebywający w domu musi zostać oceniony przez wykwalifikowanego lekarza i pielęgniarkę – na tej podstawie zostanie określony stopień zaawansowania niedowładu, a także zostaną wydane zalecenia rehabilitacyjne. Chory musi zostać poddany nie tylko rehabilitacji ruchowej, ale również rehabilitacji logopedycznej (np. pomocna będzie tablica z literami na magnesy – wskazujemy choremu literę i ją wypowiadamy, później wskazujemy i prosimy, aby to chory wypowiadał litery) i w zakresie codziennych czynności (zachęcanie chorego do wykonywania czynności higienicznych, motywowanie).
Pamiętajmy jednak, że chory potrzebuje przede wszystkim cierpliwości opiekunów.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Jak uniknąć wypalenia zawodowego pracując jako Opiekunka seniorów? TOP 7 sprawdzonych metod.

Poznaj sprawdzone sposoby, które pomogą Ci uniknąć wypalenia zawodowego pracując w opiece! Przedstawiamy TOP 7 sprawdzonych metod!

CZYTAJ DALEJ
Opiekunka osób starszych – ile powinna zarabiać i od czego to zależy?

Ile powinna zarabiać opiekunka, by jej praca była odpowiednio wynagradzana? Wysokość stawek zależy od wielu czynników – zarówno po stronie opiekunki, jak i rodzin zatrudniających. Dowiedz się więcej!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy nie chcą opiekunek. Co jest przyczyną? Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń!

Dlaczego polskie opiekunki w Niemczech tracą pracę? Badania rzucają światło na aktualne trendy i przyszłość branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ