Jak nie stracić nerwów w pracy. Sposoby na zachowanie spokoju.

Sposoby na zachowanie spokoju.

Ten kto pracował w opiece wie, że czasami ciężko zachować spokój. Nawet osoby bardzo cierpliwe mają gorsze dni. Jeśli nałożą się one z obniżonym nastrojem podopiecznego potrzeba dużo siły aby nie wyjść z siebie. Zapraszamy do poradnika w którym zdradzimy parę sposobów na uspokojenie się w sytuacjach nerwowych. Poniższe rady skierowane są dla każdej z grupy osób. Zarówno tych, które wolą w ciszy znaleźć rozwiązanie, jak i tych które „roznosi” podczas nerwów. Oczywiście poniższe sposoby to nie wszystkie jakie istnieją. Wybraliśmy te, które naszym zdaniem są najciekawsze i przez nas sprawdzone.

Chwila na oddech

Czasami ciężko znaleźć dłuższa chwilę w ciągu dnia kiedy będziemy mogli usiąść i wyłączyć myśli. Jeśli jednak masz na to szansę skorzystaj z niej. Wystarczy usiąść, zamknąć oczy i oddychać. Liczyć wdechy i skupić się tylko na tym. Nie dopuszczaj do głowy innych myśli. Ważne jest to aby usiąść lub położyć się w wygodnej pozycji, w pomieszczeniu gdzie nikt nam nie będzie przeszkadzał. Minuta takiego wyciszenia wystarczy aby poczuć różnicę i spokój. Jeśli poczujesz, że ten sposób jest dla Ciebie dobry warto abyś zainteresowała się medytacją.

Kiedy ponoszą Cię nerwy

Są momenty kiedy, roznosi Cię ze złości i nie potrafisz wysiedzieć w miejscu. A dodatkowo sytuacja nie pozwala na oddalenie się od podopiecznego. Tutaj z pomocą przychodzi gniotek antystresowy. Występuje on w wielu postaciach. Od piłeczki, przez „winogrona” aż po chyba każdemu znany z odpustów balon z mąką. Co daje nam gniotek? Ściskając piłeczkę napinamy mięśnie. Na szczęście podczas rozluźniania ciała również następuje poczucie rozluźnienia. Warto również na ile to możliwe napiąć największą ilość mięśni aby efekt był większy. Gniotka zawsze warto mieć pod ręką.

Dobre słowo

Jeśli jesteś osobą wierzącą możesz w trudnych momentach powtarzać cytat z Biblii. Ja osobiście stosuje mówienie w myślach mojego celu, który łatwiej będzie mi osiągnąć dzięki zarobionym w pracy pieniądzom np. „Po powrocie wprowadzę się do mojego nowego mieszkania”, „Spłacę kredyt i zapłacę córce za studia”. Warto wypisać sobie listę rzeczy, które chcemy zrobić w najbliższym czasie. Niech to będzie 5 rzeczy, które kupię lub zrobię w ciągu najbliższego roku np. pojadę do Włoch. W czasie złości lub wzmożonej tęsknoty za domem wróć do tej listy. Wtedy łatwiej będzie Ci przetrwać kryzys, bo przecież masz jeszcze tyle do zrobienia. W czasie ekstremalnej złości wyobraź sobie, że jesteś już w trakcie wycieczki do Włoch i właśnie siedzisz na plaży. Wizualizacja celów to skuteczny sposób na oderwanie się od nerwowych sytuacji.

Ekstremalne sposoby na ekstremalne nerwy

Jeśli masz do dyspozycji samochód lub masz w pobliżu niezamieszkaną przestrzeń łatwiej będzie Ci skorzystać z tej rady. Wykrzycz się. Przez cały dzień tłumisz emocje, uśmiechasz się mimo, że nie zawsze masz na to ochotę. Jadąc autem włącz głośno muzykę (oczywiście kiedy jedziesz sama) i zacznij krzyczeć. Mogą to być słowa, może to być zwykłe „A”. Znajdź miejsce, gdzie nikt nie będzie Cię słyszał i odreaguj to wszystko co w sobie tłumiłaś. Naukowcy z Wielkiej Brytanii udowodnili, że przeklinanie ma przeciwbólowe działanie. Sama wybierz co chcesz wykrzyczeć. Zrób to szczerze i z całej siły.

Wygadaj się

Zadzwoń do przyjaciółki, kogoś z rodziny i poinformuj, że chcesz się wygadać. Często nie potrzebujemy rady po prostu kogoś kto będzie słuchał tego co mamy do powiedzenia. Wygadaj się i wszystkie swoje frustracje. Skorzystaj z darmowych aplikacji żeby nie płacić za połączenia do Polski zbyt wysokich rachunków. Możesz również wygadać się w Internecie na naszym forum lub w grupach na facebooku.

Dodaj opinię

Jedna opowiedź do wpisu “Jak nie stracić nerwów w pracy. Sposoby na zachowanie spokoju.”

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Sprawdź również

Ile zarabia agencja na opiekunkach osób starszych w Niemczech? Rozliczamy temat raz na zawsze!

Rodzina w Niemczech płaci 3500 euro za moją opiekę, a ja dostaję tylko 1900 euro. Gdzie jest reszta?” Czy agencje zabierają większość wynagrodzenia, czy jednak koszty są uzasadnione? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Alkohol w pracy opiekunki – konsekwencje, o których możesz nie wiedzieć

Czy opiekunka seniora może napić się alkoholu po pracy? Jakie konsekwencje niesie picie alkoholu na szteli? Zobacz co Ci grozi!

CZYTAJ DALEJ
Niemcy rezygnują z polskich opiekunek! Kryzys w branży?

Poznaj przyczyny, dla których niemieckie rodziny coraz częściej rezygnują z polskich opiekunek i jakie są konsekwencje dla polskiej branży opiekuńczej.

CZYTAJ DALEJ
Polskie Kościoły w Niemczech

Znajdź polskie kościoły w Niemczech i dowiedz się, gdzie i kiedy możesz uczestniczyć w mszach po polsku w swojej okolicy.

CZYTAJ DALEJ
Czarna lista Opiekunek – szokujące!

Czym są czarne listy opiekunek? Za co Opiekunki trafiają na czarne listy? Gdzie ich szukać? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ
Referencje dla opiekunki osób starszych

Szukając pracy jako opiekunka osób starszych w Niemczech warto zadbać o referencje. Dlaczego warto o nie prosić? Zobacz przykłady!

CZYTAJ DALEJ
Śmiech w opiece: proste wskazówki, jak uczynić każdy dzień przyjemniejszym

Śmiech to nie tylko zabawa- wpływa on dobroczynnie na ciało i umysł. Zmniejsza stres, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia nastrój.

CZYTAJ DALEJ
Jak skonstruować najlepsze CV opiekunki osób starszych? 6 najważniejszych zasad

Szukasz pracy w opiece? Zobacz jak powinno wyglądać CV opiekunki osób starszych i co warto z nim zamieścić!

CZYTAJ DALEJ
Bezpieczeństwo i komfort pracy za granicą jako opiekunka osób starszych w Niemczech – sprawdzone porady na udaną adaptację

Jak zadbać o swój komfort w pracy za granicą? O czym warto pamiętać by dobrze się zaadaptować w nowym otoczeniu? Sprawdź!

CZYTAJ DALEJ