Święta Wielkanocne w Niemczech – zwyczaje i tradycje

Za pasem Wielkanoc. Pracując poza granicami Polski jako opiekun osoby starszej często ten czas spędzasz w pracy. Czy w Niemczech Wielkanoc obchodzona jest tak jak w Polsce? Jakie zwyczaje i tradycje panują u naszych sąsiadów?

Ostern, czyli Święta Wielkanocne w Niemczech

Opiekunki i opiekunowie osób starszych, którzy zostają na Święta Wielkanocne w Niemczech mogą szybko zorientować się, że czas ten obchodzony jest podobnie, jak w Polsce. Oczywiście każdy land ma swoje zwyczaje i tradycje (wynika to ze zróżnicowania wyznaniowego landów), jednak w całych Niemczech Wielkanoc obchodzona jest podobnie jak w Polsce, z pewnymi niuansami. Warto o nich wiedzieć wcześniej, dlatego też koniecznie poznaj różnice między Świętami Wielkanocnymi w Polsce a w Niemczech.

Jak to wygląda w praktyce?

Różnice można zobaczyć już w Wielki Czwartek, który w Niemczech nazywany jest Zielonym Czwartkiem (Gründonnerstag). Tego dnia maluje się jajka na zielono, a w wielu landach panuje tradycja zjedzenia czegoś zielonego.

Święta Wielkanocne rozpoczynają się u naszych sąsiadów w Wielki Piątek, zwanym również Cichym Piątkiem (Stiller Freitag). W ten dzień Niemcy mają już dzień wolny od pracy. Jako że jest to dzień śmierci Chrystusa w Polsce wierni przestrzegają ścisłego postu – tutaj nie ma takiego zwyczaju.

Wielka Sobota (Karsamstag lub Stiller Samstag) jest dniem wyciszenia i nie odprawia się wtedy mszy. Nie ma tu jednak zwyczaju święcenia pokarmów. Wieczorem odbywają się obrzędy ognia, podczas których rozpalane są ogniska przed kościołami. Następnie odpala się od nich świece paschalne, które towarzyszą w domach podczas całych świąt.

Obchody Niedzieli Wielkanocnej (Ostersonntag) praktycznie nie różnią się od świętowania w Polsce. Niemcy rozpoczynają dzień od mszy, następnie jedzą świąteczne śniadanie, po którym dzieci szukają słodyczy podarowanych od wielkanocnego zająca.

Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag) to czas dla rodziny i znajomych. Nie istnieje tu tradycja Śmigusa-Dyngusa.

Święta Wielkanocne spędzane przez opiekunów seniorów w Niemczech mogą być ciekawym doświadczeniem. Z pewnością będą to dni, w których zasmakujesz nowej kultury i nieco innych tradycji.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Podróż do pracy za granicą bez stresu? Sprawdź, jak Sindbad Transfer pomaga opiekunkom wyjeżdżającym do Niemiec

Pierwszy wyjazd do pracy jako opiekunka w Niemczech może być stresujący. Dzięki współpracy z Sindbad Transfer, podróż staje się komfortowa i bezpieczna. Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
7 skutecznych sposobów na przełamanie bariery językowej

Nauka niemieckiego nie musi być trudna ani czasochłonna. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą Ci szybko opanować język!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ