Stres przed pierwszym wyjazdem – jak sobie z nim radzić ?

Pierwszy wyjazd opiekunki do pracy może być stresującym wydarzeniem. Bardzo często wywołuje to wiele niepotrzebnych, negatywnych emocji. Jednak stres jest również potrzebny. Jak sobie z nim radzić? Co robić, gdy stres paraliżuje?

Stres – negatywne czy pozytywne doświadczenie?

Warto podkreślić, że o stresie najczęściej mówi się w jego negatywnym znaczenie. Stres kojarzy się głównie z niemiłymi doświadczeniami, z jakimiś problemami i rozterkami. Należy zauważyć, że stresujemy się także w tych przyjemnych momentach – oczekiwanie na ślub, wakacje czy awans. Jak to możliwe? Stres to reakcja organizmu wyzwalająca energię uruchamiająca procesy, które umożliwiają poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją. Dlatego też doświadczając czegoś nowego, nieznanego i co ma ważny wpływ na sytuację życiową – także rozpoczęcie pracy w opiece – związane jest ze stresem. Jest to tym samym sytuacja nie do uniknięcia.

Jak radzić sobie ze stresem?

Na początku zastanów się, co jest źródłem nerwów. Czy stres wiąże się np. z tym, że nie jesteś pewna, że podjęłaś dobrą decyzję? Czy może z tym, czy sobie poradzisz? A może powód jest jeszcze inny – np. czy rodzina podopiecznego cię polubi? Przede wszystkim, pamiętaj o powodach, dzięki którym zdecydowałaś się na wyjazd. Miej przed oczami swój cel – to z pewnością skłoni cię do działania. Dodatkowo, daj sobie możliwość rozmowy z bliskimi. Zadbaj o to, aby również na miejscu kontakt z nimi był prosty. Pamiętaj także o korzyściach płynących z wyjazdu – poznasz kraj i nową kulturę, spróbujesz nowego jedzenia, podszkolisz swój język. Warto postarać się o to, aby oswoić stres. W gruncie rzeczy zawsze tak jest na początku i każdy tego doświadcza – jeśli podejdziesz do tych emocji świadomie, to będą budujące, a nie niszczące. Pamiętaj, ile już pracy włożyłaś w to, aby wyjechać do pracy – nie zamartwiaj się, co będzie, a spraw, aby był to dobry wyjazd. Ciesz się myślą o nim, zaplanuj sobie pierwsze dni, zrób listę, co chcesz zobaczyć w tym kraju, czego spróbować. To nastroi cię pozytywnie. Powodzenia!

Dodaj opinię

Jedna opowiedź do wpisu “Stres przed pierwszym wyjazdem – jak sobie z nim radzić ?”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ