Starczy głód – jak sobie z nim poradzić?

Podopieczna bądź podopieczny ciągle mówi, że odczuwa głód? Często domaga się jedzenia między porami posiłków? Przyczyną może być starczy głód – każda opiekunka seniora powinna wiedzieć, o tym zjawisku.

Metabolizm seniora

Bardzo ważną kwestią jest spowolnienie metabolizmu w wieku podeszłym. Właśnie wtedy organizm zwalnia, przez co potrzebuje więcej czasu chociażby na trawienie. Dlatego też tak istotnym jest, aby nawyki żywieniowe seniorów uległy zmianie. Opiekunka seniora powinna dbać o to, aby spożywane przez podopiecznego posiłki były lekkostrawne, a także, aby dostarczały mu wszelkich potrzebnych składników odżywczych. Spowolniony metabolizm seniora w połączeniu z nieodpowiednią dietą jest gwarancją niedoborów, a w konsekwencji – wielu chorób. Dlatego też, jednym z obowiązków opiekunki osoby starszej jest dbanie o prawidłowe nawyki żywieniowe seniora.

Starczy głód – skąd się bierze?

Z reguły u osób starszych, wraz z wiekiem zanika zmysł powonienia i smaku, co związane jest również z brakiem apetytu. Jest jednak również grupa osób, u których wręcz odwrotnie, stwierdza się tzw. starczy głód. Seniorzy mimo spożywanych regularnie posiłków, domagają się jedzenia również między nimi, a nawet są skłonni do podjadania w nocy. Dlaczego pojawia się u tych seniorów starczy głód? Powodów jest wiele. Pierwszym z nich mogą być współistniejące choroby. Starczy głód bardzo często występuję w chorobie Alzheimera czy też podczas demencji starczej. Może być to związane z „jedzeniem na zapas”. Osoby te mogą przypominać sobie czas biedy, wojny i tym samym usiłować zjeść jak najwięcej. Kolejnym powodem może być „zajadanie problemów”. Stres czy problemy emocjonalne mają wpływ na pojawienie się starczego głodu, dlatego bardzo ważnym jest, aby opiekunka seniora wspierała go w trudnościach, dbała o jego nastrój i wspomagała w pozytywnym myśleniu. Ponadto, warto pamiętać, że starczy głód może brać się także z nudy. Opiekunka musi zadbać, aby podopieczny nie popadł w rutynę, a jego codzienna aktywność była zmienna.

Sprawdź również

Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Praca jako opiekunka osób starszych: Jak radzić sobie z rozłąką podczas Świąt?

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą może być trudna w okresie Świąt. Poznaj sposoby na radzenie sobie z tęsknotą i przeżyj radośnie święta.

CZYTAJ DALEJ
Aktywny senior – pomysły na aktywność fizyczną seniora

Aktywny senior to zdrowy senior! Zadbaj o sprawność i mobilność seniora, by poprawić jego zdrowie i samopoczucie!

CZYTAJ DALEJ
Praca w święta jako Opiekunka seniora – Czy warto pracować podczas świąt?

Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na pracę w święta jako Opiekunka seniora. Odkryj korzyści finansowe, satysfakcję z pomocy oraz nowe świąteczne tradycje.

CZYTAJ DALEJ
Aktywność fizyczna jako klucz do radości życia seniorów

Ruch to zdrowie, każdy to wie! Ale jak bardzo ma to wpływ na życie osób starszych? Sprawdź ile może zdziałać aktywność fizyczna dla seniora!

CZYTAJ DALEJ