Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.
CZYTAJ DALEJZa pasem Wielkanoc. Pracując poza granicami Polski jako opiekun osoby starszej często ten czas spędzasz w pracy. Czy w Niemczech Wielkanoc obchodzona jest tak jak w Polsce? Jakie zwyczaje i tradycje panują u naszych sąsiadów?
Ostern, czyli Święta Wielkanocne w Niemczech
Opiekunki i opiekunowie osób starszych, którzy zostają na Święta Wielkanocne w Niemczech mogą szybko zorientować się, że czas ten obchodzony jest podobnie, jak w Polsce. Oczywiście każdy land ma swoje zwyczaje i tradycje (wynika to ze zróżnicowania wyznaniowego landów), jednak w całych Niemczech Wielkanoc obchodzona jest podobnie jak w Polsce, z pewnymi niuansami. Warto o nich wiedzieć wcześniej, dlatego też koniecznie poznaj różnice między Świętami Wielkanocnymi w Polsce a w Niemczech.
Jak to wygląda w praktyce?
Różnice można zobaczyć już w Wielki Czwartek, który w Niemczech nazywany jest Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag). Tego dnia maluje się jajka na zielono, a w wielu landach panuje tradycja zjedzenia czegoś zielonego.
Święta Wielkanocne rozpoczynają się u naszych sąsiadów w Wielki Piątek, zwanym również Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W ten dzień Niemcy mają już dzień wolny od pracy. Jako że jest to dzień śmierci Chrystusa w Polsce wierni przestrzegają ścisłego postu – tutaj nie ma takiego zwyczaju.
Wielka Sobota (Karsamstag lub Stiller Samstag) jest dniem wyciszenia i nie odprawia się wtedy mszy. Nie ma tu jednak zwyczaju święcenia pokarmów. Wieczorem odbywają się obrzędy ognia, podczas których rozpalane są ogniska przed kościołami. Następnie odpala się od nich świece paschalne, które towarzyszą w domach podczas całych świąt.
Obchody Niedzieli Wielkanocnej (Ostersonntag) praktycznie nie różnią się od świętowania w Polsce. Niemcy rozpoczynają dzień od mszy, następnie jedzą świąteczne śniadanie, po którym dzieci szukają słodyczy podarowanych od wielkanocnego zająca.
Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) to czas dla rodziny i znajomych. Nie istnieje tu tradycja Śmigusa-Dyngusa.
Święta Wielkanocne spędzane przez opiekunów seniorów w Niemczech mogą być ciekawym doświadczeniem. Z pewnością będą to dni, w których zasmakujesz nowej kultury i nieco innych tradycji.